Śladami bł. Karoliny Kózka

Pielgrzymka Grupy Młodzieżowej do Zabawy i Wał-Rudy.
13 listopada z Parafii pw. Bożej Opatrzności  wyruszyła wycieczka-pielgrzymka młodzieży do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie i przysiółka Wał-Ruda.


Karolina Kózka - Patronka młodzieży żeńskiej w naszej diecezji


Celem wyjazdu było odwiedzenie grobu i miejsc związanych z bł. Karoliną Kózka patronką młodzieży żeńskiej w naszej diecezji. Uczestnikami wyjazdu była młodzież zrzeszona w parafialnej Grupie Młodzieżowej. Młodzież wraz z ks. Pawłem odwiedziła Zabawę - miejsce gdzie złożone są relikwie bł. Karoliny, oraz Wał-Rudę, przysiółek, gdzie znajduje się do dziś rodzinny dom błogosławionej Karoliny.

Następnie pojechaliśmy do Wał-Rudy, do rodzinnego domu Karoliny, która urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w galicyjskiej, podtarnowskiej wsi Wał-Ruda, a właściwie w jednym z jej przysiółków - Śmietanie. Była to najuboższa, najbardziej oddalona od Radłowa, licząca 40 domów, część Wał-Rudy. Mieliśmy okazję zobaczyć tam wiele przedmiotów używanych kiedyś przez Karolinę, m. in. sprzęty kuchenne, krosna, ubrania, zdjęcia z lat szkolnych. W izbie na ścianie wisi wiele obrazów świętych, w tym słynny obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na który Karolina spojrzała wychodząc z domu po raz ostatni.

Po zwiedzeniu domu ruszyliśmy drogą krzyżową, mijając m. in. kilkusetletnią gruszę, pod którą Karolina nauczała. Droga krzyżowa została wybudowana na tej samej drodze, którą dziewczyna była gnana przez rosyjskiego żołnierza. W końcu doszliśmy do miejsca, gdzie poniosła męczeńską śmierć; dziś stoi tam krzyż i kamień z tablicą upamiętniającą to zdarzenie. Przystanęliśmy tam na chwilę modlitwy za wstawiennictwem Błogosławionej.

Oprócz modlitwy i zapoznawania się z życiem i przesłaniem bł. Karoliny, był też czas na rozrywkę, wspólne żarty, swawole na placu zabaw i pyszną kiełbaskę z grilla, która została upieczona w specjalnie przygotowanej do tego stodole w Zabawie. Mimo późnej jesieni przez całą wycieczkę pogoda dopisała.

Ostatnim akcentem tego wyjazdu była wizyta w tarnowskim McDonaldzie
Wędrowanie śladami bł. Karoliny Kózka z pewnością na długo zapisze się w naszej pamięci.


Galeria zdjęć


Bł. Karolino polecamy Ci wszystką młodzież naszej parafii - módl się za nami