Defibrylatory w miejscach użyteczności publicznej Mielca

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Mielca Daniela Kozdęby zostały zakupione defibrylatory, które zostaną umieszczone w miejscach publicznych miasta Mielca.Defibrylator jest to  automatyczne urządzenie medyczne, które bardzo skutecznie potrafi przywrócić prawidłową pracę serca osobie u której doszło do zatrzymania krążenia lub która uległa wypadkowi.

Defibrylacja dosłownie oznacza zakończenie migotania komór. Jest jedyną, a zarazem skuteczną metodą która zwiększa szanse na przeżycie podczas określonych zaburzeń pracy serca. Wykonana w ciągu 3 minut od utraty przytomności pozwala na przeżycie w 75% przypadków.
AED to z kolei defibrylatory zautomatyzowane. Samodzielnie analizujące rytm pracy serca. Urządzenie podpowiada (głosem w języku polskim), co należy zrobić, żeby podjąć działania adekwatne do stanu pacjenta. Kiedy nie zachodzi potrzeba użycia defibrylatora, AED nie poda impulsu elektrycznego. Urządzenia te są całkowicie bezpieczne dla poszkodowanego i osoby udzielającej pomocy.

Statystycznie co trzecia interwencja służb medycznych związana jest z nagłym zatrzymaniem pracy serca. Wówczas niezbędna jest szybka reakcja udzielenia pierwszej pomocy, do której posłużyć może automatyczny defibrylator. Dzięki takiemu urządzeniu każdy z nas będzie mógł udzielić potrzebnej pomocy przedmedycznej jeszcze przed wezwaniem służb ratunkowych.

KAŻDY MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE!

Defibrylatory zostały zainstalowane i oznaczone w następujących placówkach:
1. Urząd Miejski w Mielcu – ul. Żeromskiego 26
2. Samorządowe Centrum Kultury – Al. Niepodległości 9 (Dom Kultury)
3. Miejska Biblioteka Publiczna – ul Mickiewicza 2 (Łojczykówka)
4. Parafia MBNP – ul Ks. Henryka Arczewskiego 1
5. Parafia Ducha Świętego - ul. Pisarka 16
6. Parafia Trójcy Przenajświętszej – ul. Wyszyńskiego 14

Warto dodać, że dzięki temu zakupowi miasto Mielec stało się liderem w ilości posiadanych defibrylatorów w województwie podkarpackim.

Urząd Miejski w Mielcu
Anna Karwacka
Kierownik Biura Promocji i Informacji