Edukacyjny, lotniczy projekt - Fizyka doda Ci skrzydeł!

Od ponad roku Publiczne Gimnazjum w Woli Mieleckiej uczestniczy w programie europejskiej współpracy szkół eTwinning.
 
Głównym założeniem projektu było wzbudzenie zainteresowania wśród młodzieży zagadnieniami z dziedziny lotnictwa, które wpisane jest w historię naszego miasta od wielu lat. Pomysł ten powstał jako odpowiedź na potrzebę zwiększonej ilości lekcji prowadzonych w systemie warsztatowo-ćwiczeniowym. Jako, że fizyka jest nauką opartą głównie na doświadczeniach, wprowadzenie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych pozwoliło na rozwój nowych zainteresowań, a nawet życiowych pasji.

Młodzież utrzymuje na bieżąco kontakty z rówieśnikami z Hiszpanii, zamieszcza wszystkie informacje o swoich dokonaniach na platformie TwinSpace w formie dokumentów, zdjęć i filmów.

 

- Dotychczas udało nam przeprowadzić serię zajęć warsztatowych pod fachowym nadzorem Zygmunta Osaka: najpierw budowaliśmy latawce płaskie i zorganizowaliśmy Szkolne Mistrzostwa Latawców, a w listopadzie siedmioro uczestników projektu wystartowało w Mieleckich Mistrzostwach Latawców, każdy latawiec został wysoko oceniony przez sędziów i wszyscy otrzymali piękne nagrody książkowe. Następnie konstruowaliśmy modele z depronu i modele kartonowe, podsumowane kolejnymi zawodami w lotach na odległość. Obecnie kończymy sklejanie balonów na ogrzewane powietrze i już wkrótce niebo nad Wolą Mielecką będzie kolorowe od pięknych balonów. Ostatnim warsztatem tematycznym będzie konstruowanie i puszczanie w powietrze rakiet napędzanych silniczkiem – przekazuje Bogusława Skowron.

 

Grupa 21-iu uczniów z klas drugich realizuje projekt edukacyjny „Phisics gives you wings” napisany i zarejestrowany w Warszawie 20.04.2012 podczas Seminarium Kontaktowego programu eTwinning przez nauczycielkę fizyki Bogusławę Skowron i nauczyciela techniki Javiera Mendeza CPI dos Dices, Rois (Hiszpania). Uczestnikom projektu wsparcia udzielają: Renata Pogoda – nauczycielka języka angielskiego i Tomasz Włodarczyk – nauczyciel informatyki.

 

Inną formą realizacji projektu są pogadanki z doświadczonymi pilotami szybowcowymi i samolotowymi oraz wycieczki edukacyjne. 

- W grudniu zwiedziliśmy Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu, w styczniu byliśmy z wizytą w Aeroklubie Mieleckim, a w kwietniu wybraliśmy się trzydniową wycieczkę do Warszawy. Głównymi punktami imprezy było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego, Centrum Nauki Kopernik oraz film 3D w Planetarium. Oczywiście nie obyło się bez spaceru po Starówce i Łazienkach Królewskich, siedzieliśmy na trybunach Stadionu Narodowego i podziwialiśmy rezydencję królewską w Wilanowie – opowiada Bogusława Skowron.

 

Wszystkie działania projektowe zostały sfinansowane dzięki hojności sponsorów, największego wsparcia udzieliły uczniom Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu oraz osoby prywatne.

źródło: Hej Mielec