Listopadowe spotkanie DKK w ZST w Mielcu

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej miało wyjazdowy charakter. Nasza grupa gościła w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, w przytulnej kafejce Figa z Makiem, którą prowadzi nasz klubowa koleżanka. W andrzejkowym klimacie omawialiśmy książkę Joanny Jax „Białe róże z Petersburga”.

Historię pięknej, bajkowej miłości Joanna Jax przedstawia na tle historycznych wydarzeń w carskiej Rosji, a dokładnie w Petersburgu, gdzie nędza i bogactwo, miłość i nienawiść, pokój i wojna mieszają się ze sobą.

„Białe róże z Petersburga” to swoista podróż do carskiej Rosji, do klimatycznego Petersburga, do parków, skwerów, pałaców, do miasta cara Mikołaja II, carycy Aleksandry, Rasputina. Do miasta kontrastów , skrajnego ubóstwa oraz niewyobrażalnego bogactwa i próżniaczego życia bawiącej się arystokracji. W czasy I wojny światowej, upadku starego porządku, w czasy Czerwonej Gwardii, eserowców i białogwardzistów.

Carska Rosja chyli się ku upadkowi, czas zmian jest nieunikniony. Ogromna przepaść, która dzieli arystokrację i bogatą szlachtę od biednych chłopów i zapracowanych robotników ukazana jest oczami zwykłych ludzi.

W takich historycznych okolicznościach rodzi się wielkie uczucie między hrabią Aleksandrem, a Leną pochodzącą z ubogiej rodziny. Na drodze do szczęścia zakochanym stoi ten trzeci, Iwan, rewolucjonista, największy wróg Aleksandra, również zakochany w Lenie do szaleństwa.
Jak potoczą się losy bohaterów? Kogo wybierze Lena?
My już wiemy. A państwa zachęcamy do lektury
Emocje gwarantowane!

Justyna Ryczek moderator DKK