Tego nie wiesz o cukrze

Nie tylko w kuchni

O tym, że cukier jest niezdrowy wiadomo od dawna. Nie znaczy to jednak, że trzeba się go pozbywać z domu. Wręcz przeciwnie, warto mieć go zawsze pod ręką, bo może się przydać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Oto kilka ciekawych zastosowań cukru.

 Łyżeczka cukru wsypana do wazonu z kwiatami ciętymi przedłuża ich świeżość.

Szczypta cukru na języku, to tradycyjny sposób na uciążliwą czkawkę.
Cukier jest środkiem konserwującym.
Nasze prababki używały cukru do krochmalenia swoich halek.

Przyspiesza gojenie się ran
Okazuje się, że może zabijać bakterie hamujące proces gojenia i powodujące ból. Badania wykazały, że aplikowanie cukru pudru na odleżyny i owrzodzenia podudzi pomogło w zaleczeniu ran.
Moses Murandu z Zimbabwe wprowadził prostą i skuteczną metodę leczenia ran do brytyjskiego lecznictwa - informuje serwis "BBC News/Health". Opatrunki z cukru są częścią m. in. tradycyjnej medycyny afrykańskiej.
Cukier osusza rany, wchłaniając wodę, co zapobiega mnożeniu się bakterii. Jednym z leczonych cukrem pacjentów był 62-letni Alan Bayliss z Birmingham. Amputowano mu prawą nogę powyżej kolana, a z lewej usunięto żyłę, pozostawiając głęboką, źle gojącą się ranę. Lekarze skontaktowali się z Murandu, który doradził zastosowanie cukru. Pierwszy opatrunek wymagał zastosowania zawartości przeciętnej cukiernicy. Jednak rana zaczęła się goić i w dwa tygodnie później wystarczyło pięć łyżeczek.

Skuteczny odplamiacz, plamy z trawy
Plamy z trawy należą do najtrudniejszych do wywabienia. Ale cukier jest w tym wypadku świetnym "proszkiem do prania". Wystarczy zamoczyć ubrudzone ubranie i bezpośrednio posypać zaplamione miejsce cukrem, a następnie pozostawić na około godzinę. Potem trzeba wyprać daną rzecz i będzie jak nowa.

Usuwa farbę i smar z rąk
Jeśli miewasz czasem problemy z usunięciem farby i smaru z dłoni, a mydła i detergenty nie pomagają, użyj zwykłego cukru zmieszanego w proporcjach pół na pół z oliwą z oliwek. Taką mieszaniną pocieraj dłonie przez kilka minut, aż zabrudzenia znikną. Przy okazji twoja skóra dobrze się nawilży.

Środek na karaluchy
Cukier przydaje się do walki z karaluchami - trzeba zmieszać go ze środkiem do pieczenia w proporcji pół na pół i umieścić "preparat" w miejscach, w których pojawiają się owady. Cukier jest przynętą, zaś proszek do pieczenia działa jak trucizna.

Zastrzyki na ból stawów
Zastrzyki z roztworu cukru pomagają w łagodzeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Technika nazywana proloterapią, która wykorzystuje dekstrozę (cukier prosty), stosowana jest od około 75 lat, ale wciąż uważa się ją za terapię alternatywną. - Nasze badania wskazują, że proloterapia jest bezpiecznym i odpowiednim leczeniem osób z łagodnym do umiarkowanego zapalenia stawów, które nie zareagowały optymalnie na inne terapie - mówi dr David Rabago z Uniwersytetu Wisconsin w Madison.
W badaniach wzięło udział 90 pacjentów z zapaleniem stawów kolanowych, którym wstrzykiwano cukier lub sól fizjologiczną. Wyróżniono też grupę, które zadaniem było wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Po roku u pacjentów otrzymujących zastrzyku deksotrazy odczuwali mniej bólu i w testach wykazywali lepsze funkcjonowanie niż ci, którym podawano iniekcje z soli fizjologicznej i ludzie ćwiczący. Co więcej, osoby otrzymujące zastrzyki z cukru nie zgłaszały żadnych skutków ubocznych.

Cudowny kosmetyk
Masz problem z cellulitem? Chciałabyś ujędrnić swoją skórę? Sięgnij po peeling cukrowy.
Ma właściwości złuszczające i ujędrniające. Naturalne kryształki cukru, usuwając martwe komórki naskórka, idealnie wygładzają powierzchnię skóry i niwelują wszelkie niedoskonałości.
Gdy dodamy olejek kokosowy - dodatkowo będzie intensywnie zmiękczał i ułatwiał zatrzymywanie wilgoci w skórze. Peeling, regulując mikrokrążenie w skórze, przeciwdziała cellulitowi.