Pokojówka miliardera na spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej

W trakcie ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Woli Mieleckiej omawialiśmy historyczną powieść amerykańskiej pisarki Marie Benedict.
„Pokojówka miliardera” to barwna opowieść, która łączy postacie historyczne z fikcyjnymi, sprawnie plącząc ich historie.

Opowiada o młodości Andrew Carnegiego – jednego z najbogatszych ludzi Ameryki końca XIX wieku oraz kobiecie, która sprawiła, że zmienił swoje podejście do bogactwa i dobroczynności. Clara Kelly – bo to o niej mowa – jest postacią fikcyjną, a jej obecność w życiu Andrew to w całości wymysł autorki.
Clara jest irlandzką imigrantką, która przypłynęła do Ameryki, w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Pragnie pomóc swej rodzinie w Irlandii, nad którą roztacza się widmo głodu. Dzięki przypadkowi zostaje wzięta za inną osobę i zostaje zatrudniona w domu Carnegie jako osobista służąca pani domu.
Tu dziewczyna poznaje Andrew Carnegiego.
Pomiędzy nimi zaczyna rodzić się uczucie…

Jak zakończy się ich romans?
Czy miłość do Clary spowodowała, że Andrew swój ogromny majątek przeznaczył na cele charytatywne?  Wydał bowiem ponad 350 milionów dolarów, m. in. na założenie około 2500 bibliotek publicznych na całym świecie. Sfinansował również budowę słynnej dzisiaj sali koncertowej w Nowym Jorku – Carnegie Hall.
„Pokojówka miliardera” to lektura, która na pewno nie rozczaruje miłośników powieści historycznych.
Dostarczy zaś wiele wrażeń i wzruszeń.

Justyna Ryczek