Bitwa Regionów, promocja kuchni regionalnej w Przecławiu

23 lipca 2022 roku w Przecławiu odbył się etap powiatowy konkursu „Bitwa Regionów” skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich, którego celem jest promocja polskiej żywności, kuchni regionalnej oraz folkloru. Do konkursu zgłosiło się 22 Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu mieleckiego i dębickiego.

Daniem konkursowym przygotowanym przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej były paryje /kacapoły/.
Na swoim stoisku panie przygotowały również pierogi, chlebki marokańskie z sosem czosnkowym, krokiety z pieczarkami, smalczyk, drożdżówke, babkę wełnianą, serniczki, jabłecznik, grzebyki, kulki serowe, jagodzianki oraz pyszną lemoniadę.

Wszystkie przygotowane na konkurs potrawy zyskały uznanie, zatem jury miało naprawdę niełatwy wybór.
Ostatecznie Klasyfikacja na podium przedstawia się następująco:

I miejsce w konkursie zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich w Wadowicach Górnych
II miejsce Stowarzyszenie Dębowa Razem  w Dębowej
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich w Błoniu

Najlepszą potrawą okazał się swojski królik w cieście.

Za pierwsze miejsce przyznano nagrodę w kwocie 1000 zł, II nagroda to 800 zł, a laureatki III miejsca otrzymały nagrodę w wysokości 500 zł.
Ufundowano również nagrody rzeczowe i dyplomy za udział.

Przyznano również szereg  Nagród Specjalnych. I tak swoja  Nagrodę Specjalną przyznał m. in.Poseł Fryderyk Kapinos dla KGW „Ludzie z pasją” w Złotnikach,  KGW z Woli Mieleckiej, KGW w Trześni oraz wraz z Dyrektorem ZSCKR w Rzemieniu Kazimierzem Śpiewakiem.

Burmistrz Renata Siembab swoje Nagrody Specjalne przyznała KGW w Maliniu i KGW w Podolu.

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Mielcu Stanisław Kagan przyznał nagrodę KGW „Niezapominajka” z Woli Wadowskiej, a Dyrektor ZSCKR Kazimierz Śpiewak dla KGW w Piechotach,  Dyrektor Oddziału ARP w Mielcu Waldemar Barnaś natomiast dla KGW w Kliszowie.

Organizatorem pikniku w Przecławiu był Dom Kultury.

Organizatorem Bitwy Regionów jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przy wsparciu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego.

Dziękujemy przybyłym gościom i serdecznie gratulujemy laureatom!

https://www.facebook.com/wolamielecka/