Rondo Tysiąclecia Korony Polskiej? Jest propozycja nazwy ronda w Woli Mieleckiej

Odsłony: 104

Wybudowane w 2023 roku rondo w Woli Mieleckiej, które w znacznej mierze przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu, wkrótce może mieć swoją nazwę.

Taki wniosek złożył radny powiatowy Antoni Skawiński, który od kilkunastu lat zabiegał o powstanie ronda. Czy w tej sprawie będzie jednomyślność?

Jesienią 2023 roku ziściły się wieloletnie starania na rzecz budowy ronda w Woli Mieleckiej - na skrzyżowaniu, które niegdyś łączyło drogę powiatową między Przecławiem a Borową, a bezpośredniej odległości Podleszany z Wolą Mielecką i Trzcianą, z drogą wojewódzką, która od niedawna stała się również drogą powiatową - w kierunku Tarnowa.

Dzisiaj nie ma wątpliwości, że rondo przyczyniło się do poprawy bezpieczeństwa w tym miejscu, ale także komfortu podróżowania - przede wszystkim dla mieszkańców powiatu mieleckiego właśnie z tych obszarów. Dzięki tym zmianom mogą oni znacznie łatwiej włączyć się do ruchu.

Teraz wieloletni propagator budowy ronda - radny powiatowy Antoni Skawiński - wyszedł z inicjatywą, by z okazji przypadającej na ten rok tysięcznej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski, nadać rondu w Woli Mieleckiej nazwę „Tysiąclecia Korony Polskiej”.

- Rondo w Woli Mieleckiej powinno mieć nazwę, która przyczyni się do edukacji patriotycznej młodych pokoleń Polaków - mówi radny Antoni Skawiński. - W 2025 przypada tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na Króla Polski - dokonana w Wielkanoc, 18 kwietnia, 1025 roku w Katedrze Gnieźnieńskiej - dodaje.

Jak podkreśla, „Bolesław Chrobry podczas swojego panowania powiększył obszar Państwa Polskiego czyniąc je krajem potężnym”. - Korona była w późniejszych latach przeniesiona na Godło Polski. Po rozbiorach i odzyskaniu niepodległości korona powróciła na godło - w 1919 roku. W czasie PRL Orzeł Biały został pozbawiony korony, ale po 1989 roku korona znów jest na godle Polski jako znak siły i suwerenności ojczyzny. Dlatego proponuję, aby rondu w Woli Mieleckiej nadać nazwę „Tysiąclecia Korony Polskiej” - wskazuje radny.

Pismo radnego Skawińskiego w tej sprawie trafiło do starosty mieleckiego, jak i wójta gminy Mielec, na terenie której znajduje się rondo. To właśnie Rada Gminy Mielec musi wyrazić zgodę na taką inicjatywę. Czy tak się jednak stanie?

- Jestem wdzięczny radnemu za taką inicjatywę, bo pan Antonii od bardzo dawna zabiegał o to rondo, jeszcze jak byłem wójtem. Ma więc moralne prawo wskazania nazwy tego ronda - przyznaje starosta powiatu mieleckiego - Kazimierz Gacek. - Ta nazwa Tysiąclecia Korony Polskiej jak najbardziej pasuje do okoliczności rocznicy, którą będziemy obchodzić - dodaje starosta.

Niewykluczone, że inicjatywa radnego Skawińskiego w niedalekiej przyszłości stanie na Radzie Gminy Mielec. Jeśli tamtejsi radni będą „na tak”, rondo w Woli Mieleckiej wkrótce może mieć już swoją nazwę.

źródło: HejMielec


Podobne tematy
- Rondo Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej, propozycja Rady Parafialnej
- Rondo Tysiąclecia Korony Polskiej? Jest propozycja nazwy ronda w Woli Mieleckiej
- Rondo w Woli Mieleckiej oficjalnie otwarte, 08.11.2023
* UWAGA w czwartek zamknięte drogi objazdowe w Woli Mieleckiej
* Objazd ronda w Woli Mieleckiej będzie czasowo zamykany!
* Sygnalizacja świetlna objazdu ronda w Woli Mieleckiej, paraliż Mielca
* Kiedy finał budowy ronda w Woli Mieleckiej?
* Droga "ścieżka" w Woli Mieleckiej zamknięta dla samochodów ciężarowych
* Rusza budowa ronda w Woli Mieleckiej
* Przetarg na rondo w Woli Mieleckiej
* Uroczyste otwarcie zachodniej obwodnicy miasta Mielca