5 mln zł wsparcia Gmina Mielec przeznaczy na rozbudowę kanalizacji

Czeki na przyznane środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wręczył przedstawicielom samorządów poseł Fryderyk Kapinos.
Do powiatu mieleckiego trafia 11 mln zł: samorząd powiatowy dostał 3 mln zł na modernizację infrastruktury energetycznej szpitala, Gmina Przecław - 1 mln 200 tys. zł na rozbudowę szkoły, Gmina Mielec - 5 mln zł na rozbudowę kanalizacji i Gmina Tuszów Narodowy - 1 mln 920 tys. zł na rewitalizację ośrodka zdrowia.

- Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, które ucierpiały podczas pandemii COVID-19. To 12 miliardów złotych, które trafiają do samorządów na bardzo ważne, strategiczne inwestycje. 6 mld zostało już rozdysponowane w czerwcu. Do powiatu mieleckiego trafiło łącznie 31 mln zł, z czego 5 mln do samorządu powiatowego, a 26 mln do poszczególnych gmin - powiedział na konferencji prasowej poseł Fryderyk Kapinos.

- Drugie rozdanie to 6 mld, z czego 4,5 mld zostało już rozdysponowane i do Powiatu Mieleckiego trafiło 3 mln zł na modernizację infrastruktury energetycznej szpitala, do Gminy Przecław 1 mln 200 tys. zł na rozbudowę szkoły, Gminy Mielec 5 mln zł na rozbudowę kanalizacji i do Gminy Tuszów 1 mln 920 tys. zł na rewitalizację ośrodka zdrowia - mówił.

5 mln zł wsparcia Gmina Mielec przeznaczy na dalszą rozbudowę kanalizacji.
- Chcemy się cieszyć tym co mamy. To duży i wspaniały impuls dla gospodarek naszych gmin. Te pieniądze pomogą przede wszystkim naszym mieszkańcom.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uzyskania tych środków.
Te 5 milionów chcemy to wykorzystać na kanalizację sanitarną. Budujemy kanalizacje od dłuższego czasu po stronie Podleszan i Książnic. Przeznaczamy to na nieskanalizowaną jeszcze część gmin. Ma to pomagać w jakości życia, ale też zachęcić nowych mieszkańców do osiedlania się na tym terenie. Całkowity koszt tej inwestycji to 9 mln zł: Goleszów, Boża Wola i Książnice – powiedział Józef Piątek, wójt Gminy Mielec.

Łącznie 789 mln zł trafiły do województwa podkarpackiego, z czego 452 mln w tym rozdaniu, a 337 mln w rozdaniu czerwcowym. Od 10 grudnia ruszył natomiast kolejny nabór – około 1,5 miliarda zł i potrawa do 28 grudnia.

- W tym roku było kilka tarcz antykryzysowych: 163 miliardy zł w różnych formach trafiło do przedsiębiorców. Dzięki temu udało się uratować 5 mln miejsc pracy. Z kolei środki, które trafiają do samorządów na strategiczne inwestycje wzmacniają gospodarkę. Dzięki temu przedsiębiorcy będą mieli pracę i będą zatrudniać pracowników – wymieniał poseł Fryderyk Kapinos.