Matki Boskiej Zielnej, święcimy polne kwiaty, zboże i wianki

Święto Matki Boskiej Zielnej, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny, 94 rocznica „Cudu Nad Wisłą” z 1920 roku, oraz Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia w Polsce obfituje w ceremonie. Jednak przede wszystkim to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele, które w naszym kraju czczone jest w sposób szczególny.

Na sumie o godzinie 11 Wierni z Woli  Mieleckiej święcili wianki, bukiety, kłosy i zioła jako wyraz wdzięczności Bogu za plony.

Przedstawiciele Rady sołeckiej, oraz OSP przynieśli do kaplicy okazały wieniec żniwny wykonany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej. Panie upiekły chleb, wykonały bukiety i wieniec żniwny zgodnie z tradycją z ziół i zbóż, o które w tym roku tak trudno ze względu na panującą suszę.

W Polsce Święto Matki Bożej Zielnej często łączone było ze świętem plonów. Bardzo popularnym zwyczajem jest święcenie i składanie darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony trzymano w domu co miało zapewnić bezpieczeństwo i harmonie ogniska domowego.

Święto Wniebowzięcia wiążę się z wiarą Chrześcijan, że Matka Boska nie umarłą śmiercią naturalną lecz została wzięta do nieba. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg) ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Jako, że w Nowym Testamencie nie ma słowa o śmierci Maryi Panny, Kościoły Wschodu już od V wieku obchodziły Święto Zaśnięcia Matki Boskiej (gr. koimesis) od VII wieku święto to zostało przejęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.

Przez wieki w pewne ludzie święcili w kościołach bukiety zawierające zioła, kwiaty, zboża i warzywa. W naszym kraju najważniejszymi takimi okazjami były oktawa Bożego Ciała (w czerwcu), kiedy święcono wianki i dzień Matki Boskiej Zielnej, kiedy święcono bukiety. Święta te uzupełniały się wyśmienicie. Po Bożym Ciele święcono zioła kwitnące na początku lata, a na Zielną – te kwitnące późnym latem.


{morfeo 17}

Poświęcone rośliny miały różnorodne zastosowanie. Bukiety i wianki trzymano przez cały rok, wierzono że chronią od nieszczęścia, choroby, czy pioruna. Wianki czasem wieszano na drzwiach, a bukiety z Zielnej wkładano za święte obrazy Wyciągnięte z nich zioła lecznicze były szczególnie skuteczne w leczeniu ludzi i zwierząt. Poświęcone ziele wkładano na jeden dzień do kapusty, aby nie miała robaków. Wiankami okadzano bydło wypuszczane pierwszy raz na wypas, albo podejrzane o zauroczenie. Spalano je też gdy grzmiało. Dokładne ich zastosowanie zależało od regionu.

Matki Boskiej Zielnej, Wola Mielecka, Wola Mielecka 15-08-2013