Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły

Po pierwszym etapie projektu „Szkoła współpracy” – szkoleniach zespołów złożonych z 2 nauczycieli, 2 rodziców i 2 uczniów przyszedł czas na kolejne zadanie. W piątek, 14 marca 2014 r. w ZS w Woli Mieleckiej odbyła się pierwsza debata poświęcona zagadnieniom współpracy rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

 

Szkoła współpracy - uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły

 

Debata odbyła się w ramach realizowanego w Zespole Szkół – zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum projektu pt. „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”. Celem projektu jest wzmocnienie, zwiększenie i wypracowanie modelu współpracy pomiędzy wszystkimi podmiotami tworzącymi społeczność szkolną, dzięki czemu szkoła ma nowoczesną, demokratyczną, będącą źródłem sukcesów i satysfakcji zarówno dla uczniów jaki i rodziców oraz nauczycieli.

 

W debacie wzięli udział przedstawiciele Rady Pedagogicznej – wychowawcy klas I - VI, Rady Rodziców szkoły podstawowej oraz przedstawiciele samorządów klas I – VI. Podczas spotkania, poszukiwaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące współdziałania poszczególnych grup w naszej szkole. Między innymi:

1.Jaka jest nasza szkoła – co w niej cenimy, co nam przeszkadza, jak się w niej czujemy?
2. Jak wygląda współpraca w szkole (relacje trzech grup: uczniów, rodziców, nauczycieli)?
3. W jakim stopniu czujemy się współodpowiedzialni za naszą szkołę (jej wygląd zewnętrzny, wyniki nauczania, zajęcia dodatkowe, bezpieczeństwo,

      imprezy i działania okazjonalne, stronę internetową, wizerunek, aktywność w środowisku lokalnym, itp.)?
4. Jak możemy współdziałać, angażować się w życie szkoły, jakich efektów oczekujemy?
5. Co możemy i chcielibyśmy zmienić w naszej szkole – działając wspólnie?
6. W jakiej szkole chcielibyśmy się uczyć, gdyby nic nie ograniczało naszej wyobraźni?

Debata przyniosła wiele ciekawych i zaskakujących pomysłów. Wszystkie zebrała Lucyna Przebieglec – koordynator projektu w szkole podstawowej.

 

Wszystkich rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy chcieliby zaangażować się w tworzenie klimatu szkoły współpracującej na wielu płaszczyznach zapraszamy do zgłaszana inicjatyw, postulatów, pomysłów. Można zgłaszać do koordynatora, wychowawcy, dyrektora, samorządu uczniowskiego lub do „Skrzynki Pomysłów Szkoły Współpracy” która już wkrótce zostanie umieszczona na terenie szkoły.

Serdecznie zapraszamy do współpracy!

źródło: www.zswolam.pl