Plany i terminy inwestycyjne wałów Wisłoki

W lutym 2011 roku wójt Gminy Mielec zwrócił się do Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie z zapytaniem odnośnie planów inwestycyjnych zabezpieczenia przeciwpowodziowego rzeki Wisłoki. Pod koniec marca 2011 roku dyrektor PZMiUW w Rzeszowie Stanisław Stachura udzielił pisemnej odpowiedzi dotyczącej przyśpieszenia inwestycji w zakresie zabezpieczenia przeciwpowodziowego, zlokalizowanych na terenie Gminy Mielec.

Aktualnie na terenie Gminy Mielec i Miasta Mielec realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projekt p.n.: „Poprawa ochrony przeciwpowodziowej miasta i gminy Mielec poprzez budowę i przebudowę wałów Wisłoki", na który składają się dwa przedsięwzięcia:

1. Wisłoka I - Modernizacja, przeciwfiltracyjne zabezpieczenie prawego obwałowania rzeki Wisłoki w km 8+800 -16+074 wraz z budową dróg przywałowych w m. Chrząstów, Złotniki gm. Mielec i w m. Brzyście gm. Gawłuszowice, woj. podkarpackie. Planowany termin zakończenia I kwartał 2014 roku.

2. Wisłoka II - Budowa prawostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 16+074 - 19+900 wraz z budową ciągów komunikacyjnych na koronie wału, technicznie powiązanych z budową wałów na terenie miasta Mielca, woj. Podkarpackie. Planowany termin zakończenia II kwartał 2013 rok.

Budowa wałów na rzece Wisłoka na odcinku Wola Mielecka - Rzędzianowice przewidziana jest do realizacji jako zadanie pn.: „Wisłoka III - przeciwfiltracyjne zabezpieczenie lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 15+200-16+050 oraz budowa lewostronnego obwałowania rzeki Wisłoki w km 16+050-17+900 na terenie m. Rzędzianowice, Wola Mielecka, gm. Mielec, woj. podkarpackie".

W związku z ukazaniem się Ustawy z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych tzw. „specustawy" w/w zadanie realizowane będzie w oparciu o decyzję pozwolenia na realizację inwestycji. W myśl obowiązującej od miesiąca sierpnia 2010 roku ustawy PZMiUW zobowiązany został do dostosowania opracowanej w roku 2007 dokumentacji budowlano-wykonawczej do wymogów obowiązujących w nowej ustawie oraz do uzyskania szeregu dodatkowych opinii wynikających z nowych przepisów.

W miesiącu kwietniu 2011 r. przygotowany zgodnie z nowymi przepisami wniosek zostanie złożony w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim Delegatura w Tarnobrzegu. Przewidywany termin uzyskania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji i rozpoczęcia robót: to druga połowa roku 2011. Okres realizacji robót budowlano - montażowych wyniesie około 20 miesięcy.

Zadanie „Wisłoka III ..."obejmuje między innymi wnioskowaną przez wójta Gminy Mielec, oraz radnych z Woli Mieleckiej budowę śluzy na dopływie "Nowa Wiśnia".

Zarząd PZMiUW ujął ponadto w swoim planie inwestycyjnym przedsięwzięcie pod nazwą „Wisłoka - Boża Wola - przebudowa lewego wału Wisłoki w km 4+115-7+600 na terenie miejscowości Książnice i Boża Wola" do realizacji w ramach środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W pierwszym półroczu 2011 r. PZMiUW planuje dla w/w zadania inwestycyjnego przeprowadzić postępowanie przetargowe oraz zlecić do wykonania inwentaryzację przyrodniczą a w dalszej kolejności złożyć wniosek o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Dalsze planowane zamierzenia związane z przygotowaniem tej inwestycji uzależnione będą od zapewnienia odpowiednich środków finansowych na ten cel z budżetu państwa.

W ramach usuwania skutków powodzi z roku 2010 potoki: Łukawiec i Stara Wiśnia ujęte zostały do planu realizacji w roku 2011.

Wójt gminy Mielec Kazimierz Gacek

- informacja Zarządu PZMiUW w Rzeszowie bardzo mnie ucieszyła, bowiem zabiegi, które czynię od początku kadencji odniosły pozytywny skutek. Cieszę się, że został wyznaczony konkretny termin i czas realizacji inwestycji budowy lewostronnego obwałowania pn. ”Wisłoka III”. Do planów Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych zakwalifikowano również budowę wałów w książnicach i Bożej Woli.. Niepokoją mnie zastoje w wykonywaniu wałów w Chrząstowie i Złotnikach, ale wierzę, że napotkane problemy uda się przezwyciężyć. Inwestycje wreszcie ruszyły do przodu, wolałbym, żeby te wały już były, dlatego przyznam, że na Wisłokę spoglądam z niepokojem. Chcę podziękować w imieniu mieszkańców gminy i własnym za zrozumienie Stanisławowi Stachurze dyrektorowi PZMiUW, oraz władzom powiatu mieleckiego Andrzejowi Chrabąszczowi i Józefowi Smacznemu za intensywne poparcie i podjęte działania – wójt Gminy Mielec Kazimierz Gacek.