Wisłoka wysoka, ale na razie niegroźna

Pomimo częstych w ubiegłym tygodniu opadów deszczu w naszym regionie, wody Wisłoki nie przybrały znacząco i nie przekraczają stanu ostrzegawczego.Poziom wody w okolicach Mielca kształtuje się obecnie w górnej strefie stanów średnich i nie wzrósł w ciągu ostatnich 24 godzin. Jednak opady w górnym biegu Wisłoki spowodowały znaczące podniesienie się poziomu wód prawobrzeżnego dopływy Wisłoki - Jasiołki, która o kilkanaście centymetrów przekroczyła dziś rano stan ostrzegawczy. To z kolei powoduje podnoszenie się poziomu wód Wisłoki w okolicach Jasła, gdzie na punkcie pomiarowym w Krajowicach zanotowano średni wzrost o 39 cm w ciągu 3 godzin (8.00 - 11.00). Jednakże i tam poziom wód Wisłoki nie osiągnął jeszcze stanu ostrzegawczego (dane z godz.12.00) Pomimo zapowiadanych przez synoptyków opadów w ciągu najbliższych 48 godzin, Wisłoka nie powinna osiągnąć stanu alarmowego.

W wyniku intensywnych opadów deszczu, jakie miały miejsce w ciągu ostatniej doby w zlewni górnego Wisłoka i Sanu, które lokalnie wyniosły ponad 50 mm/m2 nastąpiły wzrosty stanów wody w ww. zlewniach powyżej stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Stany ostrzegawcze przekroczone są na: rz. Pielnica, dopływ Wisłoka w Nowosielcach, rz. Osława, dopływ Sanu w Zagórzu,  rz. Wisłok w Krośnie, rz. Morwawa, dopływ Wisłoka w Iskrzyni, rz. Jasiołka, dopływ Wisłoki w Zboiskach, rz. Stobnica, dopływ Wisłoka w Godowej, rz. Wisła w Sandomierzu.

W związku z zaistniałą sytuacją stan pogotowia przeciwpowodziowego obowiązuje: od godz. 7.30 na terenie gminy Bircza w powiecie przemyskim, od godz. 8.00 na terenie gminy Zarszyn w powiecie sanockim, w m. Rzeszów dla dzielnic Słocina, Budziwój i Biała.

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW PIB Oddział w Krakowie nadal przewiduje opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 do 35 mm. Opady wystąpią głównie dzisiaj w dzień.

W ciągu najbliższej doby w związku z prognozowanymi opadami, w miejscu wystąpienia opadu na rzekach województwa istnieje możliwość gwałtownych wzrostów poziomu wody, w zlewniach Jasiołki, Wisłoku powyżej Rzeszowa oraz Sanu powyżej Dynowa przy przekroczonych stanach ostrzegawczych, a punktowo alarmowych.

Opady deszczu w regionie mieleckim powinny ustać wieczorem. W nocy spodziewane jest wypogodzenie, ale już w niedzielne popołudnie znów może pojawić się deszcz.

 

 

źródło: Hej Mielec

https://www.facebook.com/wolamielecka/