Strzeż mowy ojców, strzeż ojców wiary

Barbara Bernat, młoda poetka z Woli Mieleckiej zdobyła nagrodę Marszałek Województwa Podkarpackiego w konkursie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuszowie Narodowym w kategorii młodzież licealna.

 


Wyniki czwartej edycji konkursu


17 listopada br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tuszowie Narodowym miało miejsce uroczyste podsumowanie IV Regionalnego Konkursu Poetyckiego „Strzeż mowy ojców strzeż ojców wiary”, organizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Tuszowie Narodowym i Parafię Rzymskokatolicką w Tuszowie Narodowym.

Konkurs cieszy się dobrą opinią wśród społeczności. Patronat nad konkursem obejmuje, jak w latach ubiegłych Marszałek Województwa, który funduje nagrody dla nagrodzonych i wyróżnionych.
W tym roku odbyła się już czwarta edycja konkursu o tematyce patriotyczno-religijnej , na który swoje prace przysłało 43 osoby .

– W pewnym sensie konkurs przerósł nasze oczekiwania. Pierwotnie konkurs miał tematykę wyłącznie patriotyczną, ale po konsultacjach z proboszczem tuszowskiej parafii, która jest jego współorganizatorem, poszerzyliśmy pole działania o tematykę religijną. Przez ten konkurs promujemy tematykę wiary, sumienia, ludzkiego postępowania.

Prace konkursowe oceniała Komisja w składzie :
mgr Bogumiła Gajowiec- polonista, członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej
mgr Małgorzata Wieczerzak – polonista
mgr Barbara Ćwięka – polonista

Komisja po zapoznaniu się z utworami, na podstawie przyznanych punktów w skali 1-5 przyznała nagrody i wyróżnienia w 4 kategoriach wiekowych, które otrzymało 9 osób, a do 11 trafiły wyróżnienia.

Z wynikami konkursu zebranych zapoznała  Małgorzata Wieczerzak dyrektor Szkoły Podstawowej im. gen. Sikorskiego w Tuszowie Narodowym, która również zaprezentowała kilka nagrodzonych utworów.

Laureaci konkursu

Kategoria dorośli
Nagrody
Józefa Kardyś z Czermina
Barbara Medajska z Warszawy
Maria Łotocka z Warszawy
Marcin Michalik z Rzemienia
Wyróżnienia:
Maria Bernat z Woli Mieleckiej
Arkadiusz Stosur z Krakowa
Mariusz Cezary Kosmala z Legionowa

Kategoria młodzież licealna
Nagrody
Barbara Bernat – Wola Mielecka
Iwona Zych – Grochowe
Wyróżnienia
Beata Furdyna - Tuszów Narodowy
Barbara Szczurek – Mielec

Kategoria młodzież gimnazjalna
Nagrody
Joanna Bugaj Czermin
Wyróżnienia
Kamila Kardyś – Tuszów Narodowy
Kinga Dudzik- z Czajkowej
Dominika Kasprzak z Chorzelowa

Kategoria uczniowie szkół podstawowych
Nagrody
Natalia Hyjek –  Tuszów Narodowy
Klaudia Gudz
Wyróżnienia
Katarzyna Wójcik
Anna Paterak
Żaneta Woskowicz

Ponadto trzy wyróżnienia poza konkursem organizatorzy konkursu przyznali , osobom które biorą w nim udział od pierwszej edycji i angażują się w prace kulturalno oświatową i wychowawczą Gminnej Biblioteki Publicznej w Tuszowie Narodowym, działając w Kole Przyjaciół Biblioteki.

Natalia Matkowska
Mieczysław Działowski
Tomasz Pycior.

Nagrodzonym jak i wyróżnionym, w imieniu Marszałka nagrody wręczali starosta Andrzej Chrabąszcz i Robert Wójcik, dyrektor biura Senatora Władysława Ortyla.

Na zakończenie  z montażem słowno muzycznym wystąpiła mielecka aktorka Magdalena Kriger.

W przyszłym roku przypada mały jubileusz – piąta edycja konkursu. Jak się dowiedzieliśmy, w planach jest idea szerszego popularyzowania konkursu poprzez Internet, media, tak aby w przyszłorocznej edycji wzięło w nim udział jak najwięcej osób. Renata Paterak nie ukrywa, że będzie się starać, aby w 2010 roku, z okazji jubileuszowej edycji konkursu, oprócz nagród rzeczowych, najlepsi dostali również nagrody pieniężne.

Organizatorzy ogłosili kolejną V edycję konkursu do której zapraszają wszystkich zainteresowanych. Prace nadsyłać można do 20 października 2010 roku, uroczyste podsumowanie będzie miało miejsce 17 listopada 2010 roku.