Józef Hodbood junior (1983 r.)

Józef Hodbood  junior, jak informują akta Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, urodził w 1893 roku w Woli Mieleckiej, jako syn Edwarda, kierownika tamtejszej szkoły.

Praktykę w wujowskiej aptece odbywał w okresie od 1 sierpnia 1911 do 15 października 1915.

Od dnia 30 września 1915 by¸ w grybowskiej aptece aspirantem. W tym samym roku rozpoczął.¸ studia farmaceutyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, zakończone w trzy lata później.

1 sierpnia 1936 Józef junior objął aptekę w Grybowie w dzierżawę. Tuż przed wojną stał się formalnym założycielem apteki (majątek został scedowany).

Magister Józef Hodbood zorganizował zakrojony na szeroką skalę zbiór ziół które następnie były przesyłane do hurtowni a mieszkańcy zarabiali dzięki temu niemałe pieniądze.

Miał też swoją wielką pasję motoryzację. Był członkiem Krakowskiego Klubu Automobilowego, posiada¸ jeden z pierwszych w okolicy samochodów, którym urządzał dla znajomych dalekie eskapady, po znajdujących się w tragicznym stanie, ówczesnych drogach.


Magister Józef Hodbood, dobiegąjący już powoli 70 roku życia, zmęczony swą nad wyraz dużą aktywnością społeczną i zawodową, postanowił powoli usunąć się w cień.