Dzień Seniora 2007

W sobotę 27 stycznia 2007 roku w Domu Ludowym w Woli Mieleckiej obchodzono wpisany już na stałe do kalendarza imprez organizowanych przez Radę Sołecką i Koło Gospodyń Wiejskich Dzień Seniora. Na spotkanie przybyli proboszcz parafii św.Mateusza w Mielcu ks. prałat Stanisław Jurek, ks.Zbigniew Smołkowicz, przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej ,radni gminy Mielec, członkowie Rady Sołeckiej.Powitania zebranych gości i seniorów dokonał sołtys Woli Mieleckiej Henryk Jaworski. Następnie rozpoczęła się inscenizacja jasełek zatytułowanych „Smutne święta". Młodzi aktorzy, uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, przygotowani przez katechetkę, siostrę Klemensę, pokazali zagrożenia, jakie dla tradycji bożonarodzeniowej niesie współczesność. Uroczystość wzbogaciła piękna dekoracja i stroje wykonane przez siostrę Klemensę i dzieci.

W spotkaniu wzięło udział blisko 60 seniorów, którzy ze wzruszeniem obserwowali swoich wnuków i prawnuków na scenie i wyrażali radość z możliwości spotkania się w tak licznym gronie i w tak niezwykłej atmosferze.

Po wspólnej modlitwie ks.Zbigniew Smołkowicz odmówił modlitwę, poświęcił opłatek i pobłogosławił obecnych. Następnie wszyscy łamali się opłatkiem i życzyli sobie przede wszystkim zdrowia , uśmiechu, pieniędzy i długich lat życia. Pod przewodnictwem ks. prałata Jurka rozpoczęto wielkie kolędowanie, śpiewając kolędy i pastorałki przy akompaniamencie zespołu "QUIZ". Najstarsi seniorzy obecni na sali t.j. Zięba Bronisława (1914), Stala Józef (1924) otrzymali kwiaty i życzenia zdrowia i długich lat życia. Wspomniano również o najstarszych seniorach , którzy nie mogli przybyć : Śpiewak Karolina (1909), Kmieć Józefa (1912),Myjak Jadwiga (1913),Zięba Karol (1916).

Do zebranych seniorów krótką mowę wygłosił przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej, który powiedział :
- Przybyliśmy tu dzisiaj na spotkanie noworoczne, ale także, a może przede wszystkim, by świętować Dzień Seniora.
Pozwólcie więc Państwo, że na wstępie wyrażę swą radość, że mimo różnych trudności i ograniczeń, mimo niezbyt sprzyjającej pogody zechcieliście Drodzy Seniorzy przybyć na to coroczne spotkanie organizowane tradycyjnie przez KGW i Radę Sołecką. Po raz pierwszy odbywa się ono w nowym obiekcie – w Domu Strażaka, czy też w Domu Ludowym, jak kto woli.

Senior (łac. – starszy ) – to najstarszy wiekiem członek rodziny. Wy Drodzy Państwo jesteście najstarszymi członkami naszej wiejskiej – wolomielczańskiej rodziny. Słowo „senior” ma bardzo pozytywne znaczenie. Który z młodych chłopców uprawiających jakąś dyscyplinę sportu nie chciałby awansować spośród młodzików, juniorów do grona seniorów właśnie, czyli zawodników w wieku właściwym dla uprawiania danej dyscypliny. Senior – to ktoś, kto przeżył już lat wiele i w ciągu swego życia nabył dużo wiedzy, mądrości i doświadczenia, którym może dzielić się z młodszym pokoleniem. Spotykamy się dzisiaj, by pochylić głowy i oddać należny hołd i szacunek Wam drodzy Seniorzy, którzy tak bardzo trudziliście się i często nadal trudzicie się w wychowanie nowego pokolenia. Dziękujemy Wam dzisiaj za to i zapewniamy, że nadal z chęcią chcemy korzystać z Waszych życiowych wskazówek, z Waszej życiowej mądrości. Jesteście dla nas ważni i bardzo nam potrzebni!

Przy tej okazji pragnę złożyć Wam , drodzy Seniorzy w imieniu własnym, Pana Wójta i Rady Gminy najserdeczniejsze, z serca płynące życzenia: wszelkiej pomyślności, optymizmu życiowego, samych pogodnych, radosnych dni, szczęścia w gronie najbliższych i dalszych, długich lat przeżytych w zdrowiu i pogodzie ducha.

Na zakończenie ks. prałat Stanisław Jurek poprowadził Apel Jasnogórski i odmówił modlitwę w intencji Ojca Świętego.

Wspólna modlitwa, dzielenie się opłatkiem, śpiewanie kolęd, życzenia składane sobie nawzajem wytworzyły bardzo miłą, rodzinną atmosferę, przy suto zastawionych stołach domowymi wypiekami Koła Gospodyń Wiejskich Woli Mieleckiej.

źródło: Wicherski Zbigniew