Gminne święto plonów - Dożynki Wola Mielecka 2008

24 sierpnia 2008 roku na stadionie sportowym LKS „Start” Wola Mielecka mieszkańcy Gminy Mielec obchodzili święto Plonów swojego regionu. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego z domu ludowego do kaplicy w Woli Mieleckiej, gdzie została odprawiona msza dziękczynną za szczęśliwie zebrane plony z intencji rolników Gminy Mielec, której głównym celebransem był ks. Zbigniew Smołkowicz, który poświęcił przyniesiony chleb oraz wieńce dożynkowe.


Zakończony żniwny trud, dożynki Gminy Mielec  - Wola Mielecka 24.08.2008 r.

Po mszy św. korowód dożynkowy uroczyście przemaszerował z kaplicy na stadion, gdzie rozpoczęła się artystyczna część dożynek. Wieniec dożynkowy Woli Mieleckiej wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich nieśli przedstawiciele Rady Sołeckiej: Jan Wiącek, Marian Soboń, Zbigniew Bąk, Zbigniew Wicherski.Dożynki rozpoczął Jan Kołodziej Przewodniczący Rady Gminy, który powiedział „ uroczystość ta jest ukoronowaniem całorocznych starań rolników, których efektem jest chleb goszczący codziennie na stołach domów mieszkańców Gminy Mielec”. W dalszych słowach
podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji gminnych dożynek.

Zespół„Chorzelowiacy” razem z uczniami z Zespół Szkół Woli Mieleckiej przygotowali widowisko artystyczne pt. „Zakończy żniwny trud”.

Młodzi artyści obtańczyli i ośpiewali wieniec dożynkowy, który przypadł w udziale Przewodniczącemu Rady Gminy Janowi Kołodziejowi, śpiewom i tańcom nie było końca. Następnie starosta dożynek Antoni Maziarz z Woli Mieleckiej oraz starościna Zdzisława Klich z Rzędzianowic przekazali poświęcony chleb dożynkowy wójtowi – Władysławowi Ochalikowi. Włodarz Gminy Mielec dziękował za trud pracy rolniczej zarówno tym drobnym działkowiczom jak i rolnikom, których pola zajmują wiele hektarów.

Następnie odbył się konkurs wieńca dożynkowego, który dostarczył uczestnikom imprezy wielu wrażeń artystycznych. W konkurencji tej wzięło udział 12 wieńców, przygotowywanych z wielkim zapałem i precyzją przez mieszkańców poszczególnych sołectw, które na scenie prezentowały swoje wieńce dożynkowe, oraz dorobek gospodarzy. Zadaniem jury było wybranie najlepszego wieńca w kategorii wieńca tradycyjnego, wieńca o symbolice religijnej oraz w kategorii inne.
Na uroczystości dożynkowe przybyli nasi parlamentarzyści poseł Krystyna Skowrońska, poseł Krzysztof Popiołek, poseł Leszek Deptuła, Marek Paprocki, ks. Zbigniew Smołkowicz, ks.Janusz Kłęczek, ks.Prałat Stanisław Jurek oraz wielu innych wspaniałych gości.
Oprawą muzyczną i taneczną zapewnił zespół „Kompanija” z Boguchwały oraz kapela ludowa „Chorzelowiacy”.

Wielkie emocje wzbudziły wśród widowni konkurencje rolnicze, reprezentanci Rady sołeckiej i KGW poszczególnych sołectw Gminy Mielec dzielnie walczyli o czołowe miejsca w rozgrywkach. Panowie zmagali się w z oblekaniem pościeli na czas, najlepszym w tej konkurencji był mieszkaniec Woli Mieleckiej. Następnie panie musiały wykazać się, umiejętnością wbijania trzech gwoździ w pieniek na czas. Zaradne kobiety z Gminy Mielec dzielnie walczyły młotkiem i krzywiącymi się gwoździami. Panowie z Chorzelowa byli najszybsi w przecinaniu klocka drzewa. Siekanie marchewki na czas, rzucanie wałkiem do kukły, przetaczanie opony, zmienianie koła w wozie oraz ciągnięcie wozu to pozostałe
konkurencje, które zakończyły sportowe zmagania rolnicze tego dnia. W konkurencjach sportowych najlepsza okazała się drużyna z Szydłowca, drugie miejsce przypadło Woli Mieleckiej, a trzecie zdobył Chorzelów. 

O godz. 20.00 na uczestników imprezy czekała szalona zabawa taneczna z zespołem „Braders”. Dla mieszkańców Gminy Mielec oraz licznie przybyłych gości przygotowane zostały stoiska tradycyjnego produktu lokalnego przygotowane przez gospodynie z miejscowości Gminy Mielec, wystawy plonów, dorobku oraz sprzętu rolniczego, kiermasze, a także wystawy rękodzieła ludowego.

Stoiska z kiełbasami, serami, smalcem ze skwarkami, domowym ciastem, przetworami
z warzyw, nalewkami, tradycyjne swojskie jadło przyciągało tłumy, które smakowały wszelkie, regionalne specjały.

Imprezie towarzyszył również zjazd motocykli, który wzbudził duże zainteresowanie wśród panów i pań w różnym wieku. Organizatorzy nie zapomnieli również o najmłodszych uczestnikach gminnego święta plonów. Zjeżdżalnia pneumatyczna, dmuchany zamek, karuzela były oblegane przez dzieci w różnym wieku. Balonów na niebie było natomiast więcej niż chmur, chociaż i tych nie brakowało w Woli Mieleckiej, jednak szalona zabawa i entuzjazm uczestników dożynek rozwiały wszelkie ciemne chmury.

https://www.facebook.com/wolamielecka/