Święto Matki Boskiej Zielnej, Wola Mielecka 2023

15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w polskiej tradycji zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej – patronki płodów ziemi: zbóż, owoców, warzyw, ziół i kwiatów.

I dlatego w dniu Matki Boskiej Zielnej, patronki ziemi i roślinności, w podziękowaniu za płody ziemi i za Jej opiekę, święcono niemal wszystko co w tym czasie kwitnie i owocuje.
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej uwiły okazały wieniec w kształcie dzwonu, który został uroczyście poświęcony w kościele wraz z kwiatami i ziołami.  link do galerii: https://wicherski1.blogspot.com

W tym dniu w kościołach święci się płody ziemi, a przede wszystkim dojrzałe zboża, zioła, kwiaty, a także warzywa i owoce, uformowane w bukiet. Wiązankę, w zależności od regionu, nazywa się zielem, ograbką, rózgą, kępką, albo po prostu bukietem. Według starej tradycji, w bukiet do poświęcenia w tym dniu wiązano 7 lub 77 różnych ziół i zbóż, później także kwiatów. Obecnie skład bukietu jest nieco uboższy, zawiera głównie zboża, zioła i kwiaty i ma bardziej symboliczny wymiar.

Podczas uroczystej mszy św w kościele pw. Bożej Opatrzności, którą celebrował ks. proboszcz Zbigniew Smołkowicz poświęcony został wieniec żniwny, kwiaty, zioła i plony z tegorocznych zbiorów przyniesione przez mieszkańców. W mszy św. uczestniczyli również Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos i wójt Gminy Mielec Józef Piątek.

Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej
Dzisiaj czasy się zmieniły
Kombajn kosi zboża łan
Nie ma już na polach snopów
Takie czasy Bóg nam dał
Lecz my nadal pamiętamy
O tradycjach dawnych lat
Chleb z szacunkiem spożywamy
A Bóg wynagrodzi nam

Tradycję wicia wieńców podtrzymują głównie Koła Gospodyń Wiejskich. Wiele z nich potrafi robić je tak piękne, że są po prostu prawdziwymi dziełami sztuki. Zachwycają pomysłowością i precyzją wykonania. Samo wicie jest domeną pań, ale już metalową konstrukcję wykonują panowie.
 
Wieniec żniwny Wola Mielecka 2023
Nasz wieniec wykonany został w kształcie dzwonu, dzwonu naszej nowej parafii, to symbol wielkiej wiary, miłości i wdzięczności za tegoroczne  zbiory.
Upleciony z  dorodnej pszenicy i złocistego jęczmienia, wykończony przepięknymi kwiatami zatrwianu w różnych kolorach tęczy.
We wnętrzu zostało umieszczone serce  dzwonu. Na szczycie jest krzyż ozdobiony pszenicą i łupinkami orzecha z dodatkiem koralików jarzębiny.

Wraz z wieńcem przynieśliśmy do naszej Świątyni  chleb – symbol życia, sytości i  szczęścia. W naszym kraju chleb to szczególny symbol - urodzaju i dostatku, szacunku i oddania.  To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem.

Ofiarujemy również warzywa i owoce jakie wydała nam polska ziemia, najsmaczniejsze, najpiękniejsze.
Kwiaty i zioła, które się cieszą pięknem polskiej ziemi, pięknem przyrody polskich łąk i pól.
Dar hostii  wina i wody które za chwilę staną się pokarmem na życie wieczne.

Gdy cały ten rok przeżyjemy, Nowy wieniec przyniesiemy.
Przyniesiemy ten wieniec z pszenicy i jęczmienia, Aby każdy Polak miał chleba do syta.

Danuta Wiącek
Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Mieleckiej

Powszechnie wierzono, że bukiet poświęcony w kościele nabierał niezwykłych właściwości zabezpieczających i leczniczych. Zioła z niego wykorzystywano w leczeniu ludzi i zwierząt gospodarskich, okadzano nimi izbę i obejście dla ochrony przed burzą, pożarem i epidemią lub po to, by „diabeł nie kusił”. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, obok wianków z Bożego Ciała nad drzwiami wejściowymi, czy na ścianie frontowej, na strychu, w oborach koło okna, w sąsiekach stodoły. Zatknięte na polu ochraniały przed piorunami i robakami, umieszczone w stodołach przed myszami.link do filmu: https://youtu.be/eagmRljoPUI