XIII Dożynki Podkarpackie , Radomyśl Wielki

Wiejscy artyści z całego województwa podkarpackiego pokazali, co potrafią zrobić z ziaren, kłosów zbóż i kwiatów na XIII Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego , który jak corocznie odbył się w Radomyślu Wielkim. 7 września 2008 roku przy pięknej słonecznej pogodzie można było obejrzeć korowód sześćdziesiąt sześć wieńców wśród których były korony, krzyże, kapliczki, zarysy mapy Polski, orły, kosze, dzwony, gołębie, girlandy korytka pełne plonów ziemi i leśnego runa. Do konkursu zgłosiły się grupy wieńcowe z dziesięciu powiatów.

 

Wieńce oceniane były w trzech kategoriach: wieniec tradycyjny, wieniec o symbolice religijnej oraz inne formy wieńca. Pierwsze miejsce w kategorii wieńca tradycyjnego otrzymała grupa wieńcowa z Żarówki. w kategorii wieńca o tematyce innej pierwsze miejsce przypadło wieńcowi z Zgórska, a w kategorii wieńca religijnego zwyciężył wieniec z Partyni.

 

Reprezentująca Gminę Mielec grupa wieńcowa z Woli Mieleckiej otrzymała wyróżnienie I stopnia za wieniec wity tradycyjnie, a przedstawiający wieże kościelną, zwieńczoną krzyżem uplecionym z biało różowych suszek. Dół wieńca stanowiący najszerszą część wieży uwity z jęczmienia ozdobionego suszkami i gipsówką. Pozostałe piętra wieży uwite z pszenicy gałki i wąsatki. Prze środek każdego pałąka ułożone są suszki. Podstawa wieńca ozdobiona słonecznikami i jarzębiną. Wieniec uwiły członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Woli Mieleckiej z Gminy Mielec pod bacznym okiem prezeski Koła Genowefy Krawiec , a w grupie wieńcowej oprócz Pań z KGW wieniec nieśli przedstawiciele Rady Sołeckiej z sołtysem Woli Mieleckiej.

Po konkursie wieńca na scenie można było obejrzeć występy zespołów ZPiT Rzeszowiacy z Mielca, Kapeli Podwórkowej Beka z Przeworska , ludowego zespołu Malwa z Turbi oraz folkowej grupy Gronicki.

źródło - wichz;  Foto Zbigniew Wicherski