Dożynki Gminy Mielec Rzędzianowice 2009

23 sierpnia w Rzędzianowicach odbyły się Gminne Dożynki Gminy Mielec, na które złożyły się m.in.: Msza Święta Dziękczynna w Kościele p.w. Św. Józefa w Rzędzianowicach, część oficjalna i ceremoniał dożynkowy na stadionie sportowym LKS "Rzędzian", a na zakończenie zabawa taneczna. Dożynkom towarzyszył kiermasz sztuki ludowej.

 

Wieniec z Woli Mieleckiej zdobył pierwsze miejsce w Konkursie wieńca dożynkowego, w kategorii wieniec tradycyjny.

Dożynki Gminy Mielec „Przychodzimy z kłosem w dłoni..."


Gminne dożynki zaszczycili m.in. posłowie Krystyna Skowrońska i Leszek Deptuła, senator Władysław Ortyl, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Paprocki, przedstawiciele samorządów, urzędów, instytucji i rolników i podmiotów gospodarczych Gminy Mielec i Powiatu Mieleckiego.

Rolę gospodarzy pełnili: Władysław Ochalik - Wójt Gminy Mielec, Jan Kołodziej - Przewodniczący Rady Gminy Mielec.

Bogaty program dożynek obejmował widowisko obrzędowe pt. "Niesiemy plon gospodarzom w dom" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Chorzelowiacy", przekazanie chleba dożynkowego przez starostów dożynek, którymi w tym roku byli państwo Irena Kielek z Rzędzianowic oraz Jan Kuroń ze Złotnik.

Po części artystycznej przygotowanej przez SOKiS Chorzelów „Przychodzimy z kłosem w dłoni..." na scenie prezentowały się grupy wieńcowe z poszczególnych sołectw, a poza sceną panie z Kół Gospodyń Wiejskich zapraszały do swoich stoisk na wiejskie smakołyki i nalewki.

Odbył się również konkurs wieńca dożynkowego. Komisja w składzie Mirosław Górecki – etnograf z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Jan Stępień – z Muzeum regionalnego w Mielcu, oraz Bogusława Cetner – kierownik Biblioteki Publicznej w Radomyślu Wielkim po obejrzeniu trzynastu wieńców przyznała:
- w kategorii wieniec tradycyjny
I miejsce Wola Mielecka
II miejsce dla Podleszany i Chorzelowa
- w kategorii wieniec o symbolice religijnej
I miejsce Rzędzianowice
II miejsce Rydzów
- w kategorii inne formy wieńca
I miejsce dla Książnic

Impreza obfitowała również w wiele atrakcyjnych prezentacji i wystaw. Panie z Kół Gospodyń Wiejski z terenu naszej gminy zorganizowały stoiska tradycyjnego produktu kulinarnego oraz pięknie zaaranżowane stoiska wystawiennicze prezentujące największe walory swoich miejscowości. Dla miłośników malarstwa, rzeźby i haftu niewątpliwą atrakcją była wystawa prac plastycznych twórców z terenu Gminy Mielec oraz z Mielca. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również wystawy i kiermasze wyrobów z wikliny, pokazy kowalstwa i garncarstwa.

Mimo wiszących nad stadionem chmur pogoda dopisała, nie padało, jedynie straż OSP narzekała na małe zainteresowanie piwem i kiełbaskami. Wieczorem na zakończenie dożynek odbyła się zabawa taneczna.
Wola Mielecka na Gminnych Dożynkach w Rzędzianowicach


Dożynki Gminy Mielec Rzędzianowice - 23 sierpień 2009 r.


Grupa wieńcowa Wola Mielecka
Na Woli Mieleckiej mieszka ponad 1941 osób. Ogólna powierzchnia to 985 ha z czego na gospodarstwa przypada 626 ha. Przodujący rolnicy to: Halina i Marek Padykuła, Zbigniew Bąk, Maria i Franciszek Miodunka, Monika i Robert Kardyś, Krystyna i Henryk Indyk, Urszula i Andrzej Myjak, Urszula i Ryszard Indyk, Anna i Jan Niedbała, i Antoni Maziarz. Sołectwu sołtysuje Wiesław Soboń.

Wieniec Woli Mieleckiej
Tradycyjny wity wieniec dożynkowy przedstawia koronę królewska. Pałąki wieńca uwite z kłosów pszenicy i jęczmienia przyozdobione bukiecikami ze słomianek i gipsówki. Na łączeniu pałąków wianuszek ze słomianek. Pomiędzy pałąkami żółty zatrwian. Szczyt wieńca wieńczy cztery rozgałęzione pałąki wite z pszenicy i jęczmienia w środku zatrwian i gałązki słomianek, oraz ozdobne trawy ogrodowe. Podstawa wieńca to kwadrat uwity z jęczmienia. Przyozdobiony jarzębiną i suszonymi kwiatami. Wewnątrz bochen chleba. Grupę wieńcowa tworzą członkinie KGW i przedstawiciele Rady Sołeckiej z Woli Mieleckiej.

Stoisko
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Woli Mieleckiej na swoim stoisku przygotowały pierogi z mięsem i kapustą, ogórki kiszone, bułkę drożdżowa oraz swojski chleb, jest także serek z kminkiem, swojskie masło. Są także pyszne gołąbki i jedyne w okolicy bajery z serem. Nie może na stoisku zabraknąć także nalewki babuni. Całość stoiska przyozdobiona kwiatami, owocami, kwiatami z wolańskich ogrodów oraz pracami szydełkowymi członkiń Koła.

wichz, Fot Zbigniew WicherskiDożynki 2009 stadion cz.5 wieniec Wola Mielecka 23.09.2009
Załadowane przez: wichz

Grupa wieńcowa Wola Mielecka na dożynkach Gminy Mielec w RzędzianowicachDożynki 2009 stadion cz.4 wience dożynkowe
Załadowane przez: wichz

Wieńce dożynkoweDożynki 2009 kosciol cz.3 po mszy Rzedzianowice
Załadowane przez: wichz

Po mszy Msza Św. Dziękczynnej w Rzędzianowicach


Dożynki 2009 kosciol cz.2 Rzedzianowice
Załadowane przez: wichz

Kościół Parafialny p.w. Św. Józefa w RzędzianowicachDożynki 2009 kosciol cz.1 Rzedzianowice
Załadowane przez: wichz

Kościół Parafialny p.w. Św. Józefa w Rzędzianowicach