Symboliczne Święto Plonów 2021 w Gminie Mielec

W celu podtrzymania staropolskiej tradycji w Gminie Mielec zorganizowany zostanie Przegląd Wieńca Dożynkowego 2021, mający na celu kultywowanie i upowszechnianie tradycji ludowych, prezentację bogactwa plonów, rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań twórczością ludową oraz promocję walorów wsi polskiej.

Najpiękniejsze wieńce przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z  sołectw Gminy Mielec zaprezentowane zostaną na terenach parafialnych w Chorzelowie.
Uczestnicy będą mogli także skorzystać z mobilnego punktu szczepień oraz konsultacji programu badań „Profilaktyka 40 PLUS”. W trakcie wydarzenia nie zabraknie również występów artystycznych.

Sierpień w kulturze ludowej od zawsze kojarzył się ze żniwami, ciężką pracą na roli, a także wspólnym świętowaniem po zebraniu plonów. W wielu miejscowościach odbywają się dożynki, będące zwieńczeniem całorocznej  pracy rolników. Ze względów sanitarnych, nadal nie mogą się one odbyć w tak licznych i hucznych okolicznościach.

Józef Piątek Wójt Gminy Mielec oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu zapraszają na finał Gminnego Przeglądu Wieńca Dożynkowego, który odbędzie się 22 sierpnia 2021 roku w Chorzelowie.
 
Program wydarzenia:
14:45 - Zbiórka Grup Wieńcowych przed Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie
15:00 - Msza Święta za zebrane plony z intencji Władz Samorządowych Gminy Mielec
16:15 - Przejście korowodu na tereny parafialne w Chorzelowie
16:30 - Rozpoczęcie  uroczystości
      powitanie gości
      widowisko obrzędowe
17:30 - Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego
18:30 - Prezentacje artystyczne:
Grupa Wokalna „WOLANKI”
Kapela oraz ZPIT „Chorzelowiacy”
Mielecka Kapela Podwórkowa

 1