Jubileuszowy 20 Dzień Seniora w Woli Mieleckiej

26 stycznia 2008 roku w Domu Ludowym w Woli Mieleckiej obchodzono wpisany już na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich jubileuszowy dwudziesty Dzień Seniora. Po raz dwudziesty spotkali się seniorzy, władze samorządowe, kapłani, oraz działacze społeczni, aby wspólnie śpiewać kolędy w miłym świątecznym nastroju.


Jest taki jeden dzień w roku już od 20 lat, czyli Dzień Seniora w Woli Mieleckiej.

Na spotkanie przybyli: wójt Gminy Mielec Władysław Ochalik, przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej, proboszcz parafii św. Mateusza w Mielcu ks. prałat Stanisław Jurek, ks. Zbigniew Smołkowicz, ks.Rafał Budzik, dyrektor SOKiS Chorzelów Bożena Telega, kierownik GOPS w Mielcu Zofia Błach, dyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej Kazimierz Ogorzałek.

Sołtys Woli Mieleckiej Wiesław Soboń powitał seniorów, oraz przybyłych gości i zaprosił do obejrzenia jasełek w wykonaniu młodych aktorów, uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Woli Mieleckiej, przygotowanych przez katechetkę, siostrę Klemensę, którzy pokazali zagrożenia, jakie dla tradycji bożonarodzeniowej niesie współczesność. Motywem przewodnim jasełek był slogan „nie mamy na nic czasu’, oraz apel dla ludzkości „człowieku zwolnij trochę, bo chwila i Ciebie nie będzie”. Uroczystość wzbogaciła piękna dekoracja i stroje wykonane przez siostrę Klemensę oraz dzieci.


W spotkaniu wzięło udział blisko 80 seniorów, którzy ze wzruszeniem obserwowali swoich wnuków i prawnuków na scenie, śpiewali z nimi kolędy i wyrażali radość z możliwości spotkania się w tak licznym gronie i w tak niezwykłej atmosferze.

Ks. Zbigniew Smołkowicz życzliwie zwrócił się do seniorów „ są miejsca wolne, widać nie wszyscy mogli przyjść ze względów zdrowotnych, a trzeba zrozumieć, że we wspólnocie jest siła, nawzajem możemy się wspierać, także w tym wieku, w którym teraz jesteście jako seniorzy, macie trochę więcej czasu niż inni, powinniście dzielić się swoim doświadczeniem”.

Po wspólnej modlitwie ks. Zbigniew Smołkowicz poświęcił opłatek i pobłogosławił obecnych. Następnie wszyscy łamali się opłatkiem i życzyli sobie przede wszystkim zdrowia , uśmiechu, pieniędzy i długich lat życia, a potem przy obiedzie, oraz delektowaniu się przysmakami przygotowanymi przez KGW w Woli Mieleckiej toczyły się rozmowy, w których wspominano ubiegłoroczny Dzień Seniora.

Seniorzy obejrzeli pokaz multimedialny przedstawiający ubiegłoroczny Dzień Seniora, całą budowę kaplicy, oraz pierwszą pasterkę w Woli Mieleckiej, który zaprezentował Zbigniew Wicherski.

Po obiedzie przyszła pora na życzenia. Jan Kołodziej, przewodniczący Rady Gminy Mielec, powiedział: „ To właśnie teraz nadszedł czas na to, by podzielić się z innymi swoim bagażem doświadczeń życiowych, by być drogowskazem dla swoich dzieci, wnuków i tych, którzy stawiają niepewne kroki na drodze życia. Nabiera to szczególnego znaczenia w dzisiejszych czasach, kiedy daje się zauważyć postęp, za którym nieraz nie nadążamy i co gorsze, gubimy to, co piękne, dobre i wartościowe. Chciałem was jednak prosić, byście nie rezygnowali z aktywnego życia, byście pomagali nam nadal budować lepszą przyszłość. Inspirujcie do działania, przestrzegajcie przed błędami, bo z waszej perspektywy widać to, czego my nie dostrzegamy.”

W tym roku najstarszymi seniorami przybyłymi na Dzień Seniora do Domu Ludowego byli Maria Gruszka (90 lat), oraz Franciszek Hodur (89 lat). Dostojni seniorzy otrzymali bukiety kwiatów, oraz życzenia zdrowia z rąk przewodniczącego Rady Gminy Mielec, sołtysa, oraz członkiń KGW .

Również bardzo dużo życzeń, oraz bukiet kwiatów otrzymała przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich p.Genowefa Krawiec obchodząca jubileusz 20-lecia pracy społecznej.

Zofia Błach kierownik GOPS w Mielcu przypomniała, że p.Gienia jest od wielu lat siłą napędową, oraz wzorem dla wszystkich KGW działających na terenie gminy Mielec.

Pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Jurka rozpoczęto wielkie kolędowanie, śpiewając kolędy i pastorałki, wspomniano również o tych, którzy nie mogli przyjść, oraz o tych którzy jeszcze rok temu wspólnie dzielili się opłatkiem, a odeszli w ubiegłym roku. Na zakończenie ks. prałat poprowadził Apel Jasnogórski i odmówił modlitwę w intencji Ojca Świętego.

Spotkanie opłatkowe odbyło się dzięki zaangażowaniu członkiń KGW w Woli Mieleckiej, sołtysa, Rady Sołeckiej, oraz wsparciu przez Stowarzyszenie PROWENT.żródło - Zbigniew Wicherski