Dożynki Gminy Mielec Złotniki 2015

16 sierpnia 2015 r. Gmina Mielec obchodziła Święto Plonów. Uroczystości zainaugurowała msza św. dziękczynna za szczęśliwe plony z intencji rolników z gminy w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Chorzelowie. Następnie odbył się przejazd korowodu dożynkowego na pole dożynkowe na stadion sportowy w Złotnikach.

 

Dożynki to piękny, staropolski obrzęd, głęboko wpisany w tradycje naszego narodu i zarazem ściśle związany z jego chrześcijańskim rodowodem. Podziękowanie rolnikom za ich żmudną pracę łączy się w nim z dziękczynieniem za zebrane plony. Dożynki rozpoczęło widowisko pt. „Naszym gospodarzom plon niesiemy w darze” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”, a następnie starostowie dożynek Jan Kuroń z Złotnik i Helena Dul z Rzędzianowic przekazali bochen chleba z tegorocznych plonów wójtowi gminy Józefowi Piątkowi.

- Święto plonów to powód do radości i zasłużonego odpoczynku po ciężkiej pracy. Przynieśliście tu dzisiaj wieńce dożynkowe. W tych okazałych i misternie wykonanych dziełach kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw, ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim znojna praca i codzienna troska mieszkańców wsi i ich przywiązanie do narodowej tradycji i ziemi – mówił Józef Piątek
 
- Dziękujemy rolnikom, mieszkańcom wsi za trud włożony w zbiór plonów. Dożynki są waszym świętem, ale mają także przypominać nam, że to dzięki pracy rolnika na nasze stoły trafia polski chleb. Życzę, żeby tego chleba nigdy nie zabrakło - mówił Jan Kołodziej, przewodniczący Rady Gminy.

Wśród honorowych gości był m.in. Władysław Ortyl - marszałek Województwa Podkarpackiego , Zbigniew Tymuła - starosta Powiatu Mieleckiego ,oraz Joanna Rębisz - Członek Zarządu Powiatowego.

- Przywiązanie do ziemi, do tradycji i wiary naszych ojców, to wszystko się właśnie dzieje tu – na Podkarpaciu, w powiecie mieleckim, w gminie Mielec. Wszyscy wiemy, że praca rolnika jest bardzo trudna. My wszyscy z tej pracy rąk korzystamy. Ten chleb, który jest dla nas ważnym elementem stołu każdego dnia, jest wypracowywany w naprawdę trudnym warunkach. Za to trzeba dzisiaj wszystkim rolnikom gminy Mielec podziękować. – mówił Władysław Ortyl.

Tradycyjnie w programie znalazł się też Gminny Przegląd Wieńca Dożynkowego. W Złotnikach pojawiło się 11 grup wieńcowych,  w tym tradycyjnie jak od wielu lat z Woli Mieleckiej.

 

Grupa wieńcowa z Woli Mieleckiej
Na Woli Mieleckiej mieszka 2082 osoby. Ogólna powierzchnia to 985 ha z czego na gospodarstwa przypada 626 ha. Przodujący rolnicy to: Halina i Marek Padykuła, Zbigniew Bąk, Maria i Franciszek miodunka, Monika i Robert Kardyś, Urszula i Andrzej Myjak, Anna i Jan Niedbała, Maria i Antoni Maziarz, Zofia i Adam Biesiadeccy, Antonina i Stanisław Kolat, Jadwiga i Paweł Dziekan, Krystyna i Henryk Indyk. Sołectwu sołtysuje Wiesław Soboń.

Wieniec z Woli Mieleckiej jest wieńcem tradycyjnym. Podstawa wieńca ma kształt koła wyplecionego z kłosów jęczmienia i pszenicy. Pionowe pałąki uplecione sa na przemian z kłosów jęczmienia i pszenicy. W jęczmień wpleciony jest zatrwian w dwóch kolorach. Góra wieńca ma kształt korony, wyplecionej z owsa oraz słomianek i gipsówki. Wnętrze korony wyplecione jest różnobarwnymi słomiankami i gipsówką. Całość wieńca dopełnia piękna misternie ułożona jarzębina. Wraz z wieńcem grupa wieńcowa z Woli Mieleckiej przyniosła chleb dożynkowy. Wieniec przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Mieleckiej pod kierunkiem Danuty Wiącek.

 

Dodatkowa atrakcją był ośpiewanie wieńca  przyśpiewką dożynkową w wykonaniu Grupy wokalnej KGW Wola Mielecka.
Oj dana oj dana – Wola Mielecka
Na gminne dożynki Wola przyjechała i teraz przy wianku tu będzie śpiewała.
Choć wielka posucha tego roku była, to nasz pszenica nawet obrodziła
Wieniec na dożynki przez nas przyniesiony, w Matkę Boską Zielną został poświęcony.
Te kłosy co żeśmy w wieniec powplatały, tośmy z pól wolańskich w lipcu pozbierały.

Przy naszej parafii kościół się buduje, proboszcz swoim okiem wszystkiego pilnuje.
Jak go poświęcimy za tych latek parę, jak będziemy śpiewać będziemy już stare.
No bo panie w kole zawsze piękne, młode. I się bardzo troszczą o swoją urodę.

Na wywczasy jeżdżą, z źródeł wodę piją, minerał pomoże, może nie utyją.

 

Działają z fasonem, bardzo się starają. Chociaż bawią wnuczki i czasu nie mają.
Ale gdy potrzeba coś zorganizować, to potrafią świetnie się zmobilizować.

Przyznacie nam ludzie, żeby źle się stało. Gdyby dziś o Wójcie nie zaśpiewało.
Bo z interesami do gminy chodzimy i na jego pomoc to wszyscy liczymy.
Wójt każdego przyjmie z uśmiechem na twarzy. Zawsze coś przemyśli i jakoś doradzi.
Gospodarskim okiem patrzy się po gminie, każdemu pomoże , nikogo nie minie..

Nasz sołtys na Woli od lat nam przewodzi. Troszczy się o wioskę nikomu nie szkodzi.
Ma dużo roboty, ma też swoje troski, aż z jego głowy wypadają włoski.
Mamy radę dobrą dla mieszkańców gminy. Dzisiaj na dożynkach dobrze się bawimy.

Żeby przez rok cały wspomnienia zostały, żeśmy na Złotnikach wszyscy świętowali.

 

Kłaniamy się pięknie Wolańska drużyna, urodniejszych babek w całej gminie nie ma.
W barkach my szerokie, wąziuteńkie w pasie, dlatego zazdrosne o Nas chłopy nasze.
W to dzisiejsze święto bawcie się do rana, po udanych żniwach zabawa wskazana.
Gdy skończymy śpiewać bawić się będziemy, razem z całą gminą do stołu siądziemy.

Dożynkom  towarzyszyły prezentacje stoisk wystawienniczych sołectw gminy Mielec, wystawy i kiermasze rękodzieła artystycznego twórców ludowych gminy Mielec, punkty gastronomiczne, kramy i zjeżdżalnie pneumatyczne

W części muzycznej na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”. Z koncertem wystąpi też kapela góralska „Baciarka” z Żywca.

Zbigniew Wicherski
Dożynki Gminy Mielec 2015, Grupa wieńcowa Wola Mielecka 16-08-2015 , 16.08.2015

link do filmu: http://youtu.be/WH8HxJQ8bLs
Nagranie wideo: Zbigniew Wicherskihttps://www.facebook.com/wolamielecka/