Starostwo Powiatowe w Mielcu informuje o tym, że otrzymało informacje wskazujące na wybór dwóch tak zwanych wariantów preferowanych dla lokalizacji nowego mostu na Wisłoce dla Mielca wraz z drogami dojazdowymi.
Wały powodziowe
Trwa budowa wałów wraz z częścią rekreacyjną
Po ustąpieniu zimy przyspieszyły prace przy budowie obwałowania Wisłoki w Mielcu, Złotnikach i Woli Mieleckiej.
Wysokość obwałowań rzeki Wisłoki
IM 4101-1/106/2011 Rzeszów, 27.10.2011 r.
W odpowiedzi na Państwa pismo dotyczące wysokości obwałowań rzeki Wisłoki przesłane drogą mailową w dniu 20-10-2011, PZMiUW w Rzeszowie uprzejmie informuje: W ramach jednego projektu pn. „Poprawa ochrony przeciwpowodziowej miasta i gminy Mielec poprzez budowę i przebudowę wałów Wisłoki" realizowane są obecnie roboty na trzech przedsięwzięciach inwestycyjnych polegających na budowie nowych fragmentów i rozbudowie istniejących odcinków prawostronnego i lewostronnego obwałowania Wisłoki.
Rozwiązania konstrukcji wałów przeciwpowodziowych
Przykłady rozwiązań przeciwpowodziowych zmodernizowanych na górnej Wiśle i jej dopływach oraz na górnej Odrze. Przestawiono zrealizowane przykłady dobrych i wątpliwych rozwiązań modernizacji wałów przeciwpowodziowch, uszkodzonych podczas podwozi w latach 1997-2004 na górnej Wiśle jej dopływach. Ich przydatność zweryfikowana podczas następnych powodzi, które wystąpiły o podobnym natężeniu na tych samych odcinkach rzek. Wytypowano rozwiązania dobre, które powinny być szerzej rozpowszechnione. Przeprowadzono analizę rozwiązań modernizacyjnych wałów, które w jakimś zakresie nie sprawdziły się w praktyce. Zasugerowano sposoby poprawienia niektórych z nich dla uzyskania lepszych efektów. Opisano rozwiązania zdecydowani wadliwe, które nie powinny być w ogóle stosowane, uzasadniając przyczyny ich nieprzydatności do celów którymi mają służyć.
WISŁOKA III, Wola Mielecka - rozbudowa wałów na rzece Wisłoce
Wojewoda Podkarpacki zawiadamia, że na wniosek z dnia 13.06.2011 r. Województwa Podkarpackiego 35-010 Rzeszów Al. Cieplińskiego 4, reprezentowanego przez Dyrektora Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie Pana Stanisława Stachurę, zostało wszczęte postępowanie administracyjne znak: I.IX.7820.3.1.2011 w sprawie wyania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych pn.: "Rozbudowa i przeciwfiltracyjne zabezpieczenie lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 15+930 - 17+930 oraz budowa lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 15+930 - 17+900 wraz z obiektami związanymi z nim funkcjonalnie na terenie miejscowości Rzędzianowice i Wola Mielecka"
Bliżej wałów w Woli Mieleckiej i Rzędzianowicach
Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie wybrał wykonawcę wałów.
Rozbudowa wałów na Wisłoce, wojewoda Podkarpacki
Stosownie do art. 49 Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. Nr 98 poz. 1071 z 2000 r. z późn. zm.) w związku z art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych (Dz. U. Nr 143 poz. 963)
WOJEWODA PODKARPACKI ZAWIADAMIA
że na wniosek z dnia 13.06.2011r., Województwa Podkarpackiego 35-010 Rzeszów AI. Cieplińskiego 4, reprezentowanego przez Dyrektora Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie Pana Stanisława Stachurę, zostało wszczęte postępowanie administracyjne znak; LIX. 7820.3.1,2011 w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych pn.: „Rozbudowa i przeciwfiltracyjne zabezpieczenie lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 15+200 - 15+930 oraz budowa lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 15+930 - 17+900 wraz z obiektami związanymi z nim funkcjonalnie na terenie miejscowości Rzędzianowice i Wola Mielecka"
Spotkanie z Minister Elżbietą Bieńkowską
- Tych projektów nie można odstawić na półkę – powiedziała Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska w Mielcu. A miała na myśli trzy projekty inwestycji przeciwpowodziowych w powiecie mieleckim i tarnobrzeskim.
List Rzecznika Praw Obywatelskich , wały powodziowe
Pismo jakie otrzymał Poseł Krzysztof Popiołek od Rzecznika Praw Obywatelskich, w reakcji na 700 skarg złożonych w imieniu mieszkańców powiatu mieleckiego w dniu 7 kwietnia w biurze rzecznika w Warszawie.
Czy będzie zielone światło dla wałów powodziowych w powiecie mieleckim?
Jak długo - w chwilach spokoju trwać będzie walka ludzi o wały nad groźnymi rzekami - tak długo toczyć się będzie ludzka walka z żywiołem. Ten scenariusz powtarza się rok w rok, wystarczy ulewa, albo kilkudniowe deszcze i już kilkadziesiąt miejscowości na Podkarpaciu tonie w wodzie. W komunikatach stale słyszymy to samo: podtopione Jasło, okolice Ropczyc i Mielca. Za każdym razem ktoś pyta - czy można było zrobić więcej, żeby wygrać walkę z żywiołem, na przykład naprawić stare, zniszczone wały, albo zbudować nowe.
Mieleckie „nie” dla rządu w sprawie wałów powodziowych
W lutym 2008 r. z ”Listy projektów kluczowych" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, usunięte zostały trzy projekty z zakresu ochrony przeciwpowodziowej.
1.Wisłoka - modernizacja i zabezpieczenie lewostronnego obwałowania Wisłoki (Wola Mielecka).
2.Stary Breń - modernizacja i zabezpieczenie prawego wału rzeki Stary Breń.
3.Babulówka - modernizacja i zabezpieczenie lewego wału rzeki Babulówki.
Czy Pani minister skreśliła nam wały powodziowe na zawsze ?
Jesteśmy zaniepokojeni zabraniem 100% środków finansowych na zabezpieczenie przeciwpowodziowe w województwie podkarpackim, które w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko gwarantował nam poprzedni rząd.Pani decyzja bardzo boleśnie dotknęła mieszkańców naszego powiatu, gdyż straciliśmy środki finansowe.
Okazanie projektu budowlanego zabezpieczenia i budowy lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki
1 sierpnia 2007 roku w Woli Mieleckiej odbyło się okazanie projektu budowlanego zabezpieczenia i budowy lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w miejscowości Wola Mielecka, którego inwestorem jest Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie.