Ossoliniada

Ossoliniada - historia i informacje ogólne

Ossoliniada to nazwa święta społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Wprowadzono je po raz pierwszy w 2001 roku w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia rodaka Woli Mieleckiej wielkiego patrioty, humanisty, bibliofila Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Podczas Ossoliniady uczniowie prezentują swoje uzdolnienia artystyczne i umiejętności dydaktyczne a dyrektor szkoły wręcza nauczycielom nagrody a sojusznikom medal Zasłużony dla szkoły. Uchwałą Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w latach 2002- 2008 odznaczono 21 osób medalem Zasłużony dla szkoły .

Są to następujące osoby:

2008 rok – Soboń Marian, Klich Andrzej
2007 rok – Kołodziej Halina – Komendant Hufca ZHP, Padykuła Marek
2006 rok – Dengler Franciszek, Wicherki Zbigniew
2005 rok – Jaworski Henryk
2004 rok – Kolisz Anna i Czesław, Przebieglec Mieczysław
2003 rok – Karwacki Wojciech, Dereń Grażyna i Jan, Miodunka Maria i Franciszek, Maziarz Teresa i Krzysztof, Krawiec Grażyna i Emil, Walczak Halina i Jan
2002 rok - Przebieglec Jan, Cholewa Adolf, Chlost Jan, Karaś Zdzisław, Myjak Andrzej, Ochalik Władysław

Jest to również święto lokalnej społeczności.

W tym dniu odbywa się festyn ludowy pod patronatem samorządu wiejskiego.

Szkoła w Woli Mieleckiej podtrzymuje pamięć o wielkim rodaku już prawie 40 lat. W 150 rocznicę ustanowienia fundacji Ossolińskich w szkole w 1967 roku odbyła się sesja popularno – naukowa z udziałem przedstawicieli Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa Ossolineum z Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od tego czasu pamięć o J. M. Ossolińskim kultywowano na lekcjach wychowawczych. Następnie w latach 1998 – 2000 podjęto starania o nadanie imienia J. M. Ossolińskiego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i 18 czerwca 2000 roku z woli mieszkańców, nauczycieli tej szkoły Rada Gminy Mielec uchwałą ustanowiła imię szkoły i nadała sztandar, który ufundował Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu.

Od tego czasu przyjęto program tradycji szkolnych w którym obok corocznej Ossoliniady organizuje się również festyn sportowy pod nazwą Józefiada w dniu imienin patrona. Stałą formą w pracy wychowawczej są lekcje poświęcone patronowi jak również konkursy wiedzy i sesje popularno naukowe. W szkole  na korytarzu obok kancelarii utworzono ekspozycję poświęconą J. M. Ossolińskiemu : portret namalowany ręką nauczyciela, sztandar szkoły, herb Ossolińskich, znak fundacji Ossolineum, akt ustanowienia fundacji i akt nadania szkole imienia.

 

Ossoliniada 2008 - ”Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”

Szkoła w Woli Mieleckiej podtrzymuje pamięć o wielkim rodaku już prawie 40 lat. W 150 rocznicę ustanowienia fundacji Ossolińskich w szkole w 1967 roku odbyła się sesja popularno – naukowa z udziałem przedstawicieli Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa Ossolineum z Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od tego czasu pamięć o J. M. Ossolińskim kultywowano na lekcjach wychowawczych. Następnie w latach 1998 – 2000 podjęto starania o nadanie imienia J. M. Ossolińskiego, starania te zostały uwieńczone sukcesem i 18 czerwca 2000 roku z woli mieszkańców i nauczycieli tej szkoły Rada Gminy Mielec uchwałą ustanowiła imię szkoły i nadała sztandar, który ufundował Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu.

Ossoliniada to święto społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej, wprowadzone po raz pierwszy w 2001 roku w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia rodaka Woli Mieleckiej wielkiego patrioty, humanisty, bibliofila Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Przez to świętowanie młodzież jest zapoznawana z historią naszej miejscowości, oraz próbuje się wzbudzać w niej poczucie dumy, że z Woli Mieleckiej mamy wielkiego rodaka, patriotę, humanistę, bibliofila Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, twórcę Biblioteki Narodowej Ossolineum i Fundacji Ossolińskich.

Na wspólne świętowanie przybyli:
- Krystyna Skowrońska – poseł na Sejm RP (obecna na każdej Ossoliniadzie)
- Józef Smaczny wicestarosta powiatu mieleckiego
- Fryderyk Kapinos – wiceprezydent miasta Mielec (mieszkaniec Woli Mieleckiej)
- Bożena Mazur – sekretarz Gminy Mielec
- Jan Kołodziej przew. Rady Gminy Mielec
- Stanisława Flis – wizytator Kuratorium Oświaty
- Anna Soja – przedst. biura poselskiego senatora Władysława Ortyla
- ks. prałat Stanisław Jurek
- Zbigniew Radłowski - powiatowy organizator sportu
- Sołtysi sołectw z obwodu gimnazjum
- Dotychczas odznaczeni medalem Zasłużony dla szkoły
- Redaktorzy prasy
- Rodzice, uczniowie

Szkoła w Woli Mieleckiej jest szkołą nowoczesną, chociaż dzisiaj nowoczesność nie mierzy się ilością komputerów, czy łączy internetowych. Dzisiaj nowoczesność szkoły to, - że szkoła jest otwarta, samorządowa, pozyskuje środki na swoją działalność poprzez grupy, stowarzyszenia. Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Przedwisłocze, oraz Uczniowski Klub Sportowy Start pozyskały kwotę ponad 500 tys. zł.

Po raz dziewiąty, mieszkańcy oraz młodzież szkolna spotkała się na święcie szkoły, a zarazem święcie Woli Mieleckiej, bo takim bez wątpienia jest Osoliniada, która w tym roku odbyła się pod nazwą ”Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”. Zaprezentowany został dorobek i sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.

Tu wszędzie jest moja ojczyzna.
Tu każdy ptak do niej się przyzna.
Źdźbło trawy najmniejszej
Odszepnie Ci wierszem.
Tu wszędzie jest moja ojczyzna.


Uroczystość rozpoczął polonez wykonany przez czterdzieści par uczniów na scenie, oraz murawie boiska sportowego.

Ossoliniada to również okazja do zaprezentowania szkolnych osiągnięć uczniów i nauczycieli. W pierwszej części spotkania najlepsi i najzdolniejsi uczniowie, którzy w Zespole Szkół doskonalą uzdolnienia i rozwijają swoje skrzydła. otrzymali pamiątkowe statuetki - czyli szkolne wiktory, oraz nagrody książkowe i wyróżnienia,

Tytuł gimnazjalisek roku 2008 uzyskały Anna Olszewska i Natalia Olszewska – laureatki wojewódzkiego konkursu historycznego i matematycznego.
Trzecią statuetkę otrzymała Barbara Bernat – finalistka wojewódzkiego konkursu języka angielskiego.

Gmina Mielec ufundowała nagrody książkowe dla uczniów, którzy godnie reprezentowali gminę i szkołę w konkursach. Anna Olszewska, Natalia Olszewska, Barbara Bernat, Aneta Żelasko, Martyna Gąbka, Michał Babula, Ewelina Kilian, Joanna Kuczkowska, Paweł Różycki, Agnieszka Ćwięka , Justyna Janeczek otrzymali nagrody książkowe z rąk sekretarza UG Bożeny Mazur.
- zdobyte przez uczniów tytuły świadczą o tym, że szkoła pracuje bardzo dobrze, a odzwierciedleniem tego jest wynik egzaminu końcowego gimnazjalistów, w którym szkoła uzyskała siódme miejsce w powiecie, a wraz z innymi szkołami gminy znalazła się na piątym miejscu w województwie podkarpackim. Jest to efekt pracy uczniów, wspomagania rodziców, oraz pracy kadry pedagogicznej posiadającej pasję kształcenia młodzieży. Szkoła w Woli Mieleckiej jest szkołą nowatorską, na wysokim europejskim poziomie – mówiła Bożena Mazur.

Poseł Krystyna Skowrońska przekazała na ręce Barbary Bernat zaproszenie do zwiedzenia Sejmu RP jako nagrodę za zdobycie tytułu laureatki powiatowego konkursu literackiego szkół podstawowych i gimnazjów „Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”
- nagroda ma na celu zaprezentowania jak najszerszej grupie młodzieży jak wygląda praca Sejmu od środka, dlatego corocznie taką nagrodę finansuję.
- … szkoła daje wiedzę, która będzie się przydawała w dorosłym życiu, od kilku lat jestem na Ossolinidziach, pamiętam szkołę w Woli Mieleckiej z moich szkolnych lat, kiedyś byłam tutaj na wakacyjnej półkolonii i widzę jak ogromne zmiany dokonały się w szkole – wspominała poseł Krystyna Skowrońska.

Wicestarosta Józef Smaczny wręczył nagrody za zdobycie czołowych miejsc w Powiatowym Konkursie Plastycznym „112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”, książki otrzymały: Anna Wilk za II miejsce, oraz Aneta Żelasko za III miejsce. Konkurs był organizowany w ramach akcji prewencyjnej, miał na celu zapoznanie młodego pokolenia z numerami alarmowymi.

Zbigniew Radłowski wręczył pamiątkowe statuetki i medale dla Kazimierza Ogorzałka, Bogumiły Dziekan-Gąbki i Ryszarda Gąbki za wszechstronne wspieranie sportu szkolnego w środowisku powiatowym.


To, że szkoła ma sukcesy w gminie, powiecie, województwie, kraju, to zasługa nauczycieli, którzy pracują profesjonalnie, twórczo i z tego powodu są efekty. Ojcowie sukcesów szkoły: Jerzy Flis - nauczyciel historii, Halina Dębowska - nauczycielka matematyki, Bogusława Skowron – nauczycielka fizyki i matematyki, Dorota Bukowska – nauczycielka geografii otrzymali nagrody dyrektora szkoły.

Nie ma szkoły bez rodziców, Rady Rodziców i ludzi zaangażowanych w działalność szkoły. Co roku na Ossoliniadzie za pośrednictwem wyróżnionych rodziców szkoła dziękuje wszystkim rodzicom, w tym roku uchwałą Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej medale „Zasłużony dla szkoły” otrzymał Andrzej Klich i Marian Soboń.

Następnie głos zabrał przewodniczący Rady Gminy Mielec, który powiedział:
- … gratuluję młodzieży, rodzicom, nauczycielom, bo tylko dzięki ich współpracy i zaangażowaniu możliwy był ten sukces. Cieszy nas niezmiernie, że mamy nie tylko piękne obiekty oświatowe, ale przede wszystkim zdolną i pracowitą młodzież, które chce wykorzystać stworzone im dobre warunki.

Kolejnym mówcą była Anna Soja, która w imieniu posła Władysława Ortyla odczytała list:
- … pamięć o przodkach i dziedzictwie kulturowym stanowi o przyszłości narodu, a szkoła w Woli Mieleckiej jest znamienitym przykładem, dzieło patrona szkoły jest pielęgnowane na jego rodzinnej ziemi, czego uwieńczeniem jest dzisiejsza uroczystość.

W części artystycznej młodzież zaprezentowała wesoły program słowno-muzyczny pt „Wojna domowa” przeplatany występami wokalnymi młodzieży, oraz tanecznymi uczniów klas pierwszych, oraz zespołu „Wolanie” Wola Mielecka. Grupa gimnastyczna wykonywała żywiołowe akrobacje, sekcja karate Kyokushin pokazała swoje umiejętności koordynacji ruchu, a sensej Roman Jemioło bez trudu łamał jednym uderzeniem ręki siedem bloczków ułożonych jeden na drugim.

 

Na zakończenie festynu odbył się mecz piłkarski oldboyów złotej jedenastki lat 80-siątych Woli Mieleckiej i Czermina zakończony wynikiem remisowym 2-2.


Żywiołowy program artystyczny zostanie na długo w pamięci występującej młodzieży i licznie zebranej publiczności w słoneczną czerwcową niedzielę.

źródło: Zbigniew Wicherski

Ossoliniada 2008 - plakat

Po raz dziewiąty, mieszkańcy oraz młodzież szkolna spotkali się na święcie szkoły, a zarazem święcie Woli Mieleckiej, bo takim bez wątpienia jest Osoliniada, która w tym roku odbyła się pod nazwą ”Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”. Zaprezentowany został dorobek i sukcesy uczniów Zespołu Szkół. Uroczystość rozpoczął polonez wykonany przez czterdzieści par uczniów na scenie, oraz murawie boiska sportowego.

Ossoliniada 2008 - nagrodzeni, galeria zdjęć


Uczniowie wyróżnieni na OSSOLINIADZIE w 2008 roku:

• Anna Olszewska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Historycznego,
• Natalia Olszewska - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Historycznego,
• Natalia Olszewska – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego,
• Barbara Bernat – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego,
• Aneta Żelasko – laureatka Powiatowego Konkursu Matematycznego
• Martyna Gąbka – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Filatelistycznego
• Michał Babula - Wiecemistrz Powiatu w biegu na 60 m
• Ewelina Kilian – Laureat Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki / 1 miejsce/
• Joanna Kuczkowska - Laureat Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki / 1 miejsce/
• Paweł Różycki - Laureat Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki / 2 i 3 miejsce /
• Agnieszka Cwięka – Laureat Powiatowego Konkursu Czytelniczego
• Justyna Janeczek - Laureat Powiatowego Konkursu Czytelniczego
• Aneta Żelasko – III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ 112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”
• Anna Wilk - II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „ 112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”

Nagrodę Dyrektora otrzymali:
1. Bogumiła Dziekan-Gąbka – nauczycielka wf
2. Jerzy Flis – nauczyciel historii
3. Halina Dębowska – nauczycielka matematyki
4. Bogusława Skowron – nauczycielka fizyki i matematyki
5. Dorota Bukowska – nauczycielka geografii

Medale zasłużony dla szkoły otrzymali: Soboń Marian i Andrzej Klich


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeIdaf1fb43e48


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeId0ff5d441b3


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeIddf5d61c181


Ossoliniada 2007, co pisze prasa


Ossoliniada po raz siódmy czyli zdolności i talenty pokazane z humorem


W niedzielę na szkolnych obiektach sportowych w Woli Mieleckiej odbył się festyn „Ossoliniada 2007". Imprezę zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „Przedwisłocze" wspólnie z dyrekcja i Radą Rodziców Zespołu Szkół im. J. K. Ossolińskiego.

Każdego roku Ossoliniada cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców Woli Mieleckiej oraz sąsiednich miejscowości. Dla dzieci i młodzieży jest ona okazją do spotkania się i zabawy nieograniczonej szkolnym rygorem. Dodatkowo pozwala dzieciom i młodzieży zaprezentować swoje talenty, nad rozwijaniem których, pracują przez cały rok. Absolwentom szkoły, daje szansę uczestniczenia w wydarzeniu ściśle związanym ze środowiskiem, do którego chętnie wracają. Opiekunom i nauczycielom przynosi satysfakcję, która jest nagrodą za ich codzienną pracę. Rodzice mogą podziwiać artystyczne i sportowe umiejętności dzieci. Impreza rozpoczęła się powitaniem wszystkich uczestników oraz zaproszonych gości, m. in. posłanki Krystyny Skowrońskiej, zastępcy prezydenta Mielca Bogdana Bieńka, przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Nowakowskiego, wójta gminy Władysława Ocha-lika. Wśród gości znaleźli się także autorzy literatury dla dzieci i młodzieży: Wojciech Karwacki, Arkadiusz Niernir-ski, Beata Ostrowicka i ilustratorka Joanna Zagner — Kołat a także dyrektor Instytutu Książki, dr Magdalena Ślusarska z Krakowa oraz prezes Polskiej Sekcji IBBY Maria Kulik z Warszawy.

W pierwszej części festynu zaplanowano akademię szkolną, pokaz skoków spadochronowych oraz spotkania z literatami, odwiedzającymi województwo podkarpackie w ramach akcji „Z książką na walizkach". Posłanka Krystyna Skowrońska zwróciła uwagę na sens organizowania takich imprez lokalnych umacniających więzi małych społeczności. Dodatkowo gratulowała sukcesów organizatorom i uczniom biorącym udział w imprezie, która w tym roku odbyła się już po raz siódmy. Przypomniała o swojej szczególnej sympatii dla tego miejsca, w którym często jako dziecko spędzała wakacje. Sporym zainteresowaniem wśród uczestników Ossoliniady cieszył się pokaz skoków spadochronowych. Publiczność dopisała również podczas widowiska „Tutaj jest moja Ojczyzna". W ramach tego widowiska uczestnicy otrzymali zaproszenie do wędrówki po kilku krajach Unii Europejskiej, którą odbyli wraz z uczniami prezentującymi swoje zdolności taneczne, wokalne, aktorskie i recytatorskie. Z powodu znacznego opóźnienia w programie, nie doszło do spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży. Jednak w trakcie trwania festynu można było jednak kupić książki zaproszonych literatów. Prezentowane one były na specjalnych stoiskach.

A przy odrobinie szczęścia niektórzy uczestnicy Ossoliniady mogli otrzymać autograf od ilustratorki Joanny Zagner-Kołat lub Wojciecha Karwackiego, wieloletniego propagatora czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Atrakcje kolejnej części festynu przyciągnęły przede wszystkim uwagę miłośników sportu. Wśród nich znalazły się pokaz karate, mecz piłkarski o mistrzostwo V ligi pomiędzy drużyną Start z Woli Mieleckiej a KP Ropczyce. Wszyscy, którzy nie przepadają za sportowymi emocjami, mogli w tym czasie odpocząć w cieniu parasoli i ochłodzić się zimnymi napojami. Na dzieci i młodzieży czekały stoiska z zabawkami i książkami. Tę część festynu zakończył pokaz sprawności strażackiej. Dla najbardziej wytrwałych przewidziano koncert zespołu YoYo.

Po występie zespołu, w meczu siatkarskim, zmierzyli się zawodnicy drużyny z Woli Mieleckiej i ze Starówki. Na wytrwałych czekała jeszcze zabawa taneczna przy świetle księżyca i pokaz sztucznych ogni.

źródło : Gazeta Lokalna Wydarzenia

 


 


Ossoliniada - Nadwisłocze

17 czerwca 2007 r. w Woli Mieleckiej odbywała się już kolejna Ossoliniada. Tym razem uroczystość Zespołu Szkól im. J. M. Ossolińskiego w Woli Mieleckiej zbiegła się ze 190. rocznicą ustanowienia wydawnictwa OSSOLINEUM. Na uroczystość w Woli Mieleckiej przybyło liczne grono gości, m.in.: Krystyna Skowrońska - posłanka na Sejm RP, Andrzej Chrabąszcz Starosta Mielecki, Zdzisław Nowakowski - przewodniczący Rady Miejskiej Mielca, Bogdan Bieniek - wiceprezydent Mielca oraz zaproszeni pisarze dla dzieci i młodzieży: Beata Ostrowiecka, Arkadiusz Niemirski i Joanna Zagner-Kołat - ilustratorka, a także Wojciech Karwacki dyrektor Wydawnictwa Ossolineum, dr Magdalena Ślusarska z Krakowa oraz Maria Kulik - prezes Polskiej Sekcji IBBY z Warszawy. Rolę gospodarza pełnił Kazimierz Ogorzałek - dyrektor Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej oraz Władysław Ochalik - wójt gminy Mielec. Na program uroczystości złożyły się m.in.: akademia szkolna z wręczeniem nagród i dyplomów dla nauczycieli i młodzieży, wystąpienia okolicznościowe oraz program artystyczny pt. „Dla Ciebie rośniemy Ojczyzno". Miał też miejsce pokaz karate, mecz piłkarski o mistrzostwo V ligi Start Wola Mielecka - KP Ropczyce; pokaz sprawności strażackiej, koncert zespołu Yo Yo, mecz siatkówki mężczyzn, plenerowa zabawa taneczna i pokaz sztucznych ogni. W trakcie uroczystości nie doszło do planowanych spotkań i dyskusji z zaproszonymi autorami książek, można jednak było zakupić ich publikacje, a nawet uzyskać autograf.

Do tradycji już należy publiczne wyróżnianie najlepszych uczniów, nauczycieli oraz wspierających Zespół Szkół rodziców, których listę prezentujemy poniżej.
Wybitni uczniowie uhonorowani podczas Ossoliniady 2007 w Woli Mieleckiej:
Natalia Olszewska - finalistka wojewódzkiego konkursu historycznego
Sylwia Rzegocka - finalistka wojewódzkiego konkursu matematycznego
Anna Olszewska - laureatka wojewódzkiego konkursu historycznego
Natalia Olszewska - laureatka powiatowego konkursu młodych matematyków
Anna Olszewska - laureatka powiatowego konkursu młodych m Paweł Różycki - laureat powiatowego konkursu młodych matematyków
Agata Warchoł - laureatka powiatowego konkursu młodych matematyków
Ewa Węgrzyn - laureatka sportowych zawodów powiatowych
Agnieszka Hyjek - laureatka sportowych zawodów powiatowych
Beata Bąk - laureatka sportowych zawodów powiatowych
Magdalena Myjak - laureatka sportowych zawodów powiatowych
Sebastian Kopacz - laureat sportowych zawodów powiatowych
Krystian Serafin - laureat sportowych zawodów powiatowych
Grzegorz Dul - laureat sportowych zawodów powiatowych
Łukasz Zawierucha - laureat sportowych zawodów powiatowych
Martyna Gąbka - laureatka sportowych zawodów powiatowych
Agnieszka Tomczyk - laureatka sportowych zawodów powiatowych
Gąbka Martyna - laureatka młodzieżowego konkursu filatelistycznego okręgu rzeszowskiego. Anna Zachara – laureatka młodzieżowego konkursu filatelistycznego okręgu rzeszowskiego.

Nagrodami dyrektora szkoły zostali wyróżnieni: Jerzy Flis - nauczyciel historii i WOS, Ryszard Gąbka - nauczyciel wychowania fizycznego, Halina Dębowska - nauczyciel matematyki, Bogusława Skowron - nauczyciel fizyki i matematyki, Bożena Zięba - nauczyciel matematyki, Kazimiera Klusek - nauczyciel języka polskiego, Bogumiła Dziekan-Gąbka -nauczyciel wychowania fizycznego.

Nagrodę Wójta Gminy Mielec otrzymała Anna Róg - nauczyciel matematyki.

Medalami „Zasłużony dla szkoły" Rada Pedagogiczna odznaczyła:
Marka Padykulę - rodzica za długoletnią pomoc szkole
Halinę Kołodziej - komendanta ZHP za 10 letnią współpracę w zakresie organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.

Ossoliniada w Woli Mieleckiej, to niezwykła uroczystość zarówno społeczności szkolnej, jak też i wioski, całej gminy Mielec, a nawet miasta Mielca. Spełnia ona wielorakie funkcje: kulturalne, rozrywkowe i sportowe na patriotycznych skończywszy.


Przygotowywało ją wiele nauczycieli, w tym m.in.: Bogumiła Gąbka - tańce: polonez, walc angielski, tańce latynoamerykańskie oraz występ ki. II., Sylwka Tomas i Patrycji Prokopiuk - Kopciuszek, Izabela Kapuścińska - taniec klasy „O", Lucyna Przebieglec - taniec klasy „3", Ryszard Gąbka - pokaz sportowy, Kazimierz Ogorzałek - pokaz sportowy, Waldemar Ozga i Anna Aleksiej - piosenki. Anna Aleksiej była też reżyserem Ossoliniady 2007 

W. Gąsiewski

źródło : Nadwisłocze Nr 2(15) 2007

 

Ossoliniada 2007 "Tutaj jest moja Ojczyzna "

Tutaj opodal szkoły 259 lat temu urodził się Józef Maksymilian Ossoliński , późniejszy fundator wielkich zbiorów kultury narodowej , które przekazał narodowi polskiemu 190 lat temu. Nasza szkoła z dumą popularyzuje naszego rodaka uczy miłości do kultury narodowej naszych uczniów. Ustanowiliśmy święto szkoły pod nazwą Ossoliniada aby manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny i pokazywać talenty uczniów i dorobek szkoły.
- takimi słowami dyrektor szkoły w Woli Mieleckiej Kazimierz Ogorzałek rozpoczął Ossoliniadę 2007 roku.

W imieniu samorządu lokalnego, nauczycieli i własnym pragnę serdecznie powitać naszych dostojnych gości

Do grodu Ossolińskiego przybyła reprezentacja świata literatury, nauki, przedstawicieli pisarzy.
- Krystyna Skowrońska – Poseł na Sejm
- Magdalena Ślusarska – Dyrektor Instytutu Książki
- Maria Kulik - Prezes Polskiej Sekcji IBBY
- Wojciech Karwacki – Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum
- literaci : Izabella Klebańska, Beata Ostrowicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Arkadiusz Niemirski
i ilustratorka Joanna Zagner-Kołat.
- Andrzej Chrabąszcz – Starosta Powiatu Mieleckiego
- Bogdan Bieniek wiceprezydent miasta Mielca
- Władysław Ochalik – Wójt Gminy Mielec
- Zdzisław Nowakowski - Dyrektor CKP i DN
- Anna Babula – Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu
- Jerzy Kazana – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej
- Jan Kołodziej – Przewodniczący Rady Gminy Mielec
- Kazimierz Gacek Wiceprezes SIL Przedwisłocze
- Zbigniew Radłowski - powiatowy organizator sportu
- Sołtysi sołectw z obwodu gimnazjum
- Dotychczas odznaczeni medalem Zasłużony dla szkoły
- Redaktorzy prasy i radia
- Rodzice , uczniowie

Do szkoły napłynęły życzenia z okazji święta szkoły od Ministra Edukacji Narodowej, senatora ziemi mieleckiej Władysława Ortyla a także życzenia od ambasadora Federacji Rosyjskiej

Święto szkoły to czas refleksji, podsumowań i radości. Mamy do niej powody .
Bieżący rok szkolny zamykamy imponujący bilansem. Nasi już prawie absolwenci gimnazjum uzyskali średni wynik 64,2 pkt.. Jest to wynik najwyższy w historii szkoły i wyższy niż wyniki średnie w powiecie, województwie czy kraju.

- Gratuluję wszystkim uczniom tego wyniku a najlepszym Rada Pedagogiczna przyznała
dla:
Sebastian Kopacz – 97 pkt.
Sylwia Rzegocka - 95 pkt.
Marek Miodunka i Rafał Bieniek, którzy uzyskali po 94 pkt.

Ale były też inne sukcesy. Po raz pierwszy w 8 letniej historii gimnazjum mamy laureata konkursu wojewódzkiego z historii, została nią Anna Olszewska

Oraz finalistów konkursów wojewódzkich Sylwia Rzegocka z matematyki i Natalia Olszewska z historii

Mamy też laureatów Powiatowego konkursu młodych matematyków :
Anna Olszewska, Natalia Olszewska, Paweł Różycki,  Agata Warchoł

Nasi uczniowie uzyskują czołowe lokaty w zawodach sportowych na szczeblu powiatu.
Są nimi: Ewa Węgrzyn, Agnieszka Hyjek, Beata Bąk, Magdalena Myjak, Sebastian Kopacz, Krystian Serafin, Grzegorz Dul, Łukasz Zawierucha, Martyna Gąbka, Agnieszka Tomczyk

Ponadto podopieczni Ryszarda Gąbki opiekuna szkolnego koła filatelistycznego okazali się najlepsi w województwie. Są to uczennice Anna Zachara i Martyna Gąbka.

Sukcesy uczniów to organiczna i konsekwentna praca nauczycieli prawie zawsze poza lekcjami. Wyróżnionych zostało 7 z 35 pracujących nauczycieli: Jerzy Flis, Halina Dębowska, Bogumiła Dziekan-Gąbka, Bogusława Skowron, Kazimiera Kłusek, Bożena Zięba, Ryszard Gąbka.

Rada Pedagogiczna przyznała medale „Zasłużony dla szkoły” dla następujących osób
Haliny Kołodziej – Komendant Hufca ZHP, Markowi Padykule.

Następnie zaproszeni goście zabierali głos. Na tegoroczne obchody święta szkoły przybyli znani i lubiani pisarze literatury dziecięcej i młodzieżowej Izabella Klebańska, Beata Ostrowicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Arkadiusz Niemirski, Wojciech Karwacki i ilustratorka Joanna Zagner-Kołat.

Celem spotkania była promocja czytelnictwa, kształtowanie wizerunku bibliotek, zwiększenie zainteresowania literaturą i sztuką, rozwój intelektualny dzieci i młodzieży przez spotkania z autorem i książką.

Ossoliniada 2007 składała się z części oficjalnej , którą prowadzili dyrektor szkoły Kazimierz Ogorzałek , oraz Halina Dębowska nauczyciel matematyki, oraz części artystycznej , w której młodzież szkolna zaprezentowała swoje uzdolnienia artystyczne , a w rolę konferansjerów wcielili się Sebastian Kopacz i Paulina Smaczna uczniowie gimnazjum. Patronat nad Ossoliniadą sprawował Starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz.

Po części oficjalnej młodzież szkolna przedstawiła program artystyczny, w którego trud przygotowania wcieliła się pani mgr Anna Aleksiej.

Atrakcją dnia były pokazy skoków spadochronowych, karate, strażackie i wieczorem sztucznych ogni. Fani sporu mogli kibicować rozgrywkom piłki nożnej i siatkowej. Wieczorem odbyła się zabawa taneczna

Ossoliniada 2007, nagrodzeni uczniowie

Ossoliniada 2007 "Tutaj jest moja Ojczyzna "

Wybitni uczniowie uhonorowani podczas Ossoliniady 2007 w Woli Mieleckiej:
Natalia Olszewska     finalista wojewódzkiego konkursu historycznego oraz laureat powiatowego konkursu młodych matematyków
Sylwia Rzegocka     finalistka wojewódzkiego konkursu matematycznego
Anna Olszewska     laureat wojewódzkiego konkursu historycznego oraz laureat powiatowego konkursu młodych matematyków
Paweł Różycki     laureat powiatowego konkursu młodych matematyków
Agata Warchoł     laureat powiatowego konkursu młodych matematyków
Ewa Węgrzyn     laureatka sportowych zawodów powiatowych
Agnieszka Hyjek     laureatka sportowych zawodów powiatowych
Beata Bąk     laureatka sportowych zawodów powiatowych
Magdalena Myjak     laureatka sportowych zawodów powiatowych
Sebastian Kopacz     laureat sportowych zawodów powiatowych
Krystian Serafin     laureat sportowych zawodów powiatowych
Grzegorz Dul     laureat sportowych zawodów powiatowych
Łukasz Zawierucha     laureat sportowych zawodów powiatowych
Martyna Gąbka     laureatka sportowych zawodów powiatowych oraz laureatka młodzieżowego konkursu filatelistycznego okręgu rzeszowskiego
Agnieszka Tomczyk     laureatka sportowych zawodów powiatowych
Anna Zachara     laureatka młodzieżowego konkursu filatelistycznego
okręgu rzeszowskiego

Statuetki absolwenta gimnazjum otrzymali:
Sebastian Kopacz     97 pkt.
Sylwia Rzegocka     95 pkt.
Marek Miodunka     94 pkt.
Rafał Bieniek     94 pkt.

Nagrodami dyrektora szkoły zostali wyróżnieni:
Jerzy Flis -nauczyciel historii i WOS
Ryszard Gąbka - nauczyciel wychowania fizycznego
Halina Dębowska  - nauczyciel matematyki
Bogusława Skowron - nauczyciel fizyki i matematyki
Bożena Zięba  - nauczyciel matematyki
Kazimiera Kłusek - nauczyciel języka polskiego
Bogumiła Dziekan - Gąbka     nauczyciel wychowania fizycznego

Nagrodę Wójta Gminy Mielec otrzymała:
Anna Róg - nauczyciel matematyki

Medalami „Zasłużony dla szkoły” zostali odznaczeni:

Marek Padykuła - rodzic za długoletnią pomoc szkole,
Halina Kołodziej - komendant ZHP za 10 letnią współpracę w zakresie  organizacji wypoczynku letniego dzieci i młodzieży

Ossoliniada 2007, galeria zdjęć, plakat

Jednym z punktów programu były spotkania autorskie z znanymi pisarzami literatury dziecięcej i młodzieżowej. Gośćmi byli:Izabella Klebańska, Beata Ostrowicka, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Arkadiusz Niemirski, Wojciech Karwacki i ilustratorka Joanna

Celem spotkania jest promocja czytelnictwa, kształtowanie wizerunku bibliotek, zwiększenie zainteresowania literaturą i sztuką, rozwój intelektualny dzieci i młodzieży przez spotkania z autorem i książką.


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeIdda7df2a603


 

 

Ossoliniada 2006 - Dla Ciebie rośniemy Ojczyzno,

Reżyser widowiska : Małgorzata Jastrząb

Asystenci reżysera: M.  Łanocha, U. Danel, B. Dziekan Gąbka,   W. Ozga, M. Mika, A. Aleksiej, D. Giza,I. Kapuścińska,

 

Konferansjerzy: K. Myjak, D. Krawiec, M. Łomnicka, B. Dyduła


Zespół instrumentalny: W. Szela, R. Machnik, A. Giełocki
Utwory: „Cudowny świat”, „Fascynujący perkusista”, „Piosenka dla mojego ojca” ,  „Tekila”.

Piosenki – przygotowanie – W. Ozga
P. Pogoda -„Niczego nie żałuję”, „Kiedy mnie zawołasz?”
W. Pogoda - „Mila nie dokazuj”
B. Działowska - „Na fali dźwięku”
B. Dyduła - „Spacer przez życie”
J. Niedbała - „Wszystkie dzieci nasze są”
S. Jarochowska, R. Pieróg, E. Kilian – „Voyage, voyage”

Recytacja: W. Niedbała – „Nauczmy się na pamięć tego kraju”, „Moja piosenka”


Spektakle:
1 „Historia książki” – przygotowanie - Danuta Giza
Wystąpili: J. Różański, J. Nowak, M. Myjak, A. Fajerska, P. Smaczna, E. Węgrzyn, A. Hyjek, G. Dul, M. Miodunka, P. Sypek, E. Sypek, D. Krawiec, M. Kołodziej, B. Bąk, S. Kopacz, D. Sierak, Ł. Gazda.

2 „W świecie baśni i legend”- przygotowanie – Urszula Danel
Wystąpili: Uczniowie kl. IV., uczniowie kl. V – Wojtek Siembab , Grzegorz Wicherski


Gimnastycy: przygotowanie: Kazimierz Ogorzałek
Wykonawcy : E. Węgrzyn, A. Hyjek, K. Nowak, A. Sawuła, N. Bawół, A. Zachara, B. Bąk, P. Sypek, G. Dul, W. Pogoda


Tańce towarzyskie: przygotowanie – B. Dziekan-Gąbka, I. Kapuścińska

Polonez i walc - M. Dereń, M. Padykuła, E. Czachur, M. Wilk, K. Nowak, P. Kułaga, S. Lis, K. Kusek, W. Pogoda, M. Mazurek, K. Stypa, M. Łomnicka, D. Zielińska, D. Klich,

Koziołek – uczniowie klasy O
Cherladerki: M. Gąbka, A. Tomczyk, A. Kłoda, A. Węgrzyn, D. Zaremba, K. Żelazko, P. Jarochowska


Wieczorem był piękny pokaz sztucznych ogni


Galerie zdjęć

View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeId7a44d28e29


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeIdf1784c4ac9


Ossoliniada 2006, co pisze prasa

Czas Ossoliniady

W Zespole Szkół w Woli Mieleckiej tradycyjnie uczczono święto patrona szkoły.

Co roku na Ossoliniadzie uczniowie prezentują przed lokalną społecznością swoje umiejętności. Z kolei wyróżniający się w nauce uczniowie, nauczyciele oraz rodzice otrzymują specjalne podziękowania.

Ossoliniada to nazwa święta społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej. Wprowadzono je po raz pierwszy w 2001 roku w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia rodaka Woli Mieleckiej wielkiego patrioty, humanisty, bibliofila Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Podczas Ossoliniady uczniowie prezentują swoje uzdolnienia artystyczne i umiejętności dydaktyczne a dyrektor szkoły Kazimierz Ogorzałek wręcza nauczycielom uczniom nagrody a sojusznikom medal ,,Zasłużony dla szkoły” odznaczenie uchwalane przez Radę Pedagogiczną.

Uczniowie, którzy otrzymali nagrodę Wójta Gminy Mielec za osiągnięcia dydaktyczne w roku szkolnym 2005/2006
Sylwia Rzegocka - laureat Powiatowego Konkursu Matematycznego klas II gimnazjum
Barbara Bernat – laureatka Powiatowego Konkursu Ortograficznego
Natalia Bawół – laureatka Powiatowego Konkursu Poezji Religijnej
Joanna Mieszkowicz – II miejsce w województwie na 100 m w Gimnazjadzie
Ewelina Pomykała - I miejsce w powiecie w biegu na 600 m
Norbert Serafin – laureat Finału Rej. Gimnazjady w zespołowych grach sportowych i LA
Grzegorz Bury – I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym kl. V
Sławomir Spyra - I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym kl. V
Agnieszka Tomczyk - I miejsce w Gminnym Konkursie Matematycznym kl. V

Wyróżnieni nauczyciele - R. Gąbka, M. Jastrząb, I. Kapuścińska, L. Przebieglec i A. Róg

Rodzice z medalem
,,Zasłużony dla szkoły”- Zbigniew Wicherski i Franciszek Dengler

Jest to również święto lokalnej społeczności. W tym dniu odbywa się festyn ludowy pod patronatem samorządu wiejskiego.

Szkoła w Woli Mieleckiej podtrzymuje pamięć o wielkim rodaku już prawie 40 lat. W 150 rocznicę ustanowienia fundacji Ossolińskich w szkole w 1967 roku odbyła się sesja popularno-naukowa z udziałem przedstawicieli Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa Ossolineum z Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od tego czasu pamięć o Józefie Maksymilianie Ossolińskim kultywowano na lekcjach wychowawczych. Następnie w latach 1998 – 2000 podjęto starania o nadanie imienia J.M. Ossolińskiego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i 18 czerwca 2000 r. z woli mieszkańców, nauczycieli tej szkoły Rada Gminy Mielec podjętą uchwałą ustanowiła imię szkoły i nadała sztandar, który ufundował Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu.

Od tego czasu przyjęto  program tradycji szkolnych, w którym obok corocznej Ossoliniady organizuje sie również festyn sportowy pod nazwą Józefiada w dniu imienin patrona. Stałą formą w pracy wychowawczej są lekcje poświęcone patronowi jak również konkursy wiedzy i sesje popularno-naukowe. W szkole utworzono też ekspozycję poświęconą J.M. Ossolińskiemu.

Ossoliniada 2006 to czas prezentacji, odznaczeń, podziękowań i dobrej zabawy. W tym roku reżyserem dwugodzinnego przedstawienia była Małgorzata Jastrząb. Scenariuszem i przygotowaniem uczniów, zajęła się Urszula Danel. Jak co roku  dzieci i młodzież zaprezentowali na scenie bogaty program – były piosenki (przygotowane pod okiem W. Ozgi), recytacje, spektakle teatralne: ,,Historia książki” (przygotowanie D. Giza) oraz ,,W świecie baśni i legend” (przygotowanie U. Danel). Nie zabrakło także pokazów sprawności gimnastycznej (przygotowanie K. Ogorzałek) oraz tańców: poloneza i walca (przygotowanie B. Dziekan – Gąbka, I. Kapuścińska), koziołka w wykonaniu uczniów klas ,,0” oraz cherlederek. W programie znalazły się również pokazy sprawności strażaków OSP, karate oraz koncert zespołu Yo-Yo.  Nie zabrakło też emocji sportowych. Na boisku Startu Woli Mieleckiej odbył się ostatni w tej rundzie mecz gospodarzy ze Strzelcem Frysztak. Ossoliniadę zakończyła zabawa taneczna w plenerze i pokaz sztucznych ogni.


Na tegoroczną Ossoliniadę przybyła, jak co roku, posłanka Krystyna Skowrońska
oraz marszałek województwa podkarpackiego Leszek Deptuła i Zdzisław Nowakowski, przewodniczący Rady Miasta Mielca.

Ossoliniada 2006 - nagrodzeni

Nagrodzeni i wyróżnieni na Ossoliniadzie 2006

1. Nauczyciele: Ryszard Gąbka , Małgorzata Jastrząb , Izabela Kapuścińska, Lucyna Przebieglec i Anna Róg
2. Uczniowie:   S. Rzegocka, B. Bernat, N. Bawół, G. Bury, J. Mieszkowicz, E. Pomykała,  N. Serafin, S. Spyra A. Tomczyk   
3. Rodzice :  medalem ,,Zasłużony dla szkoły” -  Zbigniew Wicherski i Franciszek Dengler


Galerie zdjęć

View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeId7a44d28e29


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeIdf1784c4ac9


Ossoliniada 2005, nowy pawilon szkolny

Wyjątkowa Ossoliniada

Nowy pawilon szkolny został oddany do użytku w ubiegłą niedzielę, 28 sierpnia 2005r. w Woli Mieleckiej. Będą się w nim uczyć najmłodsze dzieci, chodzące do klas od I-IV.
Uroczystego otwarcia pawilonu dokonał m. in. dyrektor Szkoły Podstawowej Kazimierz Ogorzałek. Jak powiedział: - Budowa nowego pawilonu była nieodzowna. Dotychczas wszystkie dzieci, i z podstawówki , i z gimnazjum uczyły się w jednym budynku. Teraz będziemy mogli oddzielić dzieci najmłodsze od tych starszych.

Budowa pawilonu trwała 10 miesięcy i kosztowała 300 tys. zł. Zdaniem dyrektora nie byłaby możliwa bez pasji i determinacji nauczycieli z Woli Mieleckiej.

Chociaż sytuację w polskiej oświacie kształtuje niż demograficzny i coraz mniej dzieci zasiada w szkolnych ławach, w Woli Mieleckiej wygląda to nieco inaczej. Dzieci co prawda ubywa, jak wszędzie, proces ten jest jednak dużo wolniejszy niż gdzie indziej. Powodem jest gwałtownie rozwijające się budownictwo jednorodzinne. Do wioski wciąż napływają nowi mieszkańcy. Rozwiewa to obawy, że nowy budynek szkolny może za kilka lat świecić pustkami. Oddanie do użytku pawilonu zbiegło się w tym roku z Ossoliniada - świętem patrona Zespołu Szkół.

Z tej okazji Kazimierz Ogorzałek wyróżnił nauczycieli, dzięki którym młodzież z Woli Mieleckiej odnosi, również ogólnopolskie, sukcesy. Wyróżnieni pedagodzy to: Małgorzata Jastrząb, Ryszard Gąbka, Sabina Dziekan i Dorota Krawiec. Dodatkowo albumy dostały: Bogusława Skowron i Anna Aleksiej. Po części oficjalnej na scenie zaprezentowała się młodzież z Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej.


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeId3a28ea43dd


W uroczystości otwarcia wzięli udział liczni goście, m.in. posłanka Krystyna Skowrońska i wojewoda podkarpacki Jan Kurp. Ksiądz prałat Stanisław Jurek poświęcił nowy budynek.

Zespół Szkół w Woli Mieleckiej przeżywa burzliwy rozwój. Od 1976 r., kiedy zaczął się remont, oddano do użytku 14 sal lekcyjnych, bibliotekę, kuchnię z jadalnią, klub uczniowski, 3 pomieszczenia biurowe i cztery szatnie.  W 1996 r. udostępniono uczniom nowoczesną salę gimnastyczną. W planach inwestycyjnych znajduje się jeszcze budowa łącznika pomiędzy nowym pawilonem a starym budynkiem. Dzięki niemu dzieci w zimie, chcąc przejść np. do jadalni, nie będą musiały marznąć. Na razie, jak mówi dyrektor, zaczął się lobbing w sprawie tego przedsięwzięcia. Być może w przyszłości uda się jeszcze wybudować basen.

Od pierwszego września 1999 r. szkoła stała się zespołem szkół, w skład którego wchodzi szkoła podstawowa oraz gimnazjum. W czerwcu 2000 r. Zespół Szkół otrzymał imię Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Obecnie jest tam zatrudnionych 35 nauczycieli, którzy uczą ponad 400 dzieci.


View the embedded image gallery online at:
http://wolamielecka.pl/75-edukacja/ossoliniada#sigFreeId0dd4940af6


05-09-2005  źródło: www.korso.pl


A tak się zaczęło
23-08-2004

W poniedziałek 23 sierpnia 2004 r. ekipa budowlana, które realizuje rozbudowę budynku szkoły podstawowej w Woli Mieleckiej po wykonaniu fundamentów przystąpiła do wznoszenia ścian pierwszego piętra dobudowywanego obiektu.

Podkowa na szczęście

W oryginalny sposób ten moment postanowił uczcić dyrektor SP w Woli Mieleckiej Kazimierz Ogorzałek.

W towarzystwie przewodniczącego rady gminy Mielec Jana Chlosta i wójta Władysława Ochalika dyrektor umieścił w nowo wznoszonej ścianie na pamiątkę i ku pamięci potomnych symboliczny akt fundacyjny szkoły wraz z ,,podkową Ossolińskich - na szczęście” znalezioną podczas kopania fundamentów. Trzeba w tym miejscu dodać, że teren, na którym znajduje się zespół Szkół w Woli Mieleckiej, był kiedyś posiadłością Ossolińskich.

Temat rozbudowy budynku szkoły podstawowej w Woli Mieleckiej, to sprawa nie nowa. Dyrektor Kazimierz Ogorzałek przed kilku laty swoje pomysły rozwoju tej placówki oświatowej zawarł w specjalnie na tę okazję utworzonej makiecie przedstawiającej docelowy wygląd całego obiektu, którą to ideę stara się realizować krok po kroku. Jednym z etapów było przekształcenie byłego domu nauczyciela w szkołę podstawową, dzięki czemu młodsze dzieci mogą w spokoju korzystać z własnych sal lekcyjnych. W związku ze zwiększającą się liczbą uczniów w Zespole Szkół w Woli Mieleckiej zaistniała potrzeba rozbudowy tego obiektu o kolejne 4 sale lekcyjne.

Sytuację w polskiej oświacie w ciągu najbliższych lat będzie kształtował niż demograficzny. We wrześniu w szkolnych ławach zasiądzie 2,7 mln. dzieci – o ponad 126 tys. mniej niż rok temu, natomiast w gimnazjach uczyć się będzie 1,6 mln. - o blisko 30 tys. mniej. Tendencja w Woli Mieleckiej jest zupełnie inna. Obecnie do zajęć przystąpi 270 uczniów - o 12 więcej niż rok temu. W klasach pierwszych przybywa po raz pierwszy czwarty oddział. Taka sytuacja wg liczby urodzeń w zachodniej części gminy Mielec utrzyma się do 2012 roku. Na spadek liczby dzieci nie zanosi się także z tego powodu, że w w Woli Mieleckiej gwałtownie rozwija się budownictwo jednorodzinne. Decyzja wójta, którą poparli radni o rozbudowie szkoły podstawowej w ramach Zespołu Szkół była bezdyskusyjna. Prace rozpoczęto w połowie sierpnia, a koszt inwestycji wyniesie około 300 tys.zł. Po jej zakończeniu wyeliminuje się dwuzmianowość i klasy od ,,0” do V będą uczyć się w swoim budynku. W budynku głównym razem z gimnazjalistami uczyć się będzie jednak klasa VI, a biorąc pod uwagę wspomniane wcześniej tendencje demograficzne pojawia się pytanie czy już po rozbudowie ta szkoła nie będzie za mała?