Czy dojdzie do remontu przy drodze wojewódzkiej Wola Mielecka - Lisia Góra

Tylko 3 kilometry drogi z Mielca do Tarnowa w tym roku będzie remontowane. Nie będzie znów dużej modernizacji drogi z Mielca do Tarnowa, bo samorządy województw podkarpackiego i małopolskiego… nie mają takich planów inwestycyjnych.Nici więc i z budowy obwodnicy Radomyśla Wielkiego, która ma wyprowadzić ruch z zabytkowego Rynku miasteczka, ale też i udostępnić tereny przemysłowe. Trasa jest zbyt wąska, nawierzchnia mocno zniszczona, szczególnie między Zgórskiem i Radomyślem. W ostatnich latach samorząd województwa wybudował nowy most w Zgórsku, w kilku miejscach zmieniona została nawierzchnia. W Małopolsce nie dzieje się nic.

Latem zostanie wymieniona nawierzchnia tylko na 3 kilometrowym odcinku właśnie między Radomyślem Wielkim i Zgórskiem. Marszałek Podkarpacia Zbigniew Cholewiński nie ukrywa, że na dużą modernizację szybko nie ma co liczyć. – Nie wszystko można naraz zrobić. Nie jesteśmy tak zasobni. Droga będzie jest systematycznie poprawiana po naszej stronie, czego nie bardzo widać po stronie województwa małopolskiego. Trzeba realizować harmonogramy inwestycyjne, dzisiaj w założeniach nie ma tej drogi. Jeśli będą decyzje, będziemy robić – mówi Zygmunt Cholewiński, Marszałek Podkarpacia.

I dalsze losy modernizacji tej trasy są w rękach samorządu Podkarpackiego, bo prawdopodobnie Małopolska czekać będzie z wpisaniem tego remontu w swoje plany inwestycyjne, aż to samo zrobi, najpierw, Podkarpacie.

Niewiadomo także co z przebudową skrzyżowań w Woli Mieleckiej, szczególnie rozjazdu tuż za mostem na Wisłoce, gdzie zaczyna się wojewódzka trasa do Szczucina.


Jest nadzieja dla chodników
12-06-2009

Przy drogach wojewódzkich brakuje chodników – słychać wszędzie tam, gdzie te drogi przebiegają. Może się to zacząć zmieniać.

Radni powiatu mieleckiego niemal co sesję pytają o budowy chodników przy drogach wojewódzkich. A odpowiedź starosty mieleckiego jest niemal zawsze ta sama. – Przekazujemy sprawę do Podkarpackiego Zarządy Dróg Wojewódzkich – słyszą radni. Najbardziej zdeterminowany radny Stanisław Kagan ciągle apeluje o budowę chodników i ścieżek rowerowych przy trasie Mielec – Lisia Góra. Opowiada, że na odcinku z Mielca do Tarnowa, gdzie ruch jest olbrzymi, tych traktów jest bardzo mało. Gminy samodzielnie nie są w stanie budować chodników przy trasach wojewódzkich, powiat chce najpierw budować je przy swoich trasach.

Gdy wydawało się, że nic się nie zmieni, pojawiło się światełko w tunelu. – Przeznaczamy 7 milionów złotych na chodniki, by realizować je wspólnie z samorządami. Ważne jest bezpieczeństwo przechodniów – mówi Zygmunt Cholewiński, marszałek Podkarpacia. – Myślę, że te pieniądze trafią także na teren powiatu mieleckiego – dodaje.

 


Urząd Marszałkowski dołoży się do tych projektów, które są najlepiej przygotowane do realizacji. To szansa by coś zmieniało się w chodnikowym temacie. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich z własnych środków w tym roku wyremontuje 300 metrów chodnika w Zgórsku i 600 metrów w Woli Mieleckiej. Nowe chodniki w poprzednim roku powstawały też przy trasie Mielec – Tarnobrzeg i Jaślany – Sadkowa Góra.