Zawody Latawcowe „Biało-czerwona na niebie”

Dnia 7 listopada 2019 roku mieszkańcy Chorzelowa mogli obserwować nad swoimi głowami niezwykły widok, a to za sprawą Zawodów Latawcowych „Biało-czerwona na niebie” organizowanych w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.
Pomysłodawcą zorganizowania zawodów był Zbigniew Wicherski, Prezes Klubu Miłośników Lotnictwa TMZM.


Zawody rozpoczęła lekcja historii i aerodynamiki, którą poprowadził Zygmunt Osak. Startującym zawodnikom udzielił porad technicznych oraz wskazówek dzięki którym latawce powinny się wysoko i stabilnie wznosić w powietrze. Ponadto do dyspozycji zawodników był również Stefan Kmon, zastępca głównego konstruktora samolotu M-18 i M-28, który chętnie dzielił się swoim doświadczeniem z uczestnikami zawodów.

Do lotniczych zmagań przystąpiło blisko 60 uczniów ze Szkół Gminy Mielec oraz gości z Tuszymy oraz Mielca.

Komisja w składzie: Zbigniew Wicherski, Radny Gminy Mielec oraz prezes Klubu Miłośników Lotnictwa, Zygmunt Osak, pilot doświadczalny oraz instruktor pilotów szybowcowych, Damian Małek, dyrektor SOKiS  po prezentacji statycznej, gdzie oceniano latawce pod względem estetyki, staranności i pomysłowości wykonania oraz prezentacji w locie 28 latawców, przyznała 13 nagród w dwóch klasach FLP (latawce płaskie) i FLS (latawce skrzynkowe).

Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek.

Dekoracji zwycięzców dokonali Józef Piątek, Wójt Gminy Mielec oraz Bogdan Cygan, przewodniczący Rady Gminy Mielec oraz Zbigniew Wicherski.
– To wspaniałe jak wiele osób włączyło się do tej inicjatywy, która łączy lotnicze tradycje naszego regionu z szacunkiem dla ojczyzny i barw narodowych. Widzimy tu biało-czerwone latawce, które w wyjątkowy sposób oddają hołd wydarzeniom sprzed ponad stu lat. Serdecznie dziękuję za to nie tylko zawodnikom ale również rodzicom i nauczycielom – powiedział w trakcie dekoracji Józef Piątek.
 
Liczne nagrody dla zwycięzców Zawodów Latawcowych „Biało-czerwona na niebie” sponsorowali: Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Chorzelowie.


fot: Zbigniew Wicherski, Gmina Mielec


Lista laureatów:
I kategoria wiekowa - klasy I-IV
Latawce skrzynkowe
I miejsce - Kornelia  Goryczka - ZS Podleszany
II miejsce - Filip Zboch - ZS Trześń

Latawce płaskie
I miejsce - Hubert Skowron - ZS Trześń
II miejsce - Martyna Malec - ZS Podleszany
II miejsce - Maciej  Kilian, Lena Kilian, Maja Kilian, Zuzanna Kilian - SP Rydzów    
III miejsce - Zuzanna Gawlik - ZS Podleszany             

II kategoria wiekowa - klasy V-VIII
Latawce skrzynkowe
I miejsce - Mikołaj Trojnacki, Adrian Ziomek, Dominik Maziarz - ZS Chorzelów
II miejsce - Marika Chrapowicz - SP 11 Mielec

Latawce płaskie
I miejsce - Szymon Czyż, Michał Golba - ZS Podleszany
I miejsce - Hubert Pawelczyk, Maksymilian Dziekan - ZS Wola Mielecka
I miejsce - Maria Dybska, Katarzyna Ryniewicz, Antoni Machała, Konrad Bryś - ZS Chorzelów
II miejsce - Dominika Klimczak, Małgorzata Szlęzak - ZS Wola Mielecka
III miejsce - Hubert Graboś - ZS Wola Mielecka

W ramach obchodów Święta Niepodległości w Gminie Mielec organizatorzy przygotowali również m. in koncert pieśni patriotycznych, pokaz starych pojazdów wojskowych, wystawę „Jesienne Pejzaże”, turniej piłkarski oraz wieczornice patriotyczną.