Dni wolne od pracy w 2013 roku

Sylwester to ostatni dzień roku. W nocy z 31 grudnia na 1 stycznia ludzie żegnają stary rok i witają nowy. Częstym symbolem jest szampan i fajerwerki. O północy wszyscy składają sobie życzenia noworoczne.


Koniec roku to czas wielu podsumowań. Nie tylko tych finansowych, ale też tych, które nie dają się wprost przeliczyć na pieniądze. Niektóre wcześniejsze plany udało się zrealizować, inne zapewne nie. Co nas czeka w tym Nowym Roku? W 2013 roku nie możemy spodziewać się  większej liczby dni wolnych od pracy niż w roku bieżącym, dlatego już teraz podpowiadamy, kiedy  w 2013 roku warto wziąć wolne, aby korzystając z weekendów i świąt, zapewnić sobie jak najdłuższy urlop. Okazji będzie kilka.

W nadchodzącym roku przypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, ale niestety  3 z nich  wypada w niedzielę, natomiast 10 w dniu roboczym. W przyszłym  roku do przepracowania będzie 251 dni. 114 to liczba dni wolnych od pracy z uwzględnieniem wszystkich weekendów i świat.

Lista dni ustawowo wolnych do pracy w 2013 roku

1 stycznia (wtorek)  - Nowy Rok,
6 stycznia (niedziela) - Święto Trzech Króli
31 marca (niedziela) - pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
1 kwietnia (poniedziałek)- drugi dzień Wielkiej Nocy,
1 maja (środa) - Święto Pracy,
3 maja (piątek) - Święto Narodowe Trzeciego Maja,
19 maja (niedziela)- Zielone Świątki,
30 maja (czwartek)- dzień Bożego Ciała,
15 sierpnia (czwartek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
1 listopada (piątek)- Wszystkich Świętych,
11 listopada (poniedziałek)  - Narodowe Święto Niepodległości,
25 grudnia (środa) - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
26 grudnia (czwartek)- drugi dzień Bożego Narodzenia,

Na 2013 rok przypada 8 długich weekendów, przy czym 5 z nich wymaga wzięcia jednego, dodatkowego dnia urlopu. Przy starannym zaplanowaniu urlopu, można otrzymać łącznie nawet 31 dni wolnego.

Doskonałą okazją na dłuższą chwilę wypoczynku będzie też przełom kwietnia i maja. Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja wypadają w środę i w piątek – biorąc wolne 29 i 30 kwietnia (poniedziałek, wtorek) oraz 2 maja (czwartek), mamy 9 dni wytchnienia.

Ponadto, 1 listopada, czyli Święto Zmarłych, przypada w piątek, a Święto Niepodległości (11 listopada) w poniedziałek. Wykorzystując pomiędzy nimi 5 dni urlopu zyskamy  11 dni wolnego.

Najlepszą okazję stwarzają święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. Jeśli w tym okresie uda się wygospodarować jeszcze 7 dni urlopu, to można urwać się z pracy nawet na 17 dni. Od 21 grudnia, aż do Święta Trzech Króli, które przypada na poniedziałek 6 stycznia.