Zawody Latawców "Święto latawca"

Dnia 07.10.2012 roku Aeroklub Mielecki im. Braci Działowskich we współpracy z Powszechną Spółdzielnią Spożywców SPOŁEM W Mielcu oraz Aeroklubem Polskim pragnie zorganizować regionalne Zawody Latawców „Święto latawca”, obejmujące latawce płaskie i skrzynkowe, na terenach rekreacyjnych MOSiR (tereny za Hotelem Polskim).


Od lat 60-tych ubiegłego wieku na terenie Aeroklubu Mieleckiego były organizowane sekcje: szybowcowa, samolotowa, modelarska. Organizowano liczne zawody, wśród których znalazły się również zawody latawcowe, cieszące się niezwykłą popularnością. „Tradycja organizowania zawodów latawcowych przez "Społem" we współpracy z Aeroklubem Polskim sięga 1962 roku. Pierwsze krajowe zawody odbyły się w Warszawie na boisku "Spójni" z udziałem  instruktorów z ówczesnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

W kolejnych latach "Święto Latawca" odbywało się w około 200 miastach Polski. W świetlicach, ośrodkach Praktyczna Pani a nawet w biurach PSS–ów pod okiem instruktorów aeroklubowych kilkanaście tysięcy dzieci budowało latawce i startowało w zawodach.” Aeroklub Mielecki chcąc wypełniać swoje cele statutowe - rozpowszechniania sportów lotniczych wśród dzieci i młodzieży, chciałby powrócić do „korzeni” wraz z PSS SPOŁEM i na nowo kultywować dawną tradycję.

Serdecznie zapraszamy wszystkich młodych entuzjastów sportów lotniczych, a w szczególności modelarstwa, do budowy własnego latawca, by w atmosferze sportowej rywalizacji,  móc zaprezentować go na organizowanych przez nas zawodach.

Jak zbudować latawiec płaski:
http://modelarstwo.aeroklubpolski.proart.pl/dzieci/ap.htm
www.siedlce.franciszkanie.pl/latawce/budowa.pdf

Jak zbudować latawiec skrzynkowy :
http://modelarstwo.aeroklubpolski.proart.pl/dzieci/fls.htm

 

więcej informacji: www.aeroklub.mielec.pl

https://www.facebook.com/wolamielecka/