XVIII Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego

Po ubiegłorocznej przerwie w Radomyślu Wielkim powrócono do tradycji Podkarpackiego Konkursu Wieńca Dożynkowego. 7 września 2014 roku wzięło w nim udział 52 grupy wieńcowe z całego Podkarpacia. Gminę Wiejską Mielec reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Mieleckiej.
XVIII Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego nie odszedł od programu przestrzeganego przez lata. Najważniejszym punktem imprezy, a jednocześnie elementem rozpoczynającym wydarzenie, jest korowód dożynkowy z udziałem wieńców zgłoszonych do konkursu. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 52 wieńce z całego podkarpacia.
 
Wieńce zostały podzielone na trzy kategorie: wieniec tradycyjny (tu zgłoszonych zostało 16 wieńców), o tematyce religijnej (24 wieńce) oraz inne formy wieńca (12 wieńców). Wieńce oceniało pięcioosobowe jury, złożone z etnografów i plastyków.
 
W kategorii wieńca tradycyjnego zwyciężyły: Zespół Leszczynka z gminy Grodzisko Dolne oraz Dąbrówka Osuchowska – dorośli. Przyznano pięć drugich nagród grupom: KGW Zdziarzec, Mazury z gminy Raniżów, Żarówka, Dulcza Mała oraz Dąbrówka Osuchowska – dorośli. Trzecie miejsce zdobyły grupy: Bieliniec z gminy Ulanów, Żarnowa z gminy Strzyżów, Dobrzechów z gminy Strzyżów oraz Ruda.
Wśród wieńców religijnych pierwsze miejsce zdobyły grupy KGW Partynia oraz Janowiec. Drugie miejsce przypadło grupom: KGW Lutcza, KGW Rydzów oraz Radomyśl Wielki. Trzecie miejsce zdobyła grupa z Róży w gminie Czarna oraz Połomia.
 
W kategorii „Inne formy wieńca” pierwszą nagrodę zdobyły grupy wieńcowe z Surowej, Kurzyny i ze Zgórska. Miejsce drugie zajęły trzy grupy: Bratkowice, KGW Dobrzechów oraz Kliszów. Trzecią nagrodę otrzymały grupy z: Wólki Turebskiej, Dąbrówki Wisłockiej, Dąbrówki Osuchowskiej – młodzież, Róży, Korzeniowa i ze Straszęcina.
 
- Chciałem wam wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, podziękować i pogratulować bo na pewno wyróżnionych i nagrodzonych powinno być tu znacznie więcej.  Dziękuję bardzo, że ta tradycja jest podtrzymywana, że włączana w nią jest młodzież. Cieszymy się bardzo, że są zainteresowane tym koła gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna czy różnego rodzaju stowarzyszenia – mówił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. - Uczestniczyłem w licznych dożynkach w całym województwie, a tu przyjeżdżamy i wszystko mamy jak w pigułce.
 
Podkarpacki Konkurs Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim to także muzyczna uczta utrzymana w ludowej tematyce. Na muzycznej Estradzie Folkloru zaprezentowała się kapela ludowa „Wadowiacy”. Po nich przyśpiewki i tańce regionalne zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Rochy z Sędziszowa Małopolskiego. Gwiazdą wieczoru był zespół Lachersi, którego twórczość ma korzenie w muzyce ludowej. Lachersi to finaliści piątej edycji programu Must Be The Music.

Organizatorami XVIII Podkarpackiego Konkursu Wieńca Dożynkowego byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. Wydarzenie wspiera również Powiat Mielecki oraz Wojewódzki Dom Kultury. Patronem konkursu jest Starosta Powiatu Mieleckiego oraz Burmistrz Radomyśla Wielkiego.
https://www.facebook.com/wolamielecka/