XIII Dożynki Województwa Podkarpackiego

W tym roku rolnicy z całego Podkarpacia świętowali zakończenie żniw w Mielcu. W niedzielę 25 sierpnia 2013 roku odbyły się Dożynki Województwa Podkarpackiego i Diecezji Tarnowskiej w ramach VII Mieleckich Rozmaitości Folkowych. Honory gospodarza dożynek pełnił marszałek Władysław Ortyl oraz Starosta Powiatu Mieleckiego Andrzej Chrabąszcz.   ZOBACZ ZDJĘCIA
Przybyły delegacje dożynkowe gmin i powiatów, strażackie poczty sztandarowe. Na dożynki do Mielca licznie przybyli samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele służb mundurowych. Obecna była również wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska oraz minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

XIII Dożynki Województwa Podkarpackiego oraz Diecezji Tarnowskiej rozpoczęły się mszą polową na placu przy Bazylice Mniejszej pw. Św. Mateusza. Nabożeństwu przewodniczył Biskup Senior Diecezji Tarnowskiej Władysław Bobowski, a homilię wygłosił bp Edward Białogłowski – Krajowy Duszpasterz Rolników. W czasie mszy rolnicy złożyli dary dziękując za zbiory i prosząc o błogosławieństwo. Wśród nich byli starostowie dożynek Krystyna Czuchra oraz Mieczysław Miazga, którzy wręczyli biskupowi chleby, wypieczone z mąki z tegorocznych zbiorów.

Gminę Mielec w dożynkach Wojewódzkich reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich oraz przestawiciele Rady sołeckiej z Woli Mieleckiej.

Dożynki wojewódzkie to także przegląd najpiękniejszych wieńców dożynkowych z całego regionu. Wymyślne konstrukcje zachwycały gości uroczystości. Przeważały tradycyjne wieńce, ale nie zabrakło też takich np. w kształcie kuli ziemskiej czy statku. Wszystkie kosztowały wiele pracy i wysiłku. Były robione przez wiele tygodni, czasami wręcz do ostatnich chwil, bo wiele z nich było przyozdobionych świeżymi kwiatami, ziołami i owocami.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Po zakończonej mszy delegacje dożynkowe przeszły ulicami mieleckiej starówki na boisko boczne stadionu Gryf przy ulicy Kilińskiego, gdzie rozpoczęła się druga część uroczystości.

Starostowie dożynek przekazali staroście Andrzejowi Chrabąszczowi i marszałkowi Władysławowi Ortylowi chleby dożynkowe upieczone z ziaren pochodzących z tegorocznych zbiorów.  –  Przyjmuję ten chleb z należytym szacunkiem, głęboko zakorzenionym w tradycji naszego narodu. Pragnę podzielić się nim z ze wszystkimi uczestnikami tego dożynkowego świętowania – mówił starosta Andrzej Chrabąszcz, dodając – Niech tego chleba – symbolu dostatku – nigdy nikomu na ziemi mieleckiej, na Podkarpaciu i w całej naszej ojczyźnie nie zabraknie. Głos zabrali także marszałek Władysław Ortyl oraz minister Stanisław Kalemba, którzy dziękowali rolnikom za ich ciężką pracę, przypominając jednocześnie o polskiej tradycji poszanowania chleba, jako owocu trudu rolniczej pracy oraz symbolu zgody i zjednoczenia.

Podczas XIII Dożynek Województwa Podkarpackiego, Dożynek Diecezji Tarnowskiej w ramach VII Mieleckich Rozmaitości Folkowych rozstrzygnięte zostały liczne konkursy.  Jako pierwsze rozdane zostały nagrody w konkursie Bezpieczne gospodarstwo rolne, którego celem jest promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych.
Nagrody w tym konkursie otrzymali:
I miejsce:  Eugeniusz Pawełczak z Dulczy Małej (Gmina Radomyśl Wielki)
II miejsce: Tadeusz Zboch z Rudy (Gmina Radomyśl Wielki)
III miejsce:  Edyta i Paweł Czepiel z Pnia (Gmina Radomyśl Wielki)

Konkurs organizowany przez Tygodnik Regionalny „Korso” wyłonił Super Sołtysa. Głosami czytelników tygodnika tytuł Super Sołtysa przyznano  Annie Kopacz z Pława (gmina Borowa). Jedną z nagród dla laureatki tytułu Super Sołtysa jest wyjazd do Brukseli. Drugie miejsce zajął Mieczysław Strzelczyk z Goleszowa (gmina Mielec), trzeci był Bronisław Występek z Chorzelowa (gmina Mielec).
{morfeo 18}

 Przyznano nagrody w konkursie na Najładniejsze obejście. Brały w nim udział wszystkie powiaty i gminy, które miały swoje stoiska wystawiennicze w domkach rozstawionym na boisku Gryf. Wszyscy, którzy w tym dniu odwiedzali to miejsce, mogli oglądać prezentujące się tam powiaty Jarosławski, Strzyżowski i Łańcucki oraz reprezentantów gmin powiatu mieleckiego.

 

Wyróżnienie w konkursie na Najładniejsze obejście otrzymało stoisko gminy Czermin. Trzecie miejsce oraz tytuł „Ładne obejście” trafiło do gminy Borowa, laureatem drugiego miejsca, uhonorowanym tytułem Ładniejsze obejście zostało stoisko gminy Wadowice Górne.

Tuż przed koncertem gwiazdy wieczoru ogłoszono laureatów w konkursie  Najprzedniejszy Destylat, którego celem jest prezentacja bogactwa działalności okołorolniczej społeczności lokalnych, popularyzacja i podtrzymywanie tradycji kultury ludowej, promocja lokalnych napitków jako sposób ochrony dziedzictwa kulturowego ziemi mieleckiej, wyszukanie i popularyzacja produktu regionalnego.

Wyróżnienie w tym konkursie trafiło do Jerzego Pańczyka z gminy Mielec za jego winiak. Tytuł „Przedni destylat” otrzymała nalewka z aronii  Zofii Midury z SOKiR w Wadowicach Górnych. „Przedniejszym destylatem” wybrano pigwówkę Beaty Adamczyk z gminy Borowa. Za „Najprzedniejszy destylat” komisja uznała nalewkę z matecznika, którą do konkursu zgłosił Bartłomiej Płodzień.


XIII Dożynki Województwa Podkarpackiego, VII Mieleckie Rozmaitości Folkowe, Mielec 25-08-2013

film ZBigniew Wicherski


Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników w konkursie na Najsmaczniejszą strawę. Celem tego konkursu jest wsparcie merytoryczne lokalnych producentów: inspiracja do tworzenia lokalnych grup producenckich, inspiracja do wykorzystania tradycyjnej żywności w turystyce, agroturystyce i lokalnej gastronomii, identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników, upowszechnianie wiedzy o możliwości wykorzystania walorów specyficznych, regionalnych produktów w ofercie lokalnego rolnictwa, turystyki (a w szczególności - agroturystyki) oraz rzemiosła i przetwórstwa.

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Zofii Dusberger, reprezentującej Gospodarstwo Agroturystyczne „Leśny Dwór” za jej zrazy dworskie. Tytuł „Smacznej strawy” otrzymała polewka z chleba razowego zgłoszona przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jaślanach. Tytuł „Smaczniejszej strawy” przypadł naleśnikom wykwintnym zgłoszonym przez Stowarzyszenie „Wisłoczanie” z Gawłuszowic. „Najsmaczniejszą strawą” jury wybrało wadowickie kapuśniaki zgłoszone przez Stowarzyszenie „Nasze Wadowice”.

Na scenie wystąpiła lubelska grupa Čači Vorba, grająca żywiołową muzykę, będącą połączeniem muzyki cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej.

Gwiazda wieczoru – zespół Piersi zaczęła od mocnego wejścia. Na pierwszy ogień poszła królująca ostatnio na listach przebojów „Bałkanica”,a  zgromadzeni pod sceną od pierwszych minut koncertu doskonale się bawiły. Zespół zagrał zarówno stare, znane przeboje, jak i piosenki z ostatniej płyty „Piersi i przyjaciele 2”.


Swoje stoiska mieli też artyści, rzeźbiarze, malarze, rzemieślnicy, producenci miodu.

wichz,  zdjęcia, film Zbigniew Wicherski
https://www.facebook.com/wolamielecka/