Tylko Lola i Pan Przypadek i fioletowoskórzy na spotkaniu DKK

Po wakacyjnej przerwie wznowił działania Dyskusyjny Klub w Woli Mieleckiej. We wrześniu odbyły się dwa spotkania, na których omawialiśmy książki polskich autorów: Jarosława Kamińskiego i Jacka Getnera.

9 września 2019 roku dyskutowaliśmy nad powieścią „Tylko Lola” Jarosława Kamińskiego. Książka  opowiada o dwóch kobietach Lidii i Ninie. Akcja powieści osadzona została w latach 60-tych ubiegłego wieku, w czasach wzmożonej antysemickiej propagandy politycznej. Narracja prowadzona jest dwutorowo. Zapiski Lidii przeplatają się z relacjami Niny. Kobiety starają się opowiedzieć swoje historie.
Kamiński w swojej powieści bardzo dobrze pokazuje uwikłanie jednostek w wielką historię i w brudne rozgrywki polityczne, ale także absurd antyżydowskiego polowania i osobiste tragedie jednostek, które stały się ofiarami ataku.
„Tylko Lola” to powieść o niedokończonej miłości, to powieść o tym, jak idea może uwieść, a ideologia zniszczyć. O strachu i bezlitosnej machinie historii wplecionej w losy ludzkie. Zapiski prowadzone przez Lidię, jak i Ninę są próbą uporządkowania wydarzeń, które tak tragicznie wpłynęły na ich życie, zrozumieniem i uporaniem się z przeszłością.

„Pan Przypadek i fioletowoskórzy” to powieść, którą omawialiśmy na spotkaniu DKK 27-go września 2019 roku.

„Pan Przypadek i fioletowoskórzy” to czwarta część przygód Jacka Przypadka. Tym razem autor przybliża czytelnikowi świat bezdomnych – fioletowoskórych. Dowiadujemy się o życiu, zwyczajach bezdomnych i jakimi prawami rządzi się ich świat.  Ludzi, którzy każdego dnia podejmują walkę o przetrwanie, przeszukują kontenery czy kamienice w celu znalezienia wartościowych rzeczy, które następnie mogliby sprzedać, a tym samym pozyskać pieniądze na jedzenie, ale w dużej mierze na alkohol.

Książka składa się z trzech rozdziałów, a w każdym z nich słynny detektyw prowadzi odrębne śledztwa. I choć każdy z nich dotyczy innej sprawy to łączy ich świat tych samych bohaterów. W pierwszym poszukujemy zaginionej bezdomnej. Drugi opowiada o pobiciu i kradzieży złomu bezdomnemu. Ostatni zaś rozdział dotyczy rzekomego pojawienia się rzadkiego gatunku owadów w pobliżu budowy bloku mieszkalnego obok skupu złomu bezdomnych, które  przewraca życie dziesiątek bezdomnych do góry nogami? Na szczęście Pan Jacek profesjonalnie przywraca porządek.

Każda ukazana historia pozbawiona jest przewidywalności. Nie umiemy sami znaleźć rozwiązania. Książkę czyta lekko i z dużym zainteresowaniem. Napisana jest przystępnym, czasem potocznym, a niekiedy ironicznym językiem. I na pewno skłania do refleksji.

Jacek Getner - pisarz, scenarzysta, dramaturg. Laureat licznych konkursów pisarskich i dramaturgicznych. Autor scenariuszy do kilkuset odcinków różnych seriali telewizyjnych i dialogów do fabularnych gier komputerowych. Jest autorem cyklu powieściowego o Jacku Przypadku, detektywie, który z każdą kolejną rozwiązaną sprawą staje się coraz bardziej znienawidzonym obywatelem miasta, posądzanym o oskarżanie tylko zamożnych i zajmujących wysokie stanowiska osobistości.