XXIV Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu

XXIV Międzynarodowe Saletyńskie Spotkanie Młodych w Dębowcu, czyli 6 dni modlitwy, refleksji, muzyki i radości. W tym roku tematem spotkania było hasło „Zagubieni w sieci” stworzonej przez uzależnianie od Internetu, muzyki, komórki i gier. 22 osoby z naszej parafii pomimo kiepskiej prognozy pogody postanowiło uczestniczyć w tym wydarzeniu, które zorganizowało Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów. Uczestniczyło w nim 2613 osób z Polski, Czech, Słowacji, Ukrainy i Niemiec, ponad 70 kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz 50 sióstr zakonnych. a na wieczorne koncerty dołączało do nas dodatkowo około 200 osób.


04-09 lipiec 2011
Spotkanie rozpoczęliśmy bardzo energicznie koncertem zespołu Bethel, podczas którego deszcz i błoto nie było nam straszne. Po apelu na zakończenie dnia udaliśmy się na nocleg do szkoły oddalonej o 20 km. Po szybkim, bo lodowatym prysznicu czekała nas nieprzespana noc. Mimo małej ilości snu drugi dzień nie był taki straszny.

Pierwszy pełny dzień w Dębowcu jest dniem pojednania z Bogiem i bliźnim. Do refleksji na temat przebaczenia skłonił nas podczas konferencji ks. Karol Tomczak MS, który uświadomił nam jak bardzo Bóg jest miłosierny. Koronką do Bożego Miłosierdzia rozpoczęliśmy czas Bożej Amnestii, czyli możliwości spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu w Sanktuarium. Po Eucharystii dzięki Saletyńskim Postulantom mogliśmy się spotkać z Płaczącą Matką z La Salette i po apelu udać się na nocleg.W trzeci dzień naszym gościem był Tomasz Terlikowski - jeden z najzdolniejszych katolickich publicystów, doktor filozofii, redaktor naczelny portalu Fronda.pl, znawca mediów, wykładowca, a przede wszystkim ojciec czwórki dzieci. Podczas mikrofonu dla młodych mieliśmy możliwość zadawania pytań. W tym czasie odkryliśmy talent gwiazdorski jednego z naszych kolegów- Michała Babuli, który podczas następnych spotkań dzięki wymyślanym przez niego pytaniom pomógł nam lepiej poznać zaproszonych gości. W tym dniu zaskoczeniem na pewno była Eucharystia podczas, której homilie wygłosiło dwóch księży – ks. Piotr Adamczyk i ks. Michał Dąbrówka. W tym dniu zagrał dla nas Dj Frost, a zabawa pomimo że w deszczu była „przednia” jak określili ją sami uczestnicy. Dzień jak zawsze zakończyliśmy apelem.

Czwartek był dniem pełnym atrakcji. Pierwszą konferencje wygłosił ks. Artur Ważny długoletni duszpasterz młodzieży w naszej diecezji. Prowokował on pytania o nasze powołanie. Później byliśmy uczestnikami Eucharystii Neoprezbiterów, której przewodniczył  saletyński neoprezbiter Słowak Matej Trizuliak. Msza zakończyła się prymicyjnym błogosławieństwem. Po obiedzie mieliśmy okazje zaprezentować nasze taneczne talenty w programie „Ju Ken dens”. Nie pominęliśmy dębowieckiej tradycji tańcząc polkę western. Następnym gościem był Adam Woronowicz znany z głównej roli w filmie „Popiełuszko. Wolność jest w nas”. W swojej konferencji przybliżył nam proces przygotowywania się do roli ks. Jerzego, który stał się dla niego przyjacielem i wzorem. Młodzi uczestnicy mogli i jemu zadawać pytania, które ich nurtowały. Na koniec dnia mogliśmy się pobawić przy muzycznych hitach Siewców Lednicy takich jak „Tak, tak Panie” czy „Błogosławcie Pana”. Następnie apel i na nocleg. Piątek był dniem uwielbienia Jezusa, który oddał za nas życie na krzyżu. Gość dnia Lech Dokowicz – producent filmów dokumentalnych i operator kamer, dał nam piękne świadectwo jego życia. Mówił o tym jak kiedyś współtworzył imprezy techno, porzucił tę działalność po odkryciu związków elity środowiska z praktykami okultystycznymi i satanistycznymi. Uświadomił nam jak często jesteśmy nieświadomymi ofiarami manipulacji poprzez obraz i muzykę.  Następnym punktem programu była Koronka i Eucharystia w Godzinie Miłosierdzia, podczas której homilie wygłosił ks. Marek Bałwas - poruszający się na wózku inwalidzkim duszpasterz młodzieży. Mogliśmy być świadkami tego jak można zarażać wszystkich dookoła radością i optymizmem. Kulminacją tego dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z uwielbieniem Mistrza w wykonaniu zespołu, który zajął się oprawą muzyczną całego spotkania En Gedi. Ks. Maciej Kucharzyk- organizator spotkania, wyraził wielką radość z tego że w niektórych oczach pojawiły się łzy i adoracja sprowokowała nas do myśleniu jak wiele Jezus dla nas poświęcił.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy jak zawsze jutrznią i radosnym śniadaniem. Konferencje w tym dniu wygłosiła Małgorzata Więczkowska odpowiedzialna za edukacje medialną, opowiadając o manipulacji i zagrożeniach wypływających z mass mediów. Spotkanie zakończyliśmy Eucharystią, podczas której homilie wygłosił ks. Andrzej Szklarski MS. Wiele razy w tym czasie oklaskiwaliśmy gości jednak największe, bo aż 10-cio minutowe, brawa zebrał Ten, który nas tu zgromadził- Jezus Chrystus. Jeszcze tylko belgijski, kilka grupowych zdjęć, uściski, pożegnania i czas wracać do domu. Dowodem na to że był to błogosławiony, ale i męczący czas było lekkie niedomaganie w drodze powrotnej, jednak jesteśmy pewni że naładowaliśmy nasze duchowe akumulatory. W czasie spotkania padło wiele wspaniałych słów, które były ziarnem, oby padło ono na żyzną ziemie i wydało plon w przyszłości.

Mamy nadzieje, że te dni spędzone w Dębowcu nie były tylko ponownym zauroczeniem, ale zakochaniem, które prowadzi do dojrzałej miłości do Boga. Ten czas był czasem odpoczynku i uwielbienia i za to chwała Panu!
Żałujcie że tam nie byliście!

Opracowała: Agata Warchoł

 

ZOBACZ ZDJĘCIA