Trwa budowa wałów przeciwpowodziowych w powiecie mieleckim

Ruszyła realizacja potężnej inwestycji, która ma chronić przed zalaniem miejscowości położone wzdłuż Wisłoki. Za 90 milionów złotych realizowany będzie projekt „Poprawa ochrony przeciwpowodziowej miasta i gminy Mielec poprzez budowę i przebudowę wałów Wisłoki”.
Projekt Wisłoka II, Wisłoka III
Najbardziej zaawansowane będą prace w Brzyściu, Chrząstowie i Złotnikach.

W ramach tego projektu realizowane będą trzy zadania inwestycyjne.

Wisłoka I to modernizacja i przeciwfiltracyjne zabezpieczenie prawego obwałowania rzeki Wisłoki w km 8+800 - 16+050 wraz z budową dróg przywałowych w m. Chrząstów, Złotniki Gm. Mielec i w m. Brzyście Gm. Gawłuszowice.

Wisłoka II to budowa prawostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 16+074 - 19+900 wraz z budową ciągów komunikacyjnych na koronie wału, technicznie powiązanych z budową wałów na terenie miasta Mielca.

Wisłoka III to przeciwfiltracyjne zabezpieczenie lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 15+200 - 16+050 oraz budowa lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km wału 16+050 - 17+900 w miejscowości Rzędzianowice, Wola Mielecka.

Rozpoczęły się prace przy realizacji pierwszej części zadania. Mieszkańcy Złotnik i Chrząstowa wiele razy interweniowali w sprawie wału w swojej miejscowości. Stoczyli oni heroiczny bój o utrzymanie wału podczas ostatniej powodzi. Wyłożono kilkaset tysięcy worków z piaskiem, wsie udało się uratować przed całkowitym zalaniem. Choć i tak niewytrzymała stara śluza i przepuściła wodę. Ale wał na długości kilku kilometrów pękł, co widać gołym okiem. Mieszkańcy są przerażeni. Teraz mają nadzieję, że najbliższe miesiące nie przyniosą kolejnych powodziowych fal, bo uszkodzone i rozkopane wały bronić będzie niezwykle trudno.

Powoli powstaje dokumentacja na kolejne odcinki zabezpieczenia Wisłoki, to przede wszystkim mieleckie osiedle Rzochów, na nowe wały czekają także miejscowości gminy Przecław oraz Książnice i Podleszany.

Cały czas realizowane są mniejsze projekty na lokalnych, ale niezwykle groźnych, potokach i rzekach w powiecie. To przede wszystkim Breń i Breń Stary.

Na Podkarpacie trafiły już pieniądze z MSWiA na naprawy wałów uszkodzonych podczas powodzi. Na najpilniejsze roboty w powiecie mieleckim, usunięcie szkód, które zagrażają teraz zdrowiu i życiu ludzi, potrzeba niespełna 4 miliony. Prace w poszczególnych miejscach ruszają po przygotowaniu uproszczonej dokumentacji.