Archiwum 2013

Praktyki religijne w diecezji tarnowskiej w 2013 r.

W diecezji tarnowskiej 69,4% wiernych chodzi na niedzielną Mszę św., a 23,9 proc. przyjmuje Komunię świętą – wynika z najnowszych statystyk. Wskaźniki praktyk religijnych opracowano na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które miało miejsce 20 października.


- Liczba wiernych uczęszczających na niedzielną Mszę św. oraz przyjmujących Komunię św. utrzymuje się od kilku już lat na stałym poziomie -  mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. nadal w dekanacie ujanowickim – ponad 91%. Jest to już od wielu lat najlepszy wynik w diecezji tarnowskiej. Najmniejsza frekwencja była w dekanacie Mielec-Południe i wyniosła 54,3%.

 

Jak widać z zestawień najmniejsza frekwencja wiernych w diecezji przypada na większe ośrodki miejskie takie jak: Mielec ok. 57%, Bochnia i Tarnów ok. 62%, Nowy Sącz ok. 68%. Największa frekwencja utrzymuje się w południowych regionach naszej diecezji: Ujanowice – 91%, Ropa – 87%, Grybów i Stary Sącz – 81%.


Dekanat Mielec - Południe tworzą parafie: Dobrynin – Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski,  Kiełków – Parafia Zmartwychwstania Pańskiego,  Książnice – Parafia św. Jana Chrzciciela,  Łączki Brzeskie – Parafia Matki Bożej Królowej i św. Judy Tadeusza Apostoła, Mielec – Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy,  Mielec – Parafia Trójcy Przenajświętszej,  Mielec-Rzochów – Parafia św. Marka Ewangelisty,  Przecław – Parafia Wniebowzięcia NMP,  Trześń – Parafia św. Wojciecha.

Drugim wskaźnikiem religijności monitorowanym co roku przez Kościół jest ilość przyjmowanych podczas Mszy św. Komunii.

W 2013 r. w wymiarze ogólnodiecezjalnym 23,9% wiernych przystąpiło do Komunii św.


- W tak zwanym „zwykłym okresie” w roku liturgicznym mniej więcej co czwarty uczestnik liturgii eucharystycznej przyjmuje Komunię św. Oczywiście dobrze wiemy, że liczba ta wzrasta ponad trzykrotnie w okresie świątecznym – dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

Zdaniem dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie nadal utrzymujący się wysoki procent praktykujących katolików w diecezji tarnowskiej jest dowodem nie tylko ich głębokiej wiary, ale również zaufania i współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła, która żyje i rozwija się dzięki Eucharystii.


eb/Diecezjalny Serwis Informacyjny

źródło: Portal Diecezji Tarnowskiej

 

 

 

 

Statystyka Parafii za rok 2013 (2)

Kochani wielu ludziom wydaję się, że większość spraw w ich życiu to tylko przypadek, taki traf. Ale kiedy wierzymy w Bożą Opatrzność i w to, że ona ogarnia absolutnie wszystko, wówczas przyjmujemy każde zdarzenie jako wiadomość Boga dla nas. I widzimy wówczas, że Bóg z góry wszystko dla nas przygotował.

Wizyta duszpasterska w parafii 2013-2014

Święta Bożego Narodzenia to Święta pełne miłości, braterstwa i radości.  Wśród chrześcijan wytwarzają one szczególną więź i poczucie wspólnoty przez przeżywanie prawdy o Wcieleniu Bożego Słowa i zstąpieniu Syna Bożego na ziemię. Klimat tych Świąt sprawia, że ludzie w tym okresie chcą być bliscy sobie, chcą ten czas przeżywać razem w rodzinie przy stole wigilijnym.

Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa

W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny nasza wspólnota parafialna gościła siostry ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa z siostrą Marciną referentką do spraw powołań na czele.

Szachowe Mistrzostwa Polski Ministrantów

Dwaj ministranci z naszej parafii Mateusz i Szymon Sypek uczestniczyli w Szachowych Mistrzostwach Polski Ministrantów, reprezentując parafię p.w. Bożej Opatrzności w Woli Mieleckiej. Turniej odbył się 23.listopada 2013 roku w Starachowicach.

Andrzejkowa dyskoteka

W dniu 30 listopada 2013 roku W ZS w Woli Mieleckiej odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez parafię dla dzieci i młodzieży z grup formacyjnych. W dobrych nastrojach 55 uczestników przez kilka godzin bawiło się przy głośnej muzyce na sali i dobrym poczęstunku na stołach.