Ferie zimowe 2015 w bibliotece pod znakiem nauki i zabawy

Wszystko co dobre szybko się kończy, a w szczególności ferie, czas odpoczynku od obowiązków szkolnych. Jednak najważniejsze są miłe wspomnienia, a tych z pewnością uczestnikom ferii zimowych z książką nie brakowało.

Celem organizacji zajęć w czasie tegorocznych ferii było zagospodarowanie wolnego czasu młodym czytelnikom i sympatykom, zachęcenie ich do czytania oraz zorganizowanie dobrej zabawy. Dzieci interesowały się słowem pisanym, poprzez zabawę rozwijały wyobraźnię, umiejętność współpracowania w grupie oraz doskonalenie sprawności manualnych. Książkę kojarzyły nie tylko z nudną lekturą obowiązkową, ale postrzegały ją jako źródło rozrywki, dobrej zabawy i inspiracji do różnych form spędzania wolnego czasu nie tylko w czasie ferii. Przez dwa tygodnie dzieci mogły korzystać z bogatych ofert zajęć przygotowanych przez Filie Biblioteczne i miały okazję wziąć udział w zajęciach literackich, edukacyjnych, plastycznych i komputerowych.

  ZOBACZ GALERIĘ zdjęć


Zgodnie z coroczną tradycją Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej zorganizowała dla najmłodszych czytelników szereg zajęć w okresie ferii zimowych trwających od 2 - 13 lutego 2015. Wśród zaproponowanych form spotkań były zajęcia plastyczne, edukacyjne i rozrywkowe, a także gry i konkursy. Dzieci bardzo chętnie i licznie odwiedzały placówkę. Nie było miejsca na nudę! Wspólna zabawa była mile spędzonym czasem w gronie rówieśników i nowo poznanych kolegów.

 

Turniej układania puzzli
 W pierwszym dniu ferii, w poniedziałek odbył się turniej układania puzzli, zorganizowany wspólnie z Filią SOKIS. Dzieci rywalizowały w grupach ze swoimi rówieśnikami. I tak poczynając od najmłodszych mistrzami w swoich kategoriach wiekowych zostali:
- Pieróg Aleksandra – kl. 0
- Pieróg Bartek – kl. I
- Cisło Emilia – kl. II
- Lelakowska Ewa – kl. IV
- Kaczmarska Magdalena – V
- Ryczek Maria – kl. VI
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe nagrody, pozostali uczestnicy konkursu nagrody pocieszenia.

Spotkanie z policjantem
W środę 4 lutego Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej gościła st. sierżanta Marka Opielę z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii KPP w Mielcu. Tematem spotkania z młodzieżą był bezpieczny wypoczynek w czasie ferii oraz cyberprzemoc – zagrożenia w sieci internetowej.

Problematyka poruszyła i zainteresowała młodych słuchaczy. Padło mnóstwo pytań i wiele wyczerpujących odpowiedzi. Była to również okazja dla dzieci, by zapoznać się bliżej z pracą policjanta i zaznajomić się ze stopniami służbowymi w polskiej policji. To niezwykle ciekawe spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem.

Drugi tydzien ferii

W Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej w poniedziałek dzieciaki podczas zajęć artystycznych wykonywały własnoręcznie biżuterię i kartki walentynkowe. We wtorek przeniosły się w świat robotyki. W środę grały w chińczyka, warcaby i inne gry planszowe, a podczas zabaw integracyjnych bawiły się w kalambury, ogadywały przysłowia, rozwiązywały rebusy, bawiły się w „ciuciubabkę”, „głuchy telefon”, „kolory” i wiele innych dawnych dziecięcych zabaw. W czwartek zamieniły się w małych pilotów  na symulatorze lotów podczas warsztatów lotniczych. W piątek zaznajamiały się  z tajnikami krawiectwa, szyjąc maskotki

,,Czego Jaś się nie nauczy…?”
Drugi tydzień ferii rozpoczął konkurs pt. ,,Czego Jaś się nie nauczy…?” ze znajomości  polskich przysłów ludowych. Celem konkursu była popularyzacja tradycyjnej mądrości ludowej, zawartej w znanych porzekadłach i powiedzeniach.

Udział wzięły w nim dzieci z klas IV, V, VI i I gimnazjum, podzielone na dwie grupy wiekowe.  Palma zwycięstwa w grupie starszej  przypadła Natalii Tylutkiej, która uzyskała maksymalną ilość punktów. W tym dniu odbył się również quiz dla najmłodszych ,,Zgaduj – zgadula”. Mistrzynią w odgadywaniu zagadek została Emilka Cisło.

 

Mini warsztaty teatralne
Środa 10 lutego była dniem, w którym na scenie Ośrodka Kultury dzieci i młodzież prezentowały swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Były wesołe, krótkie scenki, wierszyki i piosenki. Wszystko w formie zabawy, ale trzeba przyznać, że talentu tym młodym ludziom nie brakuje!

Występy nagradzały gromkie brawa i wybuchy śmiechu.

Konkurs plastyczny ,,Mój ulubiony bohater”.
W ostatnim dniu ferii w piątek 13 lutego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. ,,Mój ulubiony bohater”. Był on przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.

Wyróżnienie w konkursie prace wykonały: Pieróg Aleksandra, Węgrzyn Wiktoria, Piróg Patrycja, Węgrzyn Karolina. Laureaci , a także pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody. Serdecznie gratulujemy!