Dożynki Gminy Mielec 2019 w Woli Chorzelowskiej

Wola Chorzelowska była gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Mielec. Tradycyjne święto plonów odbyło się 18 sierpnia 2019 roku na terenach sportowych przy Domu Strażaka. Wieńce przygotowało dziewięć miejscowości gminy Mielec, w tym Wola Mielecka. Starostami dożynek byli Joanna Dziekan z Trześni i Marek Nycek z Książnic.

- Dziękuję wam za codzienną, ciężką i mozolną pracę wykonywaną w pocie czoła, która jest dla was powodem do dumy. To właśnie wy kultywujecie jeden z filarów polskości i przekazujecie z pokolenia na pokolenie wspaniałe tradycje naszego regionu - zwracał się do rolników Józef Piątek.

1


Zobacz galerię zdjęć

link do galerii: https://wicherski1.blogspot.com/2019/08/dozynki-gminy-mielec-2019-w-woli.html#more


Wola Chorzelowska była gospodarzem tegorocznych Dożynek Gminy Mielec. Tradycyjne święto, na którym licznie zjawili się mieszkańcy całego regionu odbyło się w niedzielę 18 sierpnia 2019 roku na terenach sportowych przy Domu Strażaka. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta dziękczynna za szczęśliwie zebrane plony odprawiona  w Kościele pod wezwaniem Świętego Wojciecha w Trześni, w której uczestniczyli Starostowie Dożynek Joanna Dziekan z Trześni oraz Marek Nycek z Książnic, Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec pełniący jednocześnie funkcje Gospodarza Dożynek, Tomasz Ortyl, Zastępca Wójta, Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec wraz z Radnymi Gminy Mielec, Radni powiatu mieleckiego Kacper Głaz i Michał Duszkiewicz, Hubert Sobiczewski Nadleśniczy Nadleśnictwa Mielec, przedstawiciele samorządów wiejskich, rolnicy, dyrektorzy Szkół i Zespołów Szkolnych Gminy Mielec, przedstawiciele podmiotów gospodarczych, grupy wieńcowe oraz mieszkańcy regionu.

Po Mszy, uczestnicy uroczystości dożynkowych w korowodzie przejechali na plac dożynkowy w Woli Chorzelowskiej. Zebranych gości powitał Bogdan Cygan, Przewodniczący Rady Gminy Mielec. Następnie podczas widowiska obrzędowego Starostowie dożynek przekazali symboliczny chleb Gospodarzowi Dożynek, który za otrzymany dar przekazał rolnikom słowa uznania.
Szczególnie serdecznie witam i pozdrawiam Rolników z naszej Gminy. Dziękuję Wam za codzienną pracę, która powinna być dla Was powodem do dumy. To właśnie Wy kultywujecie jeden z filarów polskości i przekazujecie z pokolenia na pokolenie wspaniałe tradycje naszego regionu. Szanowni państwo, dzisiejsze spotkanie powinno być także chwilą zadumy nad osiągnięciami naszych poprzedników, którym zawdzięczamy tak wiele. Dzisiejszą uroczystością dziękujemy im za dar wolnej i rozwijającej się ojczyzny, ale Dożynki powinny być także czasem refleksji nad dalszym losem Polski. Coraz więcej pól stoi odłogiem, a ludzie przestają szanować „Matkę ziemię”. Niech ten brak wyobraźni i beztroska w końcu się zakończy, bo jej skutki mogą być opłakane nie dla nas, ale dla naszych dzieci i następnych pokoleń. Dziękuję, że Wy, drodzy rolnicy, robicie tak wiele, aby środowisko naturalne nie ulegało degradacji, mogło nas ciągle żywić i rodzić ekologiczne produkty – powiedział Józef Piątek.

W dalszej części widowiska artyści z Kapeli, ZPiT „Chorzelowiacy” oraz Chorzelowskiej Grupy Teatralnej ośpiewali i przekazali w imieniu wszystkich rolników symboliczny wieniec dożynkowy na ręce Wójta. Po widowisku odbył się przegląd konkursowy wieńca dożynkowego.

Grupa wieńcowa reprezentująca Wolę Mielecką
Wola Mielecka to druga pod względem ilości miejscowość Gminy Mielec. Na Woli Mieleckiej mieszka 2156 osób. Ogólna powierzchnia to 985 ha, gospodarstw jest 534. Średnia wielkość gospodarstw to około 5 ha, ale są też znacznie większe, 7 ha i 20 ha. W Woli Mieleckiej jest ponad 120 podmiotów gospodarczych prowadzących działalność w branży samochodowej, budowlanej, transportowej, metalowej, są także firmy produkcyjno-handlowej w zakresie działalności rozrywkowej i rekreacyjnej, kurierskiej, cateringowej i gastronomicznej, elektrycznej, spożywczo-przemysłowej, wodno-kanalizacyjnej, agencji ubezpieczeniowych.

"Perła w koronie" to 35 wieniec dożynkowy KGW w Woli Mieleckiej
Pomysł na wieniec dożynkowy zrodził się podczas spotkań Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej. Rozważano kilka propozycji, ostateczna decyzja wyglądu wieńca była jednomyślna i tak wybrano projekt Perła w koronie. Zaczęto od konstrukcji, którą wykonał Jan Wiącek, później poprawki wykonał Józef Gaj. Zboże na wieniec zostało zebrane z gospodarstw rolnych Antoniego Maziarza, Stanisława Kolata, Mieczysława Gancarza.
Konstrukcja wieńca składa się z czterech części: podstawy wykonanej ze złocistego jęczmienia w kształcie koła, z którego unoszą się ku górze cztery ramiona  oplecione bogatym pszenżytem. Pomiędzy tymi ramionami znajduje się krata uwita ze sznura konopnego przypominająca sieć rybacką, na której wplecione są kwiaty własnoręcznie robione z drzewa judaszowego, niczym złowione serca. Ku górze unoszą się cztery pręty oplecione misternie sznurem i pokryte pięknymi, ostrymi kwiatami niczym ciernie. W trzeciej cząści znajdują się cztery pręty oplecione pszenicą niczym cztery strony świata przedzielone kwiatami słomianek oraz koralikami czerwonej jarzębiny symbol miłości i apetytu. Całość wykończona jest przepięknym krzyżem oplecionym sznurem. Na krzyżu wiszą  kwiaty niczym hostia wykonana z pszenicy, jęczmienia oraz kwiatów zatrwianu. Wieniec jest wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, to dziękczynienie za plony. Uosabia urodę i dostatek, zachwyca swoim kształtem, bogactwem misternie wykonanych dodatków.

Stoisko KGW Wola Mielecka było pięknie ozdobione własnoręcznie wykonanymi kwiatami z pszenicy, zatrwianu i innych dodatków. Na stole zagościł gorący barszcz z dodatkami, pierogi ruskie i z kapustą. Przepyszny smalczyk z cebulką, ser wiejski z kminkiem i czarnuszką, broziaki, jagodzianki, ciasto z owocami.  Na stole nie zabrakło dobrego trunku specjalnie przygotowanego na tą uroczystość: malinówka, wiśniówka, pigówka. Nie zabrakło również przeróżnych przetworów przygotowanych z tegorocznych zbiorów. Wszystko nęciło zapachem i smakiem a Panie z Woli Mieleckiej zapraszały do degustacji.

Tytuł „Najpiękniejszego Wieńca Dożynek Gminy Mielec 2019” otrzymał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Rydzowa. Drugie miejsce ex aequo zajęły wieńce z Trześni i Woli Chorzelowskiej, natomiast trzecie miejsce również ex aequo przypadło w udziale Rzędzianowicom i Szydłowcowi. Pamiątkowe dyplomy i nagrody zwycięzcom wręczyli Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec, Fryderyk Kapinos, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mielcu. Na zakończenie głównych uroczystości obrzędowych na scenie zaprezentowała się grupa wokalna „Wolanki” z Woli Mieleckiej oraz Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” wraz z Kapelą.

Po prezentacjach lokalnego folkloru przyszła kolej na występ gwiazdy wieczoru Zespół „REDLIN”. Muzycy z Jastrzębia Zdroju zabrali widownię w muzyczną podróż po całej Europie. Występ szczególnie przypadł do gustu żeńskiej części publiczności, a to za sprawą charyzmatycznego wokalisty, który dedykował kilka utworów specjalnie dla pań. Zwieńczeniem wspólnego świętowania była ponad cztero-godzinna zabawa taneczna prowadzona przez zespół „FOKUS”.

Poza wydarzeniami na scenie, przez cały czas próbować można było potraw przygotowanych przez Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Na suto zastawionych stołach królowały głownie pierogi, barszcz, smalczyk, broziaki, kapusta, krokiety, dżemy, rogaliki,  biszkopty i serowce oraz rożnego rodzaju „produkty wspomagające trawienie”. Nie zabrakło również darmowych atrakcji strzeleckich przygotowanych przez Rado Resort oraz dmuchanego placu zabaw ufundowanego przez Kirchhoff Automotive. Ponadto na placu dożynkowym wystawiali się przedsiębiorcy oferujący rośliny ozdobne, tradycyjne lody, zabawki odpustowe, biżuterię skórzaną, produkty z konopi, ozdobne wstążki, miody, ubranka i maskotki. W galerii plenerowej swoje dzieła prezentowali Grażyna Pieróg-Kotlarz oraz Tomasz Mrozowski. Stoisko wystawiła także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego promujący fundusze europejskie.

@ZBigniew Wicherski

https://www.facebook.com/wolamielecka/