Przychodnia lekarska w Woli Mieleckiej zagrożona likwidacją

Czy grozi nam likwidacja Przychodni lekarskiej w Woli Mieleckiej. Radni gminy Mielec przegłosowali wniosek o podniesienie opłaty za czynsz z dzierżawy w budynkach przychodni lekarskich.

W piątek, 21 lipca 2012 roku, w Woli Mieleckiej odbyło się zebranie rady sołeckiej, na którym poruszono problem prawdopodobnego zamknięcia jedynego ośrodka zdrowia funkcjonującego we wsi. Czynsz za wynajęcie budynku, w którym się znajduje przychodnia lekarska, rada gminy podniosła o sto procent.


Zobacz film ze spotkania

Dr Elżbieta Ździebło 21.07.2012


Na zebraniu oprócz członków rady sołeckiej Woli Mieleckiej pojawili się główni zainteresowani problemem, czyli lekarz Elżbieta Król-Zdziebło, przyjmująca w tym ośrodku i w Rzędzianowicach, radni Woli Mieleckiej Mariusz Kawalec, Jan Kołodziej, oraz wójt gminy wiejskiej Mielec Kazimierz Gacek. 

Między innymi to, co wymusiło spotkanie, to obawy mieszkańców Woli Mieleckiej co do przyszłości ośrodka zdrowia w ich wsi. Odkąd rada gminy podniosła czynsze na wynajęcie lokali należących do gminy o sto procent, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ośrodek może zniknąć z Woli Mieleckiej, a jej mieszkańcy będą musieli dojeżdżać do Rzędzianowic albo Mielca. Taka sytuacja byłaby ogromnym utrudnieniem zwłaszcza dla ludzi starszych, którzy mają problem z poruszaniem się i często muszą prosić o pomoc członków swojej rodziny. Tym bardziej że brakuje we wsi sprawnej komunikacji publicznej. Gdyby jakaś osoba starsza musiała jechać do lekarza w Mielcu, to ktoś z rodziny musiałby brać urlop z pracy, aby ją zawieźć.

Czynsz zbyt wysoki
Doktor Ździebło od samego początku wyrażała nadzieję, że uda się jakoś porozumieć i ostatecznie ośrodek będzie mógł nadal funkcjonować. Jednak, żeby tak się działo, konieczne jest pozostanie przy aktualnie obowiązującej stawce, która jej zdaniem i tak jest bardzo wygórowana. - Każdemu się wydaje, że działalność medyczna to działalność gospodarcza. Od 2001 roku wszystkie przychodnie w powiecie mieleckim funkcjonują jako niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, które muszą się finansować na podstawie środków pochodzących z umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. W ośrodkach w Woli Mieleckiej jest 960 pacjentów, a w Rzędzianowicach około 900 plus 200 przechodnich, więc w sumie wychodzi około 2100. Stawka bazowa z NFZ wynosi 8 zł. Za to musimy opłacić czynsz, ogrzewanie, prąd, środki czystości, sprzątanie, telefon, wywóz nieczystości szkodliwych. To wszystko jest z tych pieniędzy - tłumaczyła Elżbieta Król - Ździebło.

Poza tym, jak wyjaśniała doktor, trzeba doliczyć płace lekarza, pielęgniarek, księgowość i koszty, które są przekazywane bezpośrednio na leczenie pacjentów. - Z tych 8 złotych musimy zapewnić dostęp do przynajmniej podstawowej diagnostyki. Nie są to małe wydatki z racji tego, że szpital jest monopolistą i na przykład prześwietlenia płuc czy kręgosłupa są kosztami kilkudziesięciu złotych na pacjenta. Oprócz tego dochodzi sprzęt, strzykawki, igły, papier do EKG, za to pacjent nie płaci. Łatwo to przeliczyć, biorąc pod uwagę 8 zł i ilość pacjentów. Można powiedzieć, że te koszty były na granicy wydolności finansowej - mówiła Zdziebło.

Mały ośrodek, wyższe koszty
Sytuacja jest łatwiejsza, gdy na podobnym metrażu przyjmuje się zdecydowanie więcej pacjentów - uważa doktor Zdziebło. - Słyszałam takie argumenty, że czynsz w Mielcu wynosi 20 zł i oczywiście zgadzam się z tym. Jednak tam dysponujemy dwoma gabinetami. Natomiast poczekalnia, gabinet zabiegowy, rejestracja rozliczana jest wspólnie z innymi. Poza tym z opieki korzysta na takim samym metrażu 6,5 tys. osób - wyjaśniała.
Doktor Zdziebło tłumaczyła również potrzeby wynagradzania pracowników związanych z ośrodkami w Woli Mieleckiej i Rzędzianowicach. - Ja nie mogę powiedzieć pielęgniarce, że stawki wzrosły, więc musimy zmniejszyć sobie wypłaty. Ja nie sądzę, że dojdzie do zamknięcia tego ośrodka, jeżeli każdy będzie wiedział, skąd się biorą pieniądze i na co są wydawane. Jeżeli 3 tys. pacjentów byłoby w jednym miejscu, to być może nie byłoby nawet dyskusji, gdyby stawka wynosiła 15 zł za metr kwadratowy. Ale w przypadku, gdy korzysta z tego ośrodka średnio tysiąc osób, to jest to na granicy mobilności finansowej - zakończyła lekarka.

I tak niższe stawki
Rada gminy uchwałami ustaliła wysokość stawek czynszowych za wynajem lokali gminnych, które obowiązują dla działalności gospodarczej - 14 zł, a jeżeli chodzi o gabinety lekarskie - 8 złotych. - Samorząd gminy bierze pod uwagę, że ta działalność jest dość specyficzna i z tej stawki komercyjnej 14 zł zmniejszyliśmy do 8 złotych. Nie mam nic przeciwko temu, aby lekarze zarabiali jak najwięcej i żeby mieli dobre, bogate kontrakty, ale z drugiej strony wydaje mi się, że zasada równości obywateli i działalności gospodarczej powinna obowiązywać wszystkich, również pod względem kosztów.

Czynsz jest elementem kosztów - powiedział wójt Kazimierz Gacek.Wyliczył także, że czynsz za lokal stanowi 10% przychodów z NFZ. Postanowił jednak, że będzie szukał rozwiązania tej sytuacji na korzyść mieszkańców Woli Mieleckiej. Jak na razie trzeba poczekać, a sprawa wyjaśni się tak naprawdę na początku września, ponieważ stare stawki obowiązują do końca sierpnia. Nie wiadomo, co się stanie z ośrodkiem, jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa. Wójt Gacek zadeklarował, że doktor Ździebło na pewno nie zostanie eksmitowana. Rada sołecka przyjęła stanowisko, że ośrodek powinien pozostać w Woli Mieleckiej.

źródło: Gazeta Korso
Zbigniew Wawer


Filmy

Sprawa ośrodków zdrowia XXIII Sesja Rady Gminy Mielec 09.08.2012


Prośba mieszkańców i wniosek Rady Sołeckiej sołectwa Wola Mielecka


Dla przypomnienia
23 sierpnia 2003 roku w Woli Mieleckiej poświęcono nowo wybudowaną Przychodnie lekarską przy Domu strażaka, którą została wybudowana z inicjatywy Rady sołeckiej.

 Zabezpieczeniem potrzeb mieszkańców Gminy Mielec w zakresie ochrony zdrowia zajmują się Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej zlokalizowane w niżej wymienionych sołectwach:
NZOZ "MEDICUS" Chorzelów, NZOZ "MEDICUS" Chrząstów, NZOZ "MARGO-MED" Podleszany, NZOZ CMR Rzędzianowice, NZOZ CMR Wola Mielecka, NZOZ "MARMED" Trześń.

Placówki te w stopniu dobrym są wyposażone w podstawowy sprzęt medyczny. W gminie Mielec funkcjonuje 1 apteka w Chorzelowie i 1 punkt apteczny w Podleszanach.