Ziemniaki i soda oczyszczona na rdzę

Tak wyczyścisz mieszkanie
Stajemy się coraz bardziej świadomymi konsumentami. Przejawia się to chociażby w tym, że zamiast drogich środków czyszczących o podejrzanym składzie, wybieramy naturalne substytuty. Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, jak wyczyścić całe mieszkanie za pomocą popularnych produktów spożywczych. Po co warto sięgnąć?

Ziemniaki i soda oczyszczona na rdzę
To połączenie znakomicie usuwa rdzę. Wszystko dzięki temu, że zawarty w ziemniakach kwas szczawiowy w połączeniu z sodą oczyszczoną świetnie ją rozpuszcza. Przekrój warzywo na pół i nałóż na część bez skórki trochę sody. Energicznie pocieraj zardzewiałe powierzchnie. Szybko powinnaś pozbyć się przebarwień.

Keczup
Jest nie tylko doskonałą przyprawą, ale świetnie nadaje się też do odświeżania srebrnych, mosiężnych czy miedzianych elementów. Kwasy zawarte w pomidorach wspaniale czyszczą te powierzchnie i zapobiegają matowieniu. Nałóż odrobinę na zabrudzoną powierzchnię, zostaw na kilka minut, po czym zmyj wilgotną ściereczką.

Majonez
Nadaje się lepiej do pielęgnacji drewna niż większość dostępnych na rynku środków. Wchodzące w jego skład oleje i proteiny są doskonałe do usuwania przebarwień. Nałóż cienką warstwę majonezu na drewnianą powierzchnię. Poczekaj kilka minut, aż substancje aktywne zaczną działać. Następnie przemyj drewno wilgotną ściereczką.

Grejpfrut i sól
To kolejne wspaniałe połączenie, nadające się szczególnie dobrze do usuwania osadów wapiennych. Przekrój grejpfruta na pół, posól i pocieraj zabrudzoną powierzchnię. Sól działa jak naturalny peeling, który usunie górne warstwy osadu. Natomiast sok z owocu zawiera kwasy, rozpuszczające najgłębsze warstwy wapienia. Dzięki temu pozbędziesz się problemu na długi czas.

Kawa
Suche ziarna kawy nadają się świetnie do zbierania nieprzyjemnych zapachów z wnętrza lodówki. Wystarczy wrzucić garść ziaren do pudełka z dziurkami i zostawić na kilka godzin na jednej z półek. Brzydkie zapachy zostaną wchłonięte w wyniku procesu chemicznego zwanego adsorbcją.

Banany
Niewiele osób wie, że nie warto wyrzucać skórek tego pysznego owocu. Wspaniale nadają się do polerowania skóry. Zawarty w bananach potas doskonale działa na skórzane powierzchnie, nawilżając je i zapobiegając tworzeniu się pęknięć.

Cola
Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę, że picie coli, szczególnie w dużych ilościach, jest niezdrowe. Nie znaczy to jednak, że ten napój do niczego się nie nadaje. Dzięki zawartości kwasów: potasowego, cytrynowego i węglowego, świetnie czyści toalety. Polej wnętrze muszli klozetowej colą i zostaw na godzinę. Następnie przetrzyj szczotką do toalety i spuść wodę. Możesz zastąpić colę octem, nada się tak samo dobrze.