Noc Bibliotek 2019 w Woli Mieleckiej

Wystawa fotograficzna, zabiegi kosmetyczne oraz loteria fantowa to tylko niektóre z atrakcji jakie czekały na uczestników piątej edycji nocy Bibliotek w Woli Mieleckiej, realizowanej pod hasłem "Znajdźmy wspólny język" 4 października 2019 roku.

Noc Bibliotek rozpoczęła się wernisażem wystawy fotografii pt. „Przyroda jako sztuka” autorstwa Tomasza Bernata.
Wernisaż cieszył się dużym zainteresowaniem i zgromadził liczną grupę miłośników fotografii. Obecni byli także:
- Przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan,
- Radny Gminy Mielec Zbigniew Wicherski,
- Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec Damian Małek,
- Prezes Mieleckiej Grupy Literackiej Słowo Aleksandra Piguła.

Wystawy fotografii Tomasza Bernata pt. „Przyroda jako sztuka”
Autor wystawy opowiedział o swoich pasjach, jakimi są m.in. przyroda i fotografia. Opierając się na prezentacji multimedialnej przedstawił, w jaki sposób fotografuje otaczający nas świat. Tomasz jest kopalnią wiedzy przyrodniczej, a szczególnie ornitologicznej. Ptaki – ich życie, gatunki, zwyczaje, migracje nie mają dla niego żadnych tajemnic. Zaciekawił słuchaczy wiedzą o świecie otaczającej przyrodzie oraz opowieściami, pełnymi żaru, pasji i humoru, zostaje koneserem fotografii, co podkreślił w swym wystąpieniu radny Zbigniew Wicherski.

Tomasz Bernat ma 18 lat i jest uczniem klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu. Mieszka w Woli Mieleckiej. Od najmłodszych lat wykazywał zamiłowanie do sztuki. Pobierał lekcje rysunku od mistrza Jana Kociańskiego. Szlifował swój talent i zdobywał nagrody w licznych konkursach plastycznych, a jego prace, wykonywane różnymi technikami, miały w sobie ukryty przekaz. Wypracowany własny styl znalazł później odzwierciedlenie w jego kolejnej pasji, jaką jest fotografia.link do galerii: https://wicherski1.blogspot.com


Tomasz wykonuje zdjęcia o różnej tematyce, lecz szczególnie upodobał sobie fotografię przyrodniczą i portretową. Jak sam twierdzi, budowle i obiekty zawsze wyglądają tak samo, możne jedynie ukazywać je w innym świetle. Ludzie natomiast pokazują emocje, które są niepowtarzalne i wyjątkowe, ulotne i zmienne.
Fotografia przyrodnicza jest wyjątkowo trudną dziedziną sztuki, gdyż wymaga ogromnych pokładów cierpliwości. Można powiedzieć, że Tomek Bernat jest jego uosobieniem. Godzinami potrafi przesiadywać zakamuflowany w lesie, by zrobić jedno wartościowe ujęcie. Ujęcie, które i tym razem pokaże ulotność chwili. Gdy inni smacznie śpią, zaszyci w swoich domostwach, Tomek o 4 nad ranem rozstawia sprzęt nad wodą i zaczyna malować – malować swoim obiektywem.
Wytrwałość i cierpliwość popłaca, gdyż dzięki nim zdobywał nagrody w wielu konkursach fotograficznych. Jest m.in. dwukrotnym laureatem ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Samolot w obiektywie i palecie barw”. W ostatnim czasie zajął 3 miejsce w konkursie „(Nie)znane kapliczki, krzyże i figury przydrożne naszego regionu”. Jednak jak sam często podkreśla, nie dla nagród fotografuje, lecz dla idei i potrzeby piękna.
W zdjęciach Tomasza Bernata odnajdujemy człowieczeństwo, którego przecież każdy z nas potrzebuje.
Wystawę „Przyroda jako sztuka” można obejrzeć do końca października, w  godzinach pracy Ośrodka Kultury.

Kolejnym punktem Nocy Bibliotek była bezpłatna loteria fantowa, którą sponsorowali: Gmina Mielec, Nadleśnictwo Tuszyma, Firma Mary Key i osoby prywatne. Na uczestników czekały m.in.: książki, tomiki poezji, kubki, długopisy, odblaski, pojemniki i wiele innych. Nagrodami głównymi w loterii były: sesja fotograficzna u Tomasza Bernata, a także 2 indywidualne lekcje makijażu oraz 5 kosmetycznych rytuałów spa, ufundowanych przez Firmę Mary Key.

Trzecia część Nocy Bibliotek w Woli Mieleckiej poświęcona była urodzie.  O duchowe i zewnętrzne piękno naszych uczestniczek zadbały panie: Katarzyna Kluz i Monika Durak, doradcy ds. pielęgnacji i makijażu z firmy Mary Kay. Panie wykonały wszystkim uczestnikom zabieg pielęgnacyjny na dłonie i na usta, tzw. „satynowe dłonie i satynowe usta”. Następnie na przykładzie modelki pokazały krok po kroku, jak wykonać profesjonalny, wieczorowy makijaż.  Za wszystkie praktyczne porady, wskazówki i cenne nagrody serdecznie dziękujemy!
Uwieńczeniem piątkowego wieczoru było rozlosowanie nagród głównych.
Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie Nocy Bibliotek i za niezapomniane wrażenia. Do zobaczenia za rok!


Zaproszenie na Noc bibliotek w Gminie Mielec
02-10-2019
Po raz kolejny Biblioteki Publiczne w Chorzelowie, Trześni i Woli Mieleckiej włączyły się w ogólnopolską akcję „Noc Bibliotek.” Dla wszystkich, którzy w najbliższy weekend odwiedzą placówki Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w czeka wiele atrakcji.

Noc Bibliotek, która doczekała się już V edycji jest wielkim świętem czytania, czytelników i bibliotekarzy. Wydarzenie w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Tegorocznej edycji, do której włączyły się Biblioteki z Chorzelowa, Trześni i Woli Mieleckiej towarzyszy hasło "Znajdźmy wspólny język".

Planowany Program
Wola Mielecka piątek 4.10.2019 godz. 17:00
- Otwarcie wystawy fotografii pt. „Przyroda jako sztuka” autorstwa Tomasz Bernata.
(Tomasz Bernat - uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Mielcu, mieszkaniec Woli Mieleckiej, dwukrotny laureat I miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego "Samolot w obiektywie i palecie barw". Od wielu lat z ogromną pasją fotografuje świat przyrody).
- Pokaz profesjonalnego makijażu wieczorowego.
- Loteria fantowa (do wygrania m.in. indywidualna lekcja makijażu, kosmetyczne rytuały SPA, ufundowane przez Firmę Mary Key oraz gadżety promocyjne Gminy Mielec)
- Prezentacja nowości bibliotecznych,  poczęstunek i nocne, książkowe debaty.

Chorzelów 5.10.2019 sobota 5. 10, 2019 godz. 17:00
- Projekcja filmu „Ptyś i Bill” w reżyserii A. Charolta i F. Magniera, który towarzyszy tegorocznej akcji.
- Gra literacka „Flirt z Hłaską” z cytatami z twórczości pisarza (flirt literacki z cytatami
z twórczości pisarzy co roku towarzyszy Nocy Bibliotek jako świetny sposób na integrację gości w bibliotece).
- Zajęcia plastyczne: „Mój komiksowy bohater”.
- Gry planszowe,  zabawy, czytanie oraz wieczorny spacer.
- Prezentacja nowości książkowych połączona z dyskusją o książkach,
- Na zakończenie spotkania na uczestników czekać będzie wspólnie przygotowana kolacja oraz słodki poczęstunek.

Trześń sobota 5.10.2019  
godz. 16:00 atrakcje dla dzieci od 5 lat:
- Emisja filmu fabularnego „Ptyś i Bill” w reż. A. Charolta i F. Magniera (film pokazywany dotąd w Polsce na festiwalu Kino Dzieci, nakręcony na podstawie serii komiksów klasyka gatunku – Jeana Roby).
- Wspólne kolorowanie bohaterów komiksu o Ptysiu i Billu.
- Na wszystkich uczestników czekają ekslibrisy-naklejki i okolicznościowe zakładki do książek oraz słodki poczęstunek.
godz. 18:30 do 20:00 atrakcje dla młodzieży i dorosłych:
- Zapoznanie z ofertą czytelniczą i prezentacje nowości czytelniczych.
- Wieczorne dyskusje i książkowe debaty.