Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019 w Gminie Mielec

7 września 2019 roku w sali widowiskowej Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej odbyła się 8. edycja Narodowego Czytania - tym razem lekturą było osiem polskich nowel, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta,Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.


od lewej: Bogdan Cygan, Andrzej Klich, Magdalena Bania, Ola i Wiktoria Bal,
Marcin Michalik, Kamil Dydo, Bożena Bugaj, Zbigniew Wicherski


od lewej: Radni Gminy Mielec: Andrzej Klich, Bogdan Cygan, Zbigniew Wicherski

W sobotni wieczór w Woli Mieleckiej byliśmy świadkami powstawania małych słuchowisk. Naszą wyobraźnię pobudzały słowa, muzyka klasyczna i zaskakujące możliwości interpretacyjne zaproszonych gości.

Na spotkaniu byli obecni m.in.: przewodniczący Rady Gminy Mielec Bogdan Cygan, radni Gminy Mielec Zofia Załucka, Andrzej Klich, Zbigniew Wicherski. Zebranych gości przywitała Bożena Telega, kierownik Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej. Wybrane fragmenty nowel czytali samorządowcy, nauczyciele i czytelnicy.

Czytając polskie nowele w rolę lektorów wcielili się :
"Katarynka" Bolesława Prusa, Bogdan Cygan,
"Rozdziobią nas kruki, wrony…" Stefana Żeromskiego, Kamil Dydo,
"Orka" Władysława Reymonta, Andrzej Klich,
"Dym" Marii Konopnickiej, Magdalena Bania,
"Sachem" Henryka Sienkiewicza, Zbigniew Wicherski i Marcin Michalik,
"Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, przedstawicielki młodego pokolenia czytelników biblioteki w Woli Mieleckiej: Ola i Wiktoria Bal oraz Gabrysia Cisło,
"Sawa" Henryka Rzewuskiego, Bożena Bugaj.

Narodowe Czytanie to wielka społeczna kampania promująca czytelnictwo. Czytane utwory reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne – „ale łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury. Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. Towarzyszyły one naszym przodkom, kiedy pod zaborami walczyli o suwerenność naszej Ojczyzny i szukali odpowiedzi na wyzwania swoich czasów. Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

Uczestnicy spotkania mogli również obejrzeć wystawę różnych wydań prezentowanych w tym dniu nowel, a także okolicznościową gazetkę. Organizatorzy wydarzenia mieli też specjalną, okolicznościową pieczęć z pamiątkowym stemplem, nadesłaną z Kancelarii Prezydenta RP,  którą można było opieczętować egzemplarze książek przyniesione przez uczestników akcji.
link do galerii: https://wicherski1.blogspot.com

Imprezę przygotowali bibliotekarze z filii bibliotecznych Gminy Mielec: Chorzelowa, Podleszan, Rzędzianowic, Trześni, Woli Mieleckiej i Złotnik.

Zbigniew Wicherski