Biblioteka jest miejscem magicznym - Noc Bibliotek 2015

W sobotę 30 maja 2015r. odbyła się Noc Bibliotek – impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w którym warto bywać i podczas której w atrakcyjny i niekonwencjonalny sposób zostały zaprezentowane zbiory biblioteczne oraz oferta edukacyjno-kulturalna.

Filia Biblioteczna w Woli Mieleckiej wzięła również udział w Nocy Bibliotek i przygotowała  Rodzinny Piknik pod hasłem "Książka nocą”.

Po raz pierwszy w historii czytelnicy mieli okazję, by w tą wyjątkową noc odwiedzić naszą placówkę i w rodzinnym gronie spędzić miło czas.

 

"Biblioteka jest miejscem magicznym: blisko tu do bajki i do prawdy, do uśmiechu i do wzruszeń” – tak było również w  naszej placówce w sobotni wieczór. Wśród uczestników biesiady pojawiły się bajkowe postacie oraz średniowieczny rycerz, który przybliżył wszystkim zebranym gościom sztukę piśmiennictwa w XIII wieku. Dzieci miały okazję, aby nauczyć się pisać gęsim piórem, a na przygotowanych przez siebie dokumentach odciskały w rozgrzanym laku stare pieczęcie. Każda białogłowa i każdy giermek otrzymał zaświadczenie, iż ,,w dniu 30 maja AD 2015 w  Nocy Bibliotek uczestniczył, mroki średniowiecza rozpędzał i w sztuce pisania i czytania  w Woli Mieleckiej się wprawiał.”

 

Rycerz,  który gościł w naszej bibliotece to  Ireneusz Mroczka z Podleszan,  reprezentujący rycerzy Zakonu Szpitala św. Jana z Jerozolimy. W ruchu rycerskim działa od 2010 roku. Grupa do której należy zajmuje się odtwórstwem kultury materialnej pierwszej połowy XIII wieku. Kultura materialna to pojęcie obejmujące nie tylko strój bojowy czyli zbroję, miecz i tarczę, ale również strój cywilny, narzędzia obozowe, naczynia oraz sposób ich wykonywania i użytkowania w życiu codziennym, tak jak robili to ludzie w XIII wieku. Do wykonywania swojego wyposażenia starają się używać materiałów i technik obróbki, możliwie jak najbardziej zbliżone  do tych z epoki, którą odtwarzają.

Dużą atrakcją wieczoru było  czytanie wraz z całą Polską "Lokomotywy” Juliana Tuwima, które zgromadziło przy wspólnym stole dużych i małych czytelników. Ponadto uczestnicy zapoznali się z nowościami książkowymi, podzielili z innymi wrażeniami z książek, które na długo utkwiły w ich pamięci.
 
Mamy nadzieję, że Noc  Bibliotek AD 2015 w Woli Mieleckiej również pozostanie w pamięci naszych czytelników.