Na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej omawialiśmy książkę „Była sobie rzeka” brytyjskiej pisarki Diane Setterfield.
Autorka zabiera nas w magiczną podróż brzegami dziewiętnastowiecznej Tamizy.
W noc przesilenia zimowego, w gospodzie „Pod Łabędziem” jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia.
Gdy próg karczmy niespodziewanie przekracza pokiereszowany mężczyzna z martwą dziewczynką na rękach, nikt nie spodziewa się cudu. A jednak! W tajemniczy sposób dziecko wraca do życia. Cud? Magia?
Pytań jest więcej. Skąd pochodzi? Jak ma na imię? Jak znalazła się w rzece?
Dziewczynka jest niema. Nie odpowie.
Aby znaleźć odpowiedź, każdy z bohaterów wyrusza w osobistą podróż, dosłowną lub metaforyczną, na której mierzy się z samym sobą. Pojawiają się motywy straty, żałoby i traumy, jednak jest to historia o nadziei i determinacji.
Trzy miejscowe rodziny mają bowiem nadzieję, że wyłowiona z Tamizy dziewczynka jest ich zaginionym dzieckiem.
W tej opowieści znajdziemy legendę, magię i naukę. Do tego śmiało można dorzucić tajemniczość, mrok, różnorodność postaci i talent autorki do snucia opowieści.
Co może z tego wyjść?
Piękna proza w połączeniu z piękną historią.
Z pewnością zachwyci wielu czytelników.
Podobnie jak zachwyciła Dyskusyjny Klub Książki w Woli Mieleckiej.
Diane Setterfield urodziła się we Wielkiek Brytanii. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie Bristolskim. Jej praca doktorska dotyczyła struktur autobiograficznych we wczesnych powieściach André Gide’a. Wykładała język angielski w Institut Universitaire de Technologie oraz Ecole nationale supérieure de Chimie w Miluzie we Francji, a później nauczała po francusku na Uniwersytecie Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii. W latach 90 porzuciła środowisko akademickie, by oddać się całkowicie pisaniu.
Jej bestsellerowy debiut, Trzynasta opowieść (2006), został wydany w 38 krajach na całym świecie i sprzedany w ponad trzech milionach egzemplarzy. Książka przez trzy tygodnie okupowała szczyt listy bestsellerów New York Times’a. Doczekała się także adaptacji filmowej w postaci serialu telewizyjnego. Krytycy docenili doskonały styl autorki, a szczególnie jej umiejętność kreowania nastroju tajemniczości i grozy.
W styczniu 2019 ukazała się powieść „Była sobie rzeka”. Książkę nominowano do Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna oraz uhonorowano nagrodą HWA Gold Crown Award dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Książek Historycznych (Historical Writers’ Association).
Justyna Ryczek – moderator DKK w Woli Mieleckiej