Pięć gmin chce wspólnie promować turystykę

- Nie jesteśmy tylko terenami przemysłowymi, ale i turystycznymi – zapewnia Kazimierz Gacek, wójt gminy wiejskiej Mielec. Pięć gmin w tym Mielec weszło w porozumienie i będą starać się o pieniądze na promocję terenów Polskie Wschodniej.


Umowa o wzajemnej współpracy została podpisana między małymi gminami : Mielec, Tuszów Narodowy, Baligród w Bieszczadach, Chełm na Lubelszczyźnie, Pawłów w Świętokrzyskim i Grajwo w Podlaskim.

Wszystkie gminy opracowały wspólny projekt - "Inwestycje i Turystyka szansą na rozwój gmin z województw Polski Wschodniej”. Liderem i pomysłodawcom jest Mielec.
Zwiększyć atrakcyjność

- Dzięki projektowi opracowaliśmy wspólną politykę inwestycyjno-promocyjną. Taka współpraca jest w wszech miar korzystna dla każdego. To nie tylko zacieśnianie więzi między gminami ale również nawiązanie kontaktów z potencjalnymi inwestorami oraz rozwój obszarów turystycznych – wyjaśnia Kazimierz Gacek.

- Województwa Polski Wschodniej łączy wiele wspólnych problemów. W celu wyeliminowania narastających przez wiele lat nierówności należy podjąć wieloetapowe i złożone działania, wyznaczane nie tylko odgórnie przez władze samorządowe i państwowe, ale przede wszystkim wynikające z potrzeb i oczekiwań mieszkańców regionu. Jedną z dróg, które mogą prowadzić do podniesienia jakości życia na tych terenach uczynienia ich atrakcyjnym miejscem docelowym dla inwestorów oraz podróżujących jest wspólna polityka w zakresie rozwoju regionalnego – dodaje Grzegorz Maj, zastępca mieleckiego wójta.
W obszarze "Natury 2000”

W projekcie każda z gmin przedstawi swój plan rozwoju. Gminie Mielec zależy głównie na pozyskaniu środków na dokumentacje strategii rozwoju obszaru przemysłowego jakim jest stworzenie parku przemysłowego w Woli Mieleckiej. Liczą na 600 tys. dofinansowania.

- Mamy również w gminie szereg pięknych terenów zielonych, które wpływają na atrakcyjność naszej gminy pod względem agroturystycznym. To m.in. piękne łąki w Woli Chorzelowskiej i Szydłowcu, gdzie są złoża torfu w tym leczniczej borowiny. Na nasz teren pokrywa 40 proc. lasów objętych programem "Natura 2000”– wylicza Gacek.

Wójt widzi w tych miejscach duży potencjał turystyki rekreacyjnej dla mieszkańców Mielca.

Drugą gminą pow. mieleckiego, która będzie starała się o unijne pieniądze jest Tuszów Narodowy. Tu wójt Andrzej Głaz stawia na rozwój przemysłu i podkreślenia atrakcyjności gminy pod kątem sąsiedztwa Puszczy Sandomierskiej.

- Mamy dużo pomysłów na rozwój i promocję gminy od utworzenie parku przemysłowego z obwodnicą, po budowę ścieżek rowerowych i gospodarstw agroturystycznych – mówi Głaz.