Parada Konna zawitała do Żarówki po raz 15

Miłośnicy koni spotkali się na XV Paradzie Konnej w Żarówce. Wydarzenie po raz kolejny cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Konkurs klaczy i powozów przyciągnął tłumy mieszkańców z całego regionu. Żarówka ponownie stała się konną stolicą powiatu mieleckiego.

Licznie przybyli na 15. Paradę Konną w Żarówce mieli okazję podziwiać piękne konie m.in. rasy śląskiej. Klacze tej właśnie rasy wzięły udział w czempionacie hodowlanym. Do konkursu stanęło osiem klaczy z Podkarpacia. Były one oceniane pod względem ogólnego wrażenia, typu, pokroju, jak również tego, jak radzą sobie w stępie i kłusie.

Sukcesy mieszkańców Woli Mieleckiej
Ostatecznie czempionką została Blanka Bartłomieja Zięby z Woli Mieleckiej, a wiceczempionką Britney Piotra Dziekana także z Woli Mieleckiej. Trzecie miejsce przypadło Bonicie Kazimierza Ćwięki z Trzciany.

Parada odbyła się w niedzielę 2 czerwca 2024 roku, w Żarówce na terenach rekreacyjnych za szkołą podstawową. Wydarzenie rozpoczęło się już o godz.12:30 oceną płytową w ramach czempionatu hodowlanego klaczy rasy śląskiej. Następnie miał miejsce przejazd przez Żarówkę zaprzęgów oraz motocyklistów z grupy MotoLewart.

Podczas otwarcia wystąpiła Kapela Żarowianie. Następnie zostały wręczone nagrody w ramach czempionatu hodowlanego.

Głównym elementem imprezy organizowanej przez lokalny samorząd, mieszkańców Żarówki i rzeszowski oddział Polskiego Związku Hodowców Koni są konkursy. Podczas tegorocznej edycji odbyły się sportowe konkursy powożenia zaprzęgami jedno i dwukonnymi oraz konkurs zaprzęgów tradycyjnych. Powozy pokonywały na czas wyznaczony tor, a za trafienie w pachołek naliczane były powożącym punkty karne.

W czasie imprezy można było również podziwiać pokazy Stowarzyszenia Kawalerii Konnej w Dobryninie im. 5. Pułku Strzelców Konnych.

Organizatorami wydarzenia były: Rada Sołecka w Żarówce, Okręgowy Związek Hodowców Koni z Rzeszowa, Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim, Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego w Żarówce, Koło Gospodyń Wiejskich i OSP w Żarówce.