Tam gdzie bzy sięgają nieba, Małgorzata Manelska, DKK Wola Mielecka

Po przerwie spowodowanej pandemią wznowił swą działalność Dyskusyjny Klub Książki w Woli Mieleckiej. W piątkowy wieczór 15 października 2021 roku w bibliotece spotkały się miłośniczki dobrej literatury. Przedmiotem dyskusji była powieść Małgorzaty Manelskiej „Tam, gdzie bzy sięgają nieba”.

Jest to niezwykle piękna i poruszająca historia, w której stare dzieje przeplatają się z nowymi, a w kwitnących bzach szumi melodia lata 1944 roku.

Nadeszła jesień, a wraz z nią zmienna aura i krótsze dni. Długie, chłodne wieczory to wymarzony czas na nadrobienie zaległych lektur. Oczywiście w wygodnym fotelu, w towarzystwie ciepłego kocyka i kubka aromatycznej herbaty. I ta przyjemność dzielenia się wrażeniami z innymi.

Rok 1944. Na wiejskiej zabawie młody chłopak Horst pragnie zdobyć piękną Ruth. Niestety, jego dość szorstkie zaloty kończą się pobiciem chłopaka przez innych konkurentów. Co nie zmienia faktu, że rodzi się  wielkie uczucie, którego symbolem staje się czterolistna koniczyna. Zły los zadrwi jednak z zakochanych i sprawi, że ich drogi rozejdą się na długie lata.
Rok 2019. Trzydziestoletnia Kalina, próbuje ułożyć sobie życie po powrocie z Anglii. Wraz z córeczką Lenką, podejmuje wysiłki odnalezienia się w aktualnej rzeczywistości. Powrót ten jest dla niej ucieczką od traumatycznych wydarzeniach z Londynu. Kiedy trafia do domu Ksawerego w roli korepetytorki jego córki nie wie, że ten przystojny mężczyzna odmieni jej życie...

Gdy w pobliskim pensjonacie pojawia się wiekowa letniczka, odwiedzająca okolice, które przez lata starała się wyprzeć z pamięci, tragiczna przeszłość wraca do bohaterów. Autorka w mistrzowski sposób przeplata przeszłość z teraźniejszością, by doprowadzić do finalnego zderzenia tych czasów. Trzyma w napięciu praktycznie do ostatniej strony.

„Tam, gdzie bzy sięgają nieba” to historia oparta na prawdziwych faktach, zawierająca rzeczywiste nazwy miejscowości mazurskich. Powstała w oparciu o wywiad z jednym z dawnych mieszkańców Mazur oraz szczegółową skrupulatną pracę przy zbieraniu rzetelnego materiału nt. wydarzeń historycznych tych okolic.

Jeżeli macie ochotę na książkę o miłości w czasach wojny oraz o rodzinnych tajemnicach to koniecznie przeczytajcie, bo jest to powieść warta uwagi.

Justyna Ryczek – moderator DKK w Woli Mieleckiej

 

https://www.facebook.com/wolamielecka/