Matki Boskiej Zielnej w Bazylice Mniejszej i w Woli Mieleckiej

Kościół katolicki 15 sierpnia obchodzi święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwane dniem Matki Boskiej Zielnej. To najstarsze święto Maryjne. Upowszechniło się ono w całym Kościele już w VII wieku, ale szczególnego znaczenia nabrało z chwilą ogłoszenia w 1950 roku przez papieża Piusa XII dogmatu o wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny z ciałem i duszą. W ten dzień święci się w kościołach zioła lecznicze, kłosy zbóż i kwiaty.

Medycyna ludowa przypisywała takim roślinom właściwości magiczne. Ziołowe wianki zawieszano na poczesnym miejscu, a potem dodawano odrobinę suszu do naparu, którym pojono chorego domownika, i do paszy dla krowy, żeby się dobrze doiła.

Matki Boskiej Zielnej

Już tradycyjnie od wielu pokoleń 15 sierpnia 2008 roku również i mieszkańcy Woli Mieleckiej, jedyna społeczność wiejska w parafii św. Mateusza w Mielcu kultywuje ten piękny staropolski zwyczaj święcenia wieńca żniwnego.

Uroczystość poświęcenia wieńca żniwnego odbyła się po raz pierwszy w Kaplicy w Woli Mieleckiej. Panie Maria Kawalec, Marta Kusek, Władysława Bąk, Genowefa Wieczorek, Maria Tomczyk, Magda Wieczorek uplotły z kłosów zbóż, ziół i kwiatów wieniec. Dzieci pierwszo komunijne przyniosły go do Kaplicy do poświęcenia. Robert Kardyś przekazał ks. Smołkowiczowi bochen chleba z tegorocznych zbóż.

W tym roku Wolomielczanki wykonały dwa wieńce, jeden został poświęcony w Kaplicy w Woli Mieleckiej. a drugi wykonany przez członkinie KGW: Genowefę Krawiec, Zofię Gancarz, Bogumiłę Jaworską, Wiesławę Myjak, Stanisławę Krawiec, Genowefę Węgrzyn, Krystynę Stec, Zofię Gaj, Stanisławę Bańkę, Władysławę Wiech, Teresę Szot delegacja rolników, Rady Sołeckiej i KGW Woli Mieleckiej przywiozła do Bazyliki Mniejszej w Mielcu ciągnikiem rolniczym z przyczepą w asyście samochodu i strażaków OSP. Delegacja jadąc do kościoła ulicami Mielca radośnie śpiewała pieśni religijne. Korowód wieńcowy zatrzymał się przed bramą kościelną oczekując na wyjście procesji ministrantów pod przewodnictwem ks. prałata Stanisława Jurka.