DSM - Dzieci Maryji

Dziecięca Służba Maryjna przy Parafii Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej liczy 28 osób, od klasy pierwszej do szóstej, wśród nich jest sześć również kandydatek. Opiekunem grupy jest Siostra Klemensa Kotwica, wielką pomocą służy Katarzyna Stonik, która pomaga s.Klemensie.


Ponieważ do grupy należą również chłopcy, grupa nosi również nazwę Dzieci Maryji. Spotykają się w czwartki po lekcjach na godzinę. Na spotkaniach podejmują różne bieżące tematy, uczą się śpiewać kolęd. Przed świętami Bożego Narodzenia zbierały artykuły chemiczne, papiernicze, spożywcze i pieniądze, które następnie grupa wolontariuszy przekazała do Domu Dziecka w Skopaniu. Obecnie przygotowują kartki, które będą rozprowadzać przed świętami. Od kilku lat chodzą po domach w Woli Mieleckiej z kolędą misyjną. W planach mają odwiedziny ludzi samotnych i starszych, uczą się również ról do Misterium Paschalnego.

Celem DSM jest poznanie życia Maryi oraz naśladowanie jej w codziennym życiu, przez wzajemną miłość, służbę i otwartość. Cechy te winny charakteryzować każdą „Maryjkę” i tak powinna żyć także w swoim środowisku, a więc w rodzinie i szkole. Zgłębiają prawdy Boże, a szczególnie uczą się naśladować Maryję, która jest ich patronką

Dziecięca Służba Maryjna uczestniczy również:
• na nabożeństwach Drogi Krzyżowej
• w Wielki Czwartek - w tym szczególnym dniu Maryjki ogarniają swoją modlitwą wszystkich kapłanów.
• w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę - w tych dwóch dniach Maryjki czuwają najpierw przy ciemnicy, a później przy Grobie Pana Jezusa, adorując Go w Najświętszym Sakramencie.
• na nabożeństwach majowych - przez miesiąc maj dziewczynki starają się powiedzieć Maryi, jak bardzo Ją kochają poprzez codzienne uczestnictwo w nabożeństwach majowych.
• w Boże Ciało - w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, Maryjki uczestniczą w Mszy Świętej, a następnie w procesji. Jest to święto w którym DSM w szczególny sposób chce wyrazić Bogu wdzięczność za dar eucharystycznego Chleba,
• na nabożeństwach różańcowych - w październiku każdego dnia Maryjki uczestniczą w nabożeństwach październikowych.
• na Roratach - w czasie adwentu Maryjki z wielkim utęsknieniem oczekują przyjścia Zbawiciela poprzez codzienne uczestnictwo z lampionami na Mszy Św.
• na Nabożeństwach Fatimskich
• udział w kolędzie misyjnej

27 maja 2010 r. na Mszy Św. o godz. 18.00 ks. Zbigniew Smołkowicz włączył do grona grupy DSM sześć nowych dziewcząt: Ewa Strugała, Oliwia Kamuda, Małgorzata Zych, Klaudia Opałacz, Małgorzata Róg, Magdalena Klimczak - wręczając stroje DSM i medalik Niepokalanej.

Do tego dnia dziewczęta przygotowywały się przez cały rok. W tym dniu razem z innymi dziewczętami przygotowały liturgię- śpiew, czytanie, psalm, modlitwę wiernych, dary ofiarne( w czasie nich dziewczęta nowo przyjęte złożyły w darze białe lilie - symbol czystego serca, pragnienia naśladowania Maryi).

Do końca czerwca 2010 r. opiekunem DSM była Siostra Klemensa Kotwica