Ankieta w sprawie systemów grzewczych

Ankieta w sprawie funkcjonowania indywidualnych systemów grzewczych

07.10.2016

Od 10 października 2016 r. strażnicy miejscy będą przeprowadzać w Mielcu ankietę w sprawie funkcjonowania indywidualnych systemów grzewczych w kamienicach i budynkach wolnostojących. Pytania będą dotyczyły rodzaju kotła i stosowanego w nim paliwa. Prosimy także o informację, czy jakaś część budynku została już poddana termomodernizacji. Wizyty będą się odbywały w godzinach pracy funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Według dotychczasowych obserwacji i badań przeprowadzonych w Mielcu duży problem dla jakości naturalnego środowiska stwarza przemysł i komunikacja. Niebagatelne oddziaływanie na życie w mieście ma również tzw. niska emisja zanieczyszczeń komunalno-bytowych. Powody złego stanu powietrza są różne – leżą przede wszystkim w używaniu paliw złej jakości oraz spalaniu w piecach różnego rodzaju odpadów, np. pozostałości po lakierowanych meblach i malowanej stolarki budowlanej. Bezwzględnie niewskazane jako opał są plastikowe opakowania i odzież oraz wyroby z gumy i tworzyw sztucznych.

Zebrane informacje posłużą do określenia skali problemu związanego z tzw. niską emisją zanieczyszczeń powietrza. Liczne sygnały obserwatorów wskazują, że to w sezonie grzewczym „podtruwanie” nabiera istotnych rozmiarów jako zjawisko bardzo szkodliwe dla mieszkańców.

Z pewnością wszyscy chcemy, aby nasze miasto miało dobry, nieuciążliwy klimat, żeby w naszym powietrzu nie było ani zanieczyszczeń przemysłowych, ani komunalnych. Dzięki zebranej wiedzy zostaną wskazane obszary Mielca szczególnie narażone na oddziaływanie niskiej emisji.

Wnioski z tej bardzo potrzebnej akcji pozwolą podjąć Urzędowi Miejskiemu w Mielcu właściwe czynności administracyjne w celu wyeliminowania emisji z sektora komunalno-bytowego, zwłaszcza z mieszkań na osiedlach o niskiej zabudowie, które nie są podłączone do mieleckich sieci grzewczych.

Prosimy mieszkańców miasta Mielca o gremialne dołączenie do ochrony własnego środowiska!

***

Anna Karwacka
Kierownik Biura Promocji i Informacji
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 607246170

 

Urząd Miejski w Mielcu
Żeromskiego 26
39-300 Mielec
www.mielec.pl

 

https://www.facebook.com/wolamielecka/