Nowinki o nowym sezonie piłkarskim

Każdy arbiter piłkarski od nowego sezonu będzie musiał wykupić licencję, za którą zapłaci od 50 do 350 zł. Natomiast zawodnikom, by zostać dopuszczonymi do gry, wystarczy pisemne oświadczenie.


Te i kilka innych bezprecedensowych uchwał wprowadził zarząd Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Będą one obowiązywać we wszystkich rozgrywkach prowadzonych przez ten związek, czyli od IV ligi w dół.

Przy olbrzymim sprzeciwie środowiska sędziowskiego przeszły licencje dla arbitrów.
– Organizacja sędziowska z tych opłat uzyska środki na opłacenie obserwatorów i swoje szkolenia. To zwolni kilkaset klubów z tego obowiązku – mówi Kazimierz Greń, prezes związku.

Arbitrzy z takiego rozwiązania nie są zbyt zadowoleni.
– To wymysł przedstawicieli klubów piłkarskich w odpowiedzi na licencje trenerskie oraz duże opłaty za obserwatorów. To kolejna opłata narzucona na nas po funduszu pośmiertnym i dyspozycyjnym – mówią anonimowo.

Warunkowo na kolejny sezon zwolniono za to kluby z wymogu posiadania licencji przez trenerów w klasie B i C.

Innym nowatorskim rozwiązaniem jest wprowadzenie oświadczeń o zdolności do gry składanych przez dorosłych zawodników lub rodziców/opiekunów niepełnoletnich piłkarzy zamiast podbijanych przez lekarzy kart zdrowia.

Regulamin wciąż mówi, że zawodnicy mają być przebadani, a kluby same pilnować będą, by dopuścić do gry tylko zawodników zdrowych. Obowiązek sprawdzania kart zdrowia nie będzie więc już spoczywał na sędziach.
– To jest zgodne z wszystkimi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, o czym rozmawialiśmy z panią minister podczas jednego ze spotkań – opowiada Greń.

Nowinką, z której z pewnością ucieszą się trenerzy i zawodnicy, jest możliwość przeprowadzenia aż pięciu zmian podczas meczu seniorów (dotąd było ich cztery).

W klubach klasy okręgowej zmieniono licencyjny minimalny wymóg posiadania drużyn młodzieżowych z dwóch do jednej. W innych jest bez zmian.

– Utrzymanie dotychczasowych limitów, przy zbliżającym się niżu demograficznym, byłoby oderwane od rzeczywistości. Chłopaków coraz trudniej namówić na trenowanie futbolu – dodaje Greń.


OPŁATY SĘDZIÓW Z LICENCJE
W zależności od ligi, w której sędzia jest zaszeregowany jako główny, opłata za licencję na sezon się różni.
I liga - 350 zł
II liga – 300 zł
III liga – 250 zł
IV liga – 200 zł
klasa O i II liga kobiet – 150 zł
klasa A oraz futsal – 100 zł
klasy B i C – 50 zł

źródło: www.nowiny24.pl